CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea 21-27. "Tigroaicele", calificare cu mari emoţii! Cristina Neagu a fost în zi de graţie. Cu cine se duelează în "sferturile" Ligii Campionilor

De Dragoș Vasile
Publicat: 13.03.2021, 15:52

profimediaimages.ro

Cristina Neagu, MVP în CSM București - SCM Râmnicu Vâlcea

Handbalistele antrenate de Adi Vasile veneau după o victorie clară în meciul tur, 33-24, însă vâlcencele au jucat cu mult curaj, fiind conştiente că este un meci de totul sau nimic. Formaţia lui Florentin Pera a avut un avans de 7 goluri şi era cu gândul la sferturile de finală.

Cu toate acestea, bucureştencele au gestionat mult mai bine finalul de joc şi au obţinut calificarea în următoarea fază a competiţiei, pe care au câştigat-o în 2016, după ce au învins-o pe Gyor, la loviturile de departajare.

Cristina Neagu, MVP-ul meciului

Cristina Neagu a fost din nou MVP şi le-a blocat „remontada” adversarelor. Starul de la CSM a marcat 11 goluri. În urma acestei prestaţii, Neagu a ajuns la cota 100 în actuala ediție a Ligii Campionilor, fiind golghetera competiției.

În următorul meci din cea mai importantă competiţie intercluburi, Neagu&co vor fi faţă în faţă cu rusoaicele de la ȚSKA Moscova, care au trecut în optimile de finală cu Krim Ljubljana. Meciul tur va avea loc pe teren propriu, la Bucureşti, iar returul la Moscova.

Adi Vasile: „A fost un meci cu totul altfel”

Antrenorul CSM Bucureşti recunoaşte superioritatea adversarelor, însă se bucură pentru felul în care elevele sale au gestionat finalul partidei.

„A fost un meci cu totul altfel. Avem maturitatea să gestionăm un meci în care nu iese ce ne dorim. E greu să ştiu ce se îmnâtmplă în mintea fiecăruia. Un avantaj de 9 goluri e greu să nu îl simţi ca un avantaj. Mă bucur că am gestionat bine finalul de meci.

Când adversarul are minute bune de joc, începi să te stresezi. Văd în faţa ochilor CSM Bucureşti şi echipa naţională. Trebuie să fim conştienţi de lupta care urmează. O să fie nevoie de sacrificii şi sper să ne vedem la Tokyo.” a declarat Adi Vasile la DigiSport.

9:51 FotoMădălina Ghenea a anunţat de Paşte că s-a despărţit de iubitul său milionar: „Vă rog să ne respectaţi intimitatea” 9:42 VIDEONebunie la Lisabona după titlul câştigat de Sporting! Cum au sărbătorit jucătorii 8:55 VIDEOReacţia de mare campion a lui Max Verstappen, după ce a fost învins de Lando Norris în Marele Premiu de la Miami 8:55 Marius Şumudică a anunţat ce l-ar face să renunţe la Rapid fără cel mai mic regret: „Aș face 5 paşi în spate” 1:04 VIDEOBucurie nebună la McLaren, după ce Lando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami! Pilotul, copleșit de emoții 0:40 VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami, live pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY! Max Verstappen, pe locul doi 0:17 Dan Petrescu, prima reacție după ce a debutat cu victorie în noul mandat la CFR Cluj: „Nu a fost ușor deloc!” 0:04 „Aștept să mă cheme la EURO!” Daniel Bîrligea, mesaj direct pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în CFR – Rapid 3-2! 5
23:49
Claudiu Petrila și-a turnat cenușă în cap după CFR – Rapid 2-3! Mesaj direct pentru fani: „Le oferim doar supărare!”
5
23:22
CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi