Gloria Bistriţa, înfrângere dramatică în finala EHF European League! Echipa lui Pera a rămas fără două jucătoare în prima repriză

De Alex Masgras
Publicat: 12.05.2024, 21:02

Colaj Storhamar Handball Elite - Gloria Bistriţa / Capturi Digi Sport

Gloria Bistriţa a suferit o înfrângere dramatică în finala EHF European League! Echipa lui Florentin Pera a pierdut duelul cu Storhamar Handball Elite din Norvegia, care s-a impus cu 29-27.

Gloria Bistriţa a intrat la pauză cu un avantaj de un gol, 15-14. În prima repriză, Florentin Pera a pierdut două jucătoare, după ce au văzut cartonaşul roşu.

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a fost învinsă duminică, la Graz, de formaţia norvegiană Storhamar Handball Elite, scor 29-27 (14-15), în finala European League. Dunărea Brăila a pierdut finala mică după aruncări de la 7 metri, potrivit news.ro.

În uralele a sute de fani ai ambelor echipe româneşti prezente la Turneul F4, principalele marcatoare ale finalei au fost De Araujo 6 goluri, Laslo 6, Seraficeanu 5, pentru Gloria, respectiv Obaidli 9, Venn 8, Toft 6, pentru Storhamar.

Eşecul din finala European League a fost primul din întreg sezonul continental pentru Gloria Bistriţa.

Echipa lui Florentin Pera a pierdut două titulare în prima repriză pentru faulturi dure, ambele primind cartonaş roşu direct – extrema Nina Bulatovic şi interul Gnonsiane Niombla. În schimb, la cel mai dur fault al partidei (Laslo lovită în faţă de o adversară înaintea pauzei) arbitrele din Turcia Unlu/Simsek nu au dictat nici măcar eliminare de 2 minute, în pofida protestelor stafului Gloriei.

În semifinale, Gloria Bistriţa a învins-o pe Dunărea Brăila

Medalia de bronz a revenit echipei franceze Neptunes Nantes, care a dispus în finala mică de Dunărea Brăila, scor 39-38 (18-14, 33-33, 38-38). A fost nevoie de 12 aruncări de la 7 metri pentru desemnarea câştigătoarei.

În semifinale, Gloria Bistriţa s-a impus categoric în duelul românesc cu Dunărea Brăila, cu scorul de 37-26 (20-14), iar în cea de-a doua Neptunes Nantes a fost învinsă de Storhamar Handball Elite, cu 28-27 (12-16).

În sferturi, Gloria a eliminat Mosonmagyarovari KC (32-30, 27-25), în timp ce Dunărea Brăila a trecut de Podravka (32-26, 26-25). De remarcat faptul că Dunărea Brăila a fost singura din cele patru semifinaliste care a început sezonul European League din primul tur preliminar.

În 2023, European League a fost câştigată de Ikast Handbold, care a evoluat în acest sezon în Liga Campionilor.

În urmă cu 6 ani, SCM Craiova cucerea şi ea trofeul competiţiei, care se numea atunci Cupa EHF.

• Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

20:30

LIVE TEXTSpania – Germania 1-0. Dani Olmo a deschis scorul din pasa lui Lamine Yamal!

20:08

„Nu va fi simplu!” Avertisment pentru FCSB, după prima victorie a sezonului! Mesajul clar al lui Florin Prunea

20:00

Un fost angajat al familiei Schumacher, arestat în legătură cu o tentativă de şantaj!

19:34

Bernadette Szocs – Miyu Nagasaki, LIVE VIDEO (09:00), în AntenaPLAY! „Bernie” luptă pentru sferturi la WTT Star Contender Bangkok

19:32

Madison Keys şi Paula Badosa s-au calificat în optimile de finală de la Wimbledon!

19:23

LIVE VIDEOProgramul etapei din Porsche Supercup din Marea Britanie! Antrenamentele sunt ACUM, live în AntenaPLAY

1 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 2 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic”s 3 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaşs 4 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 5 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabils 6 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024s