România – Spania 24-36! A doua înfrângere a tricolorilor la Campionatul European de handbal

De Alex Masgras
Publicat: 14.01.2024, 20:25

Naţionala României de handbal masculin, la Campionatul European

România - Spania LIVE SCORE

Naţionala României de handbal masculin, la Campionatul European / Profimedia

România – Spania 24-36 a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Tricolorii lui Xavi Pascual au suferit a doua înfrângere la Campionatul European de handbal masculin. În primul duel, România a pierdut în faţa Austriei, scor 24-31.

Jucătorii lui Xavi Pascual au făcut faţă în primele 20 de minute din meciul cu Spania. România a condus în câteva rânduri, dar experienţa ibericilor şi-a spus cuvântul. La pauză, aceştia aveau un avantaj de 5 goluri, pentru ca la finalul celor 60 de minute, scorul să arate o diferenţă de 12 goluri.

România – Spania LIVE SCORE

Final în România – Spania 24-36! Tricolorii au suferit a doua înfrângere la Campionatul European de handbal.

Min. 55 în România – Spania 22-33! Avantaj de 11 goluri pentru iberici, cu 5 minute înainte de final.

Min. 45: România – Spania 17-26! Ibericii au un avantaj de 9 goluri cu un sfert de oră înainte de final.

Min. 37 în România – Spania 15-21! Ibericii au ridicat nivelul în repriza secundă.

Pauză în meciul dintre România şi Spania! Ibericii s-au distanţat pe finalul primei reprize şi conduc cu 17-12.

Min. 20 în România – Spania 8-10! Ibericii conduc la două goluri diferenţă.

Min. 15 în România – Spania 7-8! Ibericii revin la conducere.

Min. 9 în România – Spania 5-3! Început foarte bun de partidă pentru elevii lui Xavi Pascual! Tricolorii au un avans de două goluri.

Min. 5 în România – Spania 2-2! Tricolorii sunt la egalitate cu ibericii după primele 5 minute. Pentru tricolori au marcat Robert Nagy şi Ionuţ Nistor.

Min. 1: A început meciul dintre România şi Spania, a doua partidă a tricolorilor de la Campionatul European.

Chiar dacă spaniolii sunt favoriţi, jucătorii lui Xavi Pascual speră să facă un meci bun şi să le ţină piept jucătorilor spanioli.

În primul meci de la acest Campionat European, Spania a suferit o înfrângere drastică în faţa Croaţiei, care s-a impus cu 39-29. Prestaţia ibericilor a lăsat de dorit, în primele 40 de minute ale meciului, fiecare aruncare a croaţilor fiind transformată în gol.

Înfrângerea cu Croaţia a fost şi cea mai dură înfrângere pentru spanioli la un Campionat European, fiind meciul cu cele mai multe goluri primite la turneul final continental.

Vasile Stângă, dur după România – Austria 24-31

Vasile Stângă a avut un discurs dur după România – Austria 24-31, meciul de debut al tricolorilor la Campionatul European de handbal. Fostul mare jucător l-a felicitat însă pe portarul Ionuţ Iancu, într-o formă mare la Mannheim.

”Ne-am batut singuri, am făcut foarte multe prostii, eliminări gratuite, foarte multe ratări. Dacă erau mai puține greșeli, poate era alt scor. Am demonstrat că suntem o echipă doar de o repriză. În a doua am cedat.

Nu am văzut dorința aceea a jucătorilor de a juca cu ambiție. Am avut un portar (n.r. Ionuț Iancu) în zi mare. Dacă nu era Iancu, cred că era o diferență de 15 goluri”, a spus Vasile Stângă, citat de digisport.ro.

Lotul României la Campionatul European de handbal masculin

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

17:49 VIDEOGabriel Bortoleto, pole position la Cursa de Formula 2 de la Imola (duminică, 11:00 în AntenaPLAY). Sprint-ul, sâmbătă la 15:15 17:46 FotoSoţia lui Cristi Tănase, acuzaţii şocante la adresa lui „Dodel”: „Pe mama a strâns-o de gât! Consumă mult alcool, ţipă, urlă!” 17:37 În timp ce Gigi Becali îl aşteaptă să se întoarcă la FCSB, Malcom Edjouma a primit o altă ofertă din Liga 1: „E un jucător bun” 17:27 Braga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Luptă stânsă pentru grupele Europa League. Programul 17:16 Bellator Champions Series Paris e LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:00. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 16:58 FotoRevenire de senzaţie a unuia dintre „Rockefellerii României”! Decizia importantă luată de milionarul român 16:50 VIDEOSantiago Ramos, pole position în Cursa de Formula 3 de la Imola (duminică, 09:30, AntenaPLAY). Sprintul e sâmbătă, de la 11:05 16:32 Edi Iordănescu a anunțat lotul preliminar de stranieri pentru amicalele din iunie! România – Liechtenstein va fi LIVE pe Antena 1 16:28 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 mai 15:42 „Ziua în care s-a făcut dreptate!” CSA Steaua a pus tunurile pe FCSB după răspunsul primit de la Curtea de Apel Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta