Mark Allen a stârnit hohote de râs după ce a câştigat finala Champion of Champions 2023! Cui a dedicat victoria cu Judd Trump

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 19.11.2023, 23:03

Mark Allen a primit trofeul / AntenaPLAY

Mark Allen a stârnit hohote de râs după ce a câştigat finala Champion of Champions 2023, în direct în AntenaPLAY. Sportivul în vârstă de 37 de ani nu i-a dat nicio şansă lui Judd Trump şi s-a impus cu 10-3.

Nord-irlandezul a câştigat pentru a doua oară Champion of Champions şi s-a alăturat unei liste de elită, pe care mai sunt Ronnie O’Sullivan şi Neil Robertson. Allen mai triumfase în 2020!

Chiar dacă a obţinut un succes impresionant, Mark Allen a ţinut să îl felicite pe rivalul său din finala care a putut fi urmărită în direct în AntenaPLAY.

Pentru asta jucăm, să o facem în faţa celui mai frumos public, în cele mai importante competiţii şi împotriva celor mai buni din lume. Nu există niciun dubiu cu Judd a fost în acest start de sezon, de departe, cel mai bun. Este de datoria noastră ca să încercăm să ţinem pasul, să îi scriem mesaje după fiecare turneu şi să îl felicităm (n.r. începe să zâmbească şi a stârnit hohote de râs în tribună).

Este plăcut să câştigi un turneu în faţa lui, dar va reveni şi sunt sigur că vor mai astfel fi meciuri în anii care vor urma.

Nu voiam să amintesc acest lucru… am fost puţin debusolat pentru că am pierdut un prieten bun în vară, care îmi era mereu alături încă de când aveam 12 ani. A fost o persoană foarte importantă din viaţa mea. Atât eu cât şi tatăl meu am pierdut unul dintre cei mai buni prieteni, aşa că această victorie a fost pentru Joe!„, a spus Mark Allen.

Judd Trump: „Mă bucur să îl văd pe Mark în formă, am spre ce să ţintesc”

Învins în finală, Judd a dat dovadă de enorm de mult fair-play. L-a felicitat pe rivalul său şi a făcut-o cu stil.

Am ratat prea multe lovituri uşoare, m-am chinuit şi nu mi-a funcţionat jocul de siguranţă. Sunt dezamăgit, dar Mark a jucat foarte bine. Eu am avut probleme să ajung în finală, Mark probabil a fost cel mai bun jucător al turneului şi în general cel mai bun jucător câştigă! Asta s-a întâmplat.

A fost un start de sezon grozav, nu e rău. Bineînţeles, e dificil după o astfel de înfrângere grea. Dar a fost un start de vis şi sper că voi mai juca finale. Mă bucur să îl văd pe Mark în formă, am spre ce să ţintesc.

Este plăcut să joc împotriva cuiva care este de o vârstă apropiată cu a mea, este mai uşor aşa. Se vede că munceşte din greu şi, în mod normal, este şi recompensat„, a declarat Judd Trump după finală.

Pentru victoria din finala Champions of Champions, Allen a încasat un cec de 150.000 de lire sterline. Trump a trebuit să se mulţumească cu 60.000 de lire sterline.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman 12:14 Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez: „Aşteptăm cu nerăbdare” 12:08 Cornel Dinu a dat verdictul în privinţa antrenorului Bogdan Lobonţ! Mesaj direct despre tehnicianul de la Rapid 11:50 FCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională la sărbătoarea titlului 11:32 FotoValeriu Argăseală şi-a lansat noul volum de poezii! Mihai Stoica a fost prezent la eveniment 11:31 Aryna Sabalenka, în turul 3 la turneul de la Roma! A învins-o pe Katie Volynets în 3 seturi 11:12 Estoril – Sporting (20:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Meciul serii din Liga Portugal! Programul zilei de sâmbătă 10:44 FotoComo revine în Serie A după 21 de ani! A terminat pe locul 2 Serie B, în spatele Parmei românilor Man şi Mihăilă! 10:40 „Am ținut cu Dinamo!” Florinel Coman, anunț surprinzător înainte de plecarea de la FCSB! Campionul a dat cărțile pe față Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire