Andrea Miklos, Claudia Bobocea şi Petronela Simic au ratat finalele la Campionatele Mondiale de la Glasgow

Antena Sport Publicat: 2 martie 2024, 10:23 / Actualizat: 2 martie 2024, 14:29

Andrea Miklos, la Glasgow - Profimedia Images

Andrea Miklos, Claudia Bobocea şi Petronela Simic au ratat finalele la Campionatele Mondiale de la Glasgow. Atletele române Andrea Miklos (400 m), Claudia Bobocea şi Petronela Simiuc-Burr (1.500 m) au ratat calificarea în finale, vineri, în prima zi a Campionatele Mondiale indoor de la Glasgow (Marea Britanie).

Miklos a fost înregistrată cu al şaptelea timp din semifinale la 400 metri, 51 sec 83/100, în condiţiile în care doar primele trei din fiecare semifinală au obţinut biletele pentru finală. În serii, românca fusese cronometrată în 52 sec 17/100.

La 1.500 metri, în serii, Petronela Simiuc-Burr a fost înregistrată cu al 25-lea timp, 4 min 18 sec 52/100, în timp ce Claudia Bobocea nu a reuşit să încheie cursa.

În finala de la săritura în înălţime, Daniela Stanciu nu a reuşit nicio încercare valabilă.

România participă cu şapte atlete la Mondialele indoor de la Glasgow, celelalte care vor evolua fiind Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Andreea Taloş (triplusalt) şi Diana Ion (triplusalt).

La ultima ediţie a Mondialelor indoor, la Belgrad în 2022, România a avut 11 sportivi, iar cea mai bună performanţă a fost înregistrată de Claudia Bobocea, locul 9 la 1.500 m.

Ultimele medalii ale României la Mondialele de sală datează de la ediţia din 2016, de la Portland, când Andrei Gag a cucerit argintul la aruncarea greutăţii, iar ştafeta feminină de 4×400 m, cu Andreea Miklos în echipă, a obţinut medaliile de bronz.

9:02 Gabi Balint, ironie uluitoare după ce FCSB a câştigat titlul! Mesajul care îi va provoca o criză de nervi lui Gigi Becali 8:48 Foto„Prințișorul Craiovei”, mărturisiri teribile despre adevărata dramă din familia lui: „Am trăit cu 50 de euro pe săptămână!” 8:41 „E lipsa de respect!” Întrebarea care l-a scos din minţi pe Gică Hagi, după ce FCSB a devenit campioana României 8:32 Mihai Stoica a dezvăluit cine i-a spart arcada la petrecerea de titlu a FCSB-ului! Răspuns savuros: „A scăpat şi fără galben” 8:22 „Am făcut ofertă!” Gigi Becali, asalt total pentru un jucător al lui Gică Hagi. Răspunsul primit imediat de la Gică Popescu 0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”