Închide meniul

EXCLUSIV | Se luptă cu zâmbetul pe buze cu o boală crudă: "Nu vă mai plângeți că stați în izolare"

Antena Sport Publicat: 14 mai 2020, 17:51

Comentarii
EXCLUSIV | Se luptă cu zâmbetul pe buze cu o boală crudă: "Nu vă mai plângeți că stați în izolare"

Ana Maria Antăl a fost diagnosticată cu cancer limfatic

Ana Maria Antăl a făcut atletism și a ajuns campioana României la săritura în înălțime. Fata a trebuit să abandoneze atletismul din cauza problemelor de sănătate. S-a înscris la facultate cu gândul să se facă antrenoare, însă a fost lovită de o veste teribilă. Copila de 21 de ani suferă de cancer limfatic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Îți dai seama că nu e chiar așa, că nu ești invincibil. Cei mai mulți dau vina pe șocuri emoționale, pot zice c-am avut un șoc emoțional, dar nu pot da vina exclusiv pe asta. Adică, e de nicăieri. Așa o consider boala!", a spus Ana Maria Antăl pentru AntenaSport. 

Înfruntă boala cu zâmbetul pe buze

Ana Maria a învățat prin sport că trebuie să lupte până la capăt și înfruntă boala cu zâmbetul pe buze. Ca orice joc, lupta cu boala e un meci care trebuie câștigat.

"Am iubit sportul întotdeauna, de mică, și în continuare. Uite, în spital, m-am apucat să fac mișcare. M-aș apuca din nou de sport, pentru că iubesc stadionul. Pe partea de antrenorat și tot voi fi", a spus Ana Maria Antăl.

Reclamă
Reclamă

"Nu vă mai plângeți că stați în izolare"

Fosta atletă a trecut prin mai multe ședințe puternice de terapie și le-a transmis un mesaj românilor.

"Nu vă mai plângeți că stați în izolare! Viața e mult prea frumoasă. Sunt mulțumită că mă pot trata și la noi în țară și am noroc că am dat peste o doamnă doctor minunată. E trup și suflet, aleargă la propriu pe culoar. E ceva nemaiîntâlnit. Am încredere totală în ea!

Am început să mă bucur de orice, pur și simplu de orice apus, orice răsărit. Ascult muzică, dansez, nu mă plictisesc. Nu sunt un om să fug de mine, de singurătate, de gândurile mele", a adăugat fosta atletă. 
 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 13 feb.
După scandalul legat de golul anulat incredibil, Gicu Grozav a acuzat un penalty neacordat: “Fault clar, 100%”
23:55 13 feb.
Pedeapsa uriaşă care îl aşteaptă pe Radu Petrescu după dezastrul de la Ploieşti. Verdictul specialistului
23:33 13 feb.
Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş!
23:26 13 feb.
Atac total după golul anulat de Radu Petrescu: “Domnul Vassaras trebuie să-și dea demisia”
23:23 13 feb.
Scandal după Petrolul – FC Argeş! Arbitrii meciului, înjuraţi pentru golul anulat uluitor: “Puşcărie”!
23:00 13 feb.
Uluitor! Dani Coman a scos un jucător din interviu după golul anulat incredibil: “Dă-i, bă, drumul la vestiar”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă 6 Gigi Becali va exploda! Delegări incredibile la meciul Craiova – FCSB
Citește și