Will Smith, decizie radicală după ce l-a lovit pe Chris Rock la premiile Oscar! Anunțul actorului

De Antena Sport
Publicat: 2.04.2022, 8:35

Will Smith și-a dat demisia din Academia Oscarurilor

Will Smith și-a dat demisia din Academia Oscarurilor

Profimedia

Will Smith a demisionat din Academia Oscarurilor după ce l-a lovit peste față pe Chris Rock, în timpul prestigioasei gale din acest an. Smith și-a anunțat decizia prin intermediul unui comunicat, în care a spus că „am trădat încrederea Academiei” şi că „am inimia frântă”.

Reclamă

Will Smith a luat o decizie radicală după ce l-a lovit pe comediantul Chris Rock în timpul Galei de decernare a premiilor Oscar.

Reclamă

Will Smith și-a dat demisia din Academia Oscarurilor, după ce l-a lovit pe Chris Rock în timpul galei de la Hollywood

Smith și-a anunțat demisia din cadrul Academiei de Arte și Științe Cinematografice, mărturisind că se simte oribil pentru gestul său care a șocat întreaga lume.

„Acţiunile mele de la cea de-a 94-a ediţie a Premiilor Academiei au fost şocante, dureroase şi de neiertat. Lista celor pe care i-am rănit este lungă şi îi include pe Chris (n.r. – Rock), familia lui, mulţi dintre prietenii mei dragi şi apropiaţi și toţi cei care au fost în public sau ne-au urmărit de acasă.

Demisionez din calitatea de membru al Academiei de Arte şi Ştiinţe Cinematografice şi voi accepta orice consecinţe pe care consiliul de administraţie le va considera potrivite.

Am trădat încrederea Academiei. Am privat alţi candidaţi şi câştigători de şansa de a sărbători munca lor extraordinară. Am inima frântă. Schimbările necesită timp şi sunt hotărât să fac lucrurile astfel încât să fiu sigur că nu voi mai permite violenţei să acapareze vreun motiv.”, a declarat Will Smith, citat de CNN.

Gestul violent al lui Will Smith va fi analizat în cadrul Consiliului de Administrație al Academiei Oscarurilor, într-o adunare programată la data de 18 aprilie. Insituția de la Hollywood a deschis o procedură disciplinară împotriva celebrului actor, urmând să se decidă asupra unor eventuale sancțiuni.

Smith l-a lovit pe Chris Rock la Gala Premiilor Oscar

Momentul a avut loc atunci când Chris Rock a venit să prezinte Oscarul pentru cel mai bun documentar. Actorul de stand-up a început să facă glume. Când i-a văzut pe Will Smith, nominalizat la categoria „Cel mai bun actor” pentru rolul din „King Richard”, şi pe soţia lui Jada Pinkett-Smith aşezată în primul rând, a decis să facă ceea ce credea că este o glumă. El a menţionat că Jada, care în prezent este cheală, ar putea juca în „G.I. Jane II”.

„Jada Pinkett-SmithSmith, abia aştept să văd G.I. Jane II”, a spus Chris Rock, referitor la faptul că soţia lui Will Smith este tunsă la zero, citat de news.ro.

Smith nu a gustat gluma şi a urcat pe scenă şi l-a lovit peste faţă pe Chris Rock.

„Nu pronunţa numele soţiei mele cu gura ta nenorocită”, i-a strigat Will Smith lui Chris Rock, după ce a urcat pe scenă şi l-a pălmuit pe actorul care prezenta Oscarul pentru „cel mai bun documentar”. Mai târziu, atunci când a primit statueta pentru „cel mai bun actor în rol principal”, el a cerut scuze Academiei Americane de Film.

Pinkett Smith a anunţat anul trecut că s-a ras în cap după ce s-a luptat cu alopecia.

„Vreau să cer scuze Academiei”, a spus Will Smith în lacrimi, după ce a primit premiul Oscar pentru „cel mai bun actor în rol principal” pentru rolul din „King Richard”. „Dragostea provoacă lucruri nebuneşti”, a adăugat el.

 

 

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:55 18 apr.

Nicolae Stanciu, în formă maximă! Căpitanul României a înscris, din nou, în Arabia Saudită

23:41 18 apr.

„FCSB e Steaua şi cu asta basta!” Intervenţie în forţă în scandalul dintre campioană şi echipa Armatei

22:48 18 apr.

„Dorinel nu a fost la prima repriză!” Mircea Rednic, ironii la adresa adversarului după UTA-Sepsi 1-1

22:30 18 apr.

Sporting – Moreirense 3-1. Viktor Gyokeres a reuşit o dublă de senzaţie pentru echipa sa

22:26 18 apr.

„Să ne trezim la realitate!” Dorinel Munteanu sună adunarea după egalul cu UTA. Ce obiectiv are la Sepsi

21:29 18 apr.

VideoNicolae Stanciu şi Andrei Burcă petrec Paştele departe de familie! Nu ratează însă bucatele tradiţionale

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors