Cel mai mare regret din cariera lui Mircea Lucescu, la SuperPrieteni, de Gică Popescu! „L-am pregătit pe Hagi pentru duelul cu Maradona, din ’86!”

De Antena Sport
Publicat: 1.07.2021, 15:41

Mircea Lucescu, înainte de Germania - România

Mircea Lucescu, înainte de Germania - România

Profimediaimages

Il Luce a ratat calificarea pentru Cupa Mondială din 1986, după un meci uluitor cu Irlanda de Nord, pierdut la Bucureşti. L-a pus căpitan pe Gică Hagi pentru a-l pregăti mental pentru duelul cu adevăratul Maradona.

Reclamă

Cel mai mare regret din cariera selecţionerului Mircea Lucescu

„Atunci când l-am pus căpitan pe Gică Hagi în meciul cu Irlanda, am fost criticat de toată lumea. Eram atât de încrezători că ne calificăm, încât l-a pus căpitan pentru a-l aduce în Mexic.

Aveam o idee fixă: confruntarea cu Maradona. Am avut ghinion şi o problemă legată de FIFA. Am avut 23-0 la cornere, 40 de şuturi. Am avut penalty la Piţurcă. Am făcut un protest la FIFA”, a spus Lucescu, în cadrul emisiunii SuperPrieteni, de Gică Popescu.

Meciul cu Irlanda de Nord a fost unul rar întâlnit: am avut 35 de ocazii de gol la poarta legendarului Pat Jennings, care avea atunci 40 de ani. Am mai avut două bare şi 25 de cornere. Degeaba: am pierdut cu 1-0 şi am ratat calificarea.

Hagi nu a dat piept cu marele Maradona, care şi-a făcut de cap în Mexic, în 1986: Argentina a câştigat trofeul, al doilea din istoria ei. Finala a fost cu Germania, scor 3-2.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:50

Ce a spus Marius Şumudică despre posibilul transfer al lui Vladislav Blănuţă la Rapid

11:28

Octavian Popescu, taxat după revenirea pe teren la FCSB: „Acum nu mai joacă nici la UTA”

11:18

Neymar s-a accidentat din nou la Santos. A părăsit terenul în lacrimi

10:46

Echipa favorită să câştige Champions League, după stabilirea semifinalelor. Surpriza uriaşă anunţată de un supercomputer

10:30

„O minciună”. Mihai Stoica, o nouă replică acidă pentru Marius Şumudică. Ce i-a transmis antrenorului de la Rapid

10:09

„Mă doare sufletul”. Reacţie tulburătoare după moartea lui Aaron Boupendza. Calvarul prin care trecea fotbalistul

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 3 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 4 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls