George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în MP al Arabiei Saudite: „Cred că trebuie să arătăm puţin bun-simţ”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 20.03.2023, 16:41

George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso

George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în Marele Premiu al Arabiei Saudite. Formula 1 trebuie să dea dovadă de bun-simţ în aplicarea sancţiunilor acolo unde vizibilitatea este i problemă reală pentru piloţi, a opinat George Russell (Mercedes), care a fost promovat pe locul trei şi a revenit apoi pe patru în Marele Premiu al Arabiei Saudite de duminică, transmite Reuters.

Ca director al Asociaţiei Piloţilor de Grand Prix, Russell a comentat episodul în care Fernando Alonso a fost penalizat cu cinci secunde pentru o uşoară decalare laterală la poziţia de start de pe circuitul Jeddah. La finalul cursei, în care a fost al treilea, dublul campion mondial a fost penalizat cu încă zece secunde, pentru că un mecanic a atins spatele maşinii Aston Martin, dar aceasta a fost în final anulată. Russell, promovat provizoriu pe locul trei, a revenit în clasamentul final pe locul patru.

Esteban Ocon a colectat penalizări la prim cursă din Bahrain din aceleaşi motive şi s-a retras, după o altă sancţiune pentru depăşirea vitezei pe linia boxelor. În calificări la Jeddah, timpii de calificare au fost anulaţi după ce oneurile maşinilor au atins linia boxelor la intrare şi ieşire.

Simt că unele dintre aceste penalizări au mers puţin prea la extrem. Cred că trebuie să arătăm puţin bun-simţ. Cred că Alonso a fost puţin pe stânga la start, dar nu a câştigat nimic din asta. Probabil penalizarea de cinci secunde era prea mult. Şi apoi la oprirea lui la boxe, zece secunde de penalizare este preea extrem în acest caz din nou”, a opinat pilotul britanic, comform Agerpres.

Russell a adăugat că au existat discuţii în weekend-ul trecut şi ”toţi trebuie să ne unim şi să găsim o bază comună. Stăm atât de jos şi, pentru a avea o perspectivă, doar vedem probabil primii patru sau cinci inci ai pneului – deci nu poţi vedea pista în sine. Nu văd nici măcar linia galbenă, darămite liniile albe pentru determinarea poziţiei tale laterale. Este foarte, foarte greu deci de aceea cred că în acest sens trebuie să arătăm mai mult bun simţ”.

Sergio Perez (Red Bull), învingătorul de pe circuitul Jeddah, a fost de acord cu acest punct de vedere: ”Este bine că există reguli, dar în acelaşi timp, uneori ţine de noroc, să fiu sincer, cum te poziţionezi tu însuţi„.

FIA va clarifica mai mult aceste aspecte înaintea următoarei curse din Australia.

15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” 12:39 Ce a putut face miliardarul Ion Ţiriac pentru o vedetă uriaşă a României. Totul a ieşit la iveală abia acum 12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară 11:56 Primul jucător care va pleca de la Dinamo, la finalul sezonului! Kopic a renunţat la serviciile lui 11:34 Primele mutări făcute de Dan Şucu la Rapid! Cine va fi noul director sportiv al echipei! Daniel Niculae, OUT Vezi toate știrile