Charles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Statelor Unite. Verstappen a terminat pe locul 3, după ce Norris a fost penalizat

De Antena Sport
Publicat: 20.10.2024, 23:55

Charles Leclerc a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Pilotul celor de la Ferrari a trecut pe primul loc după primele două viraje şi a condus cursa cu autoritate. Ferrari a reuşit dubla după ce Sainz s-a clasat pe locul 2.

Lando Norris s-a clasat pe locul al treilea, dar a fost penalizat cu 5 secunde pentru depăşirea lui Max Verstappen. Astfel, olandezul a rămas pe locul al treilea. Pentru Leclerc este a treia victorie din acest sezon, după cele din Monaco şi din Italia.

Duminică, Max Verstappen (Red Bull Racing) a completat podiumul datorită unei penalizări impuse lui Lando Norris (McLaren), care a ajuns să fie al patrulea. Pe cinci s-a clasat Oscar Piastri (McLaren), pe şase George Russell (Mercedes), pe şapte Sergio Perez (Red Bull Racing), pe opt Nico Hulkenberg (Haas), pe nouă Liam Lawson (RB) şi pe zece Franco Colapinto (Williams).

Update 00:00: A fost nebunie la festivitatea de premiere. Imnul Italiei a fost cântat cu patos. Imagini spectaculoase cu baia de şampanie.

Update turul 56: Charles Leclerc a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite. Sainz a terminat pe locul 2, în timp ce Verstappen a terminat pe locul 3 după ce Norris a fost penalizat.

Update turul 52: Lando Norris l-a depăşit pe Lando Norris şi a trecut pe locul al treilea. Ulterior, Lando Norris a fost penalizat cu 5 secunde pentru că a depăşit limitele circuitului la depăşire.

Update turul 45: Ce duel! Lando Norris încearcă să treacă de Max Verstappen, dar olandezul rezistă.

Update turul 44: Lando Norris s-a apropiat la sub o secundă în spatele lui Max Vertappen şi atacă locul al treilea. Charles Leclerc conduce cursa, fiind urmat de Carlos Sainz.

Update turul 32: Lando Norris a intrat la boxe, iar Charles Leclerc a trecut pe primul loc. Sainz e pe locul 2, dar nu a intrat la boxe. Pe locul 3 este Verstappen.

Update turul 31: Charles Leclerc a profitat de pneurile noi şi l-a depăşit pe Oscar Piastri. Pilotul Ferrari a trecut pe locul 2.

Update turul 27: Charles Leclerc şi Max Verstappen au intrat la boxe. Cursa e condusă de Lando Norris, urmat de Piastri. Piloţii de la McLaren nu au intrat la boxe.

Update turul 23: Colapinto a trecut de Fernando Alonso şi a trecut pe locul 10.

Update turul 25: Charles Leclerc s-a distanţat la peste 11 secunde de Max Verstappen. Pe locul 3 a trecut Lando Norris.

Update turul 15: Carles Leclerc continuă să fie lider. Are un avans de 5 secunde în faţa lui Max Verstappen. Sainz este pe locul 3.

Update turul 10: Zhou Guanyu s-a răsucit cu monopostul pe circuit.

Update turul 3: Lewis Hamilton a pierdut controlul monopostului şi a ieşit de pe pistă. Britanicul a abandonat după numai 3 tururi. Safetycar-ul a intrat pe pistă.

Update turul 1: Duel fantastic pentru poyiţia a doua dintre Carlos Sainz şi Max Verstappen. Campionul mondial en-titre a rezistat atacurilor în valuri ale lui Sainz.

Update 22:00: Charlesc Leclerc, start fantastic. A profitat de duelul dintre Max Verstappen şi Lando Norris şi a trecut pe primul loc după două viraje. Verstappen este pe locul 2.

Update 20:00: George Russell va lua startul de pe linia boxelor după accidentul pe care l-a avut la finalul sesiunii de calificări.

Update 10:00: https: Lewis Hamilton e pregătit să sacrifice cursa de la Austin! Detalii AICI!

Ştirea iniţială

Pentru Lando Norris, acesta va fi al patrulea pole position din ultimele cinci curse. Acesta a fost şi al 300-lea pole position obţinut de un pilot britanic în istoria Formulei 1.

Norris a fost încântat că va pleca din pole position, după un „tur minunat”, dar a recunoscut că a fost norocos pentru că Verstappen sau Sainz nu au mai putut să îşi îmbunătăţească timpii din cauza steagurilor galbene, cauzate de accidentul lui George Russell.

„Am fost în spatele celor de la Ferrari şi de la Red Bull tot weekendul şi a trebuit să fac ceva. Şi azi am făcut. Un tur tare şi un mod plăcut de a începe cursa de mâine. Este un traseu foarte rapid, mai ales Sectorul 1”, a spus Norris, citat de formula1.com.

Verstappen a câştigat sprintul la Austin

Max Verstappen a câştigat, sâmbătă, cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Statelor Unite, punând capăt unei serii de opt curse fără victorie şi mărindu-şi avansul în clasamentul general faţă de Lando Norris (McLaren) la 54 de puncte

Carlos Sainz de la Ferrari a terminat al doilea, la 3,882 secunde în spatele lui Verstappen, după ce l-a depăşit pe Norris la începutul ultimului tur pe Circuit of the Americas din Austin, când britanicul a intrat prea adânc în primul viraj.

Victoria a fost prima pentru Verstappen de la sprintul din Austria din iunie şi a însemnat că triplul campion a câştigat toate cele patru sprinturi de 100 km de până acum din acest sezon şi mai are încă două de câştigat.

Verstappen, învingător în 2023

În 2023, Max Verstappen a câştigat atât sprintul, cât şi marea cursă de la Austin, podiumul de duminică fiind completat de Lando Norris şi Carlos Sainz. Charles Leclerc a plecat din pole-position, însă ulterior a fost descalificat, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul lui Lewis Hamilton.

Pe circuitul de la Austin, Lewis Hamilton este pilotul care a înregistrat cele mai multe victorii, anume şase. Britanicul a triumfat ultima dată în America în 2017. De cealaltă parte, a constructori, Ferrari a înregistrat cele mai multe victorii la Austin, ultima fiind adusă de Kimi Raikkonen, în 2018.

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi. În 2024, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™ se văd în direct și integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live – AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marile premii de Formula 1™ vor putea fi urmărite în direct online.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA, gale de box, F1 Academy sau tenis de masă.

• Marele Premiu al Mexicului este în AntenaPLAY, în perioada 25-27 octombrie
  • PAOK - Heraklion, meci din etapa a 9-a din Grecia, e live în AntenaPLAY, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00
  • Cine se va impune în El Clasico?

0:21 21 oct.

VIDEOMax Verstappen, despre duelul controversat cu Norris care i-a adus locul 3: „Nu trebuie să o spun eu. Comisarii au hotărât deja”

0:20 21 oct.

VIDEOGigi Becali şi Alexandru Musi, replici savuroase după Dinamo – FCSB 0-2: „Îi ridic tricoul şi îl trag de şunci” / „Să vorbească”

0:19 21 oct.

Charles Leclerc, prima reacţie după ce a câştigat Marele Premiu al Statelor Unite: „Nu puteam visa la un rezultat mai bun”

23:55

VideoDaniel Bîrligea a dezvăluit cum a marcat un eurogol, din foarfecă, în Dinamo – FCSB! Ce a spus despre ratarea derby-ului cu Rapid

23:47

Darius Olaru a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a cerut schimbare în Dinamo – FCSB 0-2: „Asta simt!”

23:22

Gigi Becali a anunţat o măsură radicală la FCSB, după derby-ul cu Dinamo! Darius Olaru, luat la ţintă: „Nu gândeşte”

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Statelor Unite! Cursa e la 21:45, în direct pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAYs 2 Marius Marin, fotografie de colecţie cu Mircea Lucescu! Cum arăta tricolorul acum 15 anis 3 FotoDavid Popovici a spus motivul pentru care nu mai vrea să conducă niciuna dintre cele două maşini primite de la Ion Ţiriac!s 4 EXCLUSIVPrimele tensiuni din vestiarul României după deciziile luate de Mircea Lucescus 5 Ciprian Tătăruşanu l-a făcut praf pe Helmut Duckadam: „Nu mi-a dat niciun sfat pozitiv!” Acuzaţii dures 6 VIDEOLituania – România 1-2 a fost pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! „Tricolorii”, victorii pe linie în Liga Naţiunilors