Harry Kane este de neoprit! Atacantul englez face spectacol în Bundesliga! Ce record a stabilit jucătorul lui Bayern

De Alex Masgras
Publicat: 11.11.2023, 18:40

Harry Kane este de neoprit

Harry Kane, în timpul meciului Bayern Munchen - Heidenheim / Profimedia

Harry Kane este de neoprit! Atacantul lui Bayern Munchen a marcat o dublă în victoria bavarezilor de pe teren propriu cu Heidenheim, scor 4-2, în etapa cu numărul 11 din Bundesliga.

Atacantul englez, venit în această vară de la Tottenham, a ajuns la 17 goluri marcate în Bundesliga. Suntem doar în luna noiembrie, dar Harry Kane a înscris deja mai multe goluri decât cei mai buni marcatori din sezonul trecut al campionatului din Germania.

Harry Kane este de neoprit!

Harry Kane nu a avut nevoie de acomodare, după transferul de la Tottenham la Bayern Munchen. Atacantul englez înscrie pe bandă rulantă, aşa cum o făcea şi în Premier League, la Spurs.

În meciul cu Heidenheim din etapa a 11-a din Bundesliga, Harry Kane a deschis scorul în minutul 14, din pasa lui Leroy Sane. Chiar înainte de pauză, în minutul 44, acelaşi Leroy Sane i-a pasat decisiv lui Harry Kane, care a ajuns la 17 goluri marcate în 11 meciuri disputate până acum în Bundesliga.

Sezonul trecut, Niclas Fullkrug şi Christopher Nkunku şi-au împărţit premiul pentru golgheterul sezonului din Bundesliga, amândoi marcând 16 goluri în stagiunea precedentă. În actualul sezon, după doar 11 etape, Harry Kane a marcat mai multe goluri decât cei doi jucători care au încheiat sezonul trecut pe primul loc.

Mai mult, Harry Kane a devenit primul jucători din istoria Bundesligii care înscrie 17 goluri în primele 11 etape ale sezonului, potrivit OptaFranz. Acest record era deţinut de Robert Lewandowski. În sezonul 2019/20, atacantul polonez marcase 16 goluri în primele 11 etape. Lewandowski este urmat în clasament de Gerd Muller, cel care a marcat 15 goluri în primele 11 etape ale sezonului 1968/69 şi 14 goluri în primele 11 etape ale sezonului 1976/77.

Bayern Munchen a revenit pe primul loc în Bundesliga

În cele din urmă, Bayern Munchen s-a impus cu 4-2 în meciul cu Heidenheim. Oaspeţii au retabilit egalitatea în repriza secundă, după golurile marcate de Kleindienst şi Beste, în minutele 67 şi 70. Cu toate acestea, Raphael Guerreiro i-a readus în avantaj pe bavarezi în minutul 72, după care Choupo-Moting a stabilit scorul final în minutul 85.

Bayern Munchen a ajuns pe primul loc în Bundesliga, cu 29 de puncte, cel puţin până mâine, când Bayer Leverkusen va primi vizita celor de la Union Berlin.

De la aceeaşi oră s-a disputat şi meciul dintre Stuttgart şi Borussia Dortmund, câştigat de gazde cu 2-1. Stuttgart se află pe locul 3, cu 24 de puncte, în timp ce Dortmund este pe locul 4, cu 21 de puncte.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta