Trebuia anulat golul al treilea al Argentinei din finala cu Franța? Ce spune regulamentul

De Antena Sport
Publicat: 19.12.2022, 15:16

Twitter

Trebuia anulat golul al treilea al Argentinei din finala cu Franța? Regulamentul este foarte clar.

După revenirea nesperată a Franței din repriza secundă, finala Cupei Mondiale a intrat în prelungiri, acolo unde Franța părea să aibă ascendentul moral. Argentina a preluat însă rapid controlul, iar Lionel Messi a înscris al doilea gol al serii, pentru el,  în minutul 108.

Pe moment nu au existat proteste, însă presa franceză scoate acum la suprafață un detaliu extrem de interesant. În momentul în care Messi șuta spre poarta lui Hugo Lloris, două dintre rezervele Argentinei erau intrate deja pe teren. Conform regulamentelor, nerăbdarea fotbaliștilor sud-americani putea fi penalizată prin anularea golului înscris de decarul naționalei Albiceleste.

Trebuia anulat golul al treilea al Argentinei? Ce spune regulamentul

Arbitrul finalei, polonezul Szymon Marciniak, nu a luat nicio decizie în acest sens și nici nu a părut să primească vreo confirmare din camera VAR. Iată ce spune Legea 3, paragraful 9 din „Legile Jocului”:

Pe imagini se observă clar cum două dintre rezervele Argentinei se află deja pe tereneul de joc, înainte ca balonul șutat de Lionel Messi să intre în poarta lui Hugo Lloris. Dacă regulamentul ar fi fost aplicat la sânge, golul al treilea al Argentinei ar fi trebuit anulat, iar jocul ar fi fost reluat cu o lovitură liberă de Franța.

Argentina a învins-o la lovituri de departajare pe Franţa

Argentina – Franța 3-3 (4-2 d.l.d). Argentina este câştigătoarea Campionatului Mondial din 2022. Lionel Messi a câştigat singurul trofeu care îi mai lipsea după ce a reuşit o “dublă” de senzaţie în finala cu Franţa, decisă la lovituri de departajare.

Angel Di Maria a impresionat în startul finalei. Fotbalistul lui Juventus a fost de neoprit de fundaşii lui Didier Deschamps. În minutul 22, Angel “Di Magia” a scos un penalty, după ce a fost faultat de Dembele. Lionel Messi a executat de la 11 metri şi a deschis scorul pe Lusail Iconic Stadium.

Di Maria nu s-a oprit şi a reuşit să îşi treacă şi el numele pe tabelă, până la pauză. A finalizat un contraatac “fulger” al Argentinei. Servit ideal de Mac Allister, extrema stânga nu i-a dat nicio şansă lui Lloris.

Când fanii Franţei îşi pierduseră orice speranţă s-a făcut remarcat Kylian Mbappe. Kolo Muani a fost faultat în careu de Otamendi, iar starul lui PSG a redus din diferenţă, în minutul 80. La faza imediat următoare, Mbappe a restabilit egalitatea. Kylian a înscris superb, în minutul 81, şi a trimis meciul în prelungiri.

În minutul 109, Messi a dus-o din nou pe Argentina în avantaj. Golul a fost validat cu VAR şi s-a declanşat sărbătoarea în rândul fanilor “pumelor”. Mbappe nu a fost de acord şi a reuşit hat-trick-ul în minutul 117.

Meciul fabulos s-a decis, în cele din urmă, la lovituri de departajare. Messi şi Mbappe au marcat de la 11 metri. Coman şi Tchouameni au ratat şi au făcut-o pe Argentina campioană mondială.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” 19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner 18:35 Un francez va arbitra lupta la titlu a echipei lui Răzvan Lucescu! PAOK – Olympiacos se vede exclusiv în AntenaPLAY 18:34 „Aşteptăm răspunsul final!” Dan Şucu a recunoscut ce antrenor îşi doreşte la Rapid. Prima reacţie după ce l-a refuzat pe Şumudică 18:03 VideoCamelia Bălţoi îţi prezintă AntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 9 mai 2024 17:54 „Atitudine incredibilă!” Antrenorul lui Alaves a decis ce urmează pentru Ianis Hagi. Hotărârea luată chiar înainte de EURO 2024 Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției