Gabi Tamaș nu și-a stăpânit nervii după ce Voluntari a pierdut finala Cupei României. Veteranul de 38 de ani a răbufnit după ce ilfovenii au fost arătați cu degetul pentru că au încurcat-o pe FCSB în lupta la titlu.
„Cum să descriu, știam că ei sunt o echipă bună pe contraatac, păcat, asta e, felicităm echipa adversă. Viața merge înainte. Alții au pierdut campionate mondiale și alte finale. Am crezut că putem să ne mobilizăm și să întoarcem rezultatul, dar nu a fost să fie.Ăsta e lotul nostru, 11 jucători am jucat 45 de meciuri. Nu am jucat niciodată cu rezerve.
Gabi Tamaș, derapaj incredibil: „Trebuia să stăm capre în fața FCSB-ului?!”
Știu unde vreți să ajungeți. Ăsta e lotul nostru. Nu s-a pus niciodată problema, noi am făcut două schimbări în meciuri tot sezonul. Eu am ieșit în minutul 2 cu ruptură, Meleke la fel. Ăsta e lotul nostru cu care am defilat și cu care am făcut performanță! Felicit jucătorii, staff-ul, conducerea. Păcat că nu am câștigat azi.
Mă doare direct în c*r de ce spun unii! Am avut ruptură de 3 centimetri și am vrut să joc. Ce voiați? Să stăm capre în fața FCSB-ului? Noi ne-am apărat mereu corect șansele. Când ne-au bătut cu 4-0, râdeau de noi. Îmi pare rău că nu am luat Cupa, atât. E păcat, dar ăsta este fotbalul!„, a spus Gabi Tamaș, conform digisport.ro.
FCSB a pierdut titlul după ce a remizat 2-2 cu FC Voluntari, iar CFR Cluj a învins-o cu 2-1 pe Universitatea Craiova. Roș-albaștrii au acuzat că golul al doilea al celor de la Voluntari, din minutul 88, a fost marcat din ofsaid.
În cazul în care diferența de puncte dintre CFR și FCSB rămânea de două puncte, titlul s-ar fi dat în ultima etapă, când cele două rivale au meci direct.
Vadim Rață: „Dacă am luat puncte de la FCSB, trebuie să ne urască lumea?”
Vadim Rață susține că FC Voluntari e privită cu ură pentru că i-a pus bețe în roate lui FCSB. Fotbalistul a dezvaluit ca ilfovenii au fost înjurați non-stop în timpul finalei din Giulești.
„Am încasat două goluri ușoare, a doua repriză am arătat mai bine, dar a fost târziu. Suntem supărați, cineva trebuia să iasă învingător astăzi. Ce să vă zic, toată lumea e supărată că am luat puncte de la FCSB. Toată lumea ne-a dorit răul. Mă uitam în tribună, toată lumea ne înjura. Dacă am luat puncte de la FCSB, trebuie să ne urască lumea?”, a spus Vadim Rață, după finala Cupei României.