Maroc U21 – România U21 2-2. Birligea l-a salvat din nou pe Florin Bratu! Emoţii mari pentru micii tricolori

De Dragoș Vasile
Publicat: 29.03.2022, 20:55

Echipa de start a României U21 pentru amicalul cu Finlanda U21

România U21 - Finlanda U21 s-a încheiat 2-1

România U21, înaintea meciului cu Finlanda / Profimedia

Maroc U21 – România U21, scor 2-2, a fost al doilea meci de pregătire al tinerilor tricolori pentru EURO 2023. Florin Bratu a rămas neînvins, dar a avut mari emoţii la Rabat. Jucătorii reprezentativei noastre au condus cu 1-0 la pauză, prin golul lui Dragoş Albu, dar adversarii au întors scorul în numai 4 minute. Maouhoub şi Dnanou au marcat.

Daniel Birligea a fost salvatorul României U21, la patru zile după ce reuşise să înscrie un gol important şi în victoria cu Finlanda, scor 2-1. Atacantul lui CFR Cluj a punctat în minutul 79 şi a stabilit rezultatul final, 2-2.

LIVE SCORE | Maroc U21 – România U21 2-2

Min. 79: Maroc U21 – România U21 2-2.  GOOOL România! Birligea a reuşit să înscrie pentru tricolori!

Min. 74: Maroc U21 – România U21 2-1. A înscris şi Maouhoub. Răsturnare incredibilă de scor!

Min. 70: Maroc U21 – România U21 1-1. Dnanou a stabilit egalitatea după un corner.

Min. 27: Maroc U21 – România U21 0-1. GOOOL România! A marcat Dragoş Albu cu un şut de la marginea careului.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start sunt următoarele:

Maroc U21: Hasbi – Maohoub, Radid, El Hilali, Amraoui, El Khannouss, Chraibi, Halhal, Soussi, Zouhir, Dnanou

România U21: 1. Târnovanu – 5. Telcean, 6. Screciu (Cpt), 22. Farcaș, 20. A. Dumitrescu – 8. Dr. Albu, 21. Grameni – 10. Cîmpanu, 19. I. Stoica, 18. Miculescu – 9. Markovic.

În primul meci al  lui Florin Bratu la naţionala de tineret, România U21 – Finlanda U21 2-1, „tricolorii” mici au câștigat dramatic meciul amical împotriva nordicilor. Marcatorii celor două goluri au fost David Miculescu, de la UTA Arad, și Daniel Birligea, de la campioana CFR Cluj. Aceştia au marcat în ultimele minute.

Florin Bratu, extrem de mulțumit după România U21 – Finlanda U21 2-1

România U21 – Finlanda U21 2-1. Naționala noastră de tineret a câștigat dramatic meciul amical împotriva nordicilor. Florin Bratu a oferit prima reacție, după victoria spectaculosă obținută în ultimele minute. De asemenea, marcatorii Daniel Birligea și David Miculescu au vorbit despre succesul din această seară.

La finalul partidei de pe stadionul “Arcul de Triumf”, selecționerul naționalei de tineret și-a lăudat elevii pentru jocul excelent din partea secundă.

“Sincer, după ce am făcut prima repriză destul de modestă, am încercat la pauză să reglăm lucrurile. Cei care au intrat au făcut-o foarte bine. Mă bucur că, în această seară, jucătorii au simţit în a doua repriză că trebuie să aibă orgoliu. Trebuie să felicit adversarul pentru că a făcut un meci bun, interesant. Pentru mine, aşa cum am spus şi la conferinţa de presă, e important pe lângă jocul bun şi rezultatul.

Încercăm, încercăm, important este ca echipa să aibă atitudine, să nu renunțe nicio clipă. Să ne zbatem în ritmul ăsta pe care îl vreau până la sfârșit, să nu cedăm niciun centimetru din munca pe care o depunem la antrenamente. Și iată că în unele meciuri vine și răsplata. Nu știu dacă ați văzut la finalul meciului. Am fost la tribună și am cântat cu toții “ROMÂNIA”. Pentru mine, bucuria de la final, când toți au sărit, s-au bucurat și și-au felicitat colegii, e cea mai importantă”, a spus Florin Bratu, pentru TVR.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

21:00

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele de start

20:50

Jaqueline Cristian, după victoria uriaşă de la Jocurile Olimpice 2024 cu Garcia: „Mă simt datoare să dau tot ce am mai bun”

20:44

„Ceea ce am văzut la Paris, am văzut doar în Asia!” Bernadette Szocs, surprinsă de ceea ce a găsit la Jocurile Olimpice 2024

20:14

Video„Ce meci de senzație!” Promisiunea făcută de Elisabeta Lipă, după ce a văzut victoria fabuloasă obținută de Jaqueline Cristian

19:55

VIDEOCursa de sprint din Formula 2 din Belgia nu se va mai relua! Zak O’Sullivan a fost declarat câştigător, LIVE în AntenaPLAY

19:33

Max Verstappen, semne de întrebare după calificările Marelui Premiu al Belgiei: „Nu ştiu cât de rapizi vom fi mâine”

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil