România – Armenia 1-0 | Mirel Rădoi, revenire cu succes în Ghencea. Cum a explicat faza la care i-a făcut șah-mat pe armeni. „A fost elementul surpriză!”

Publicat: 12.10.2021, 0:05

Mirel Rădoi, după România - Armenia 1-0

Mirel Rădoi și-a anunțat plecarea după România - Armenia 1-0

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

„Cred că marea majoritate a felicitărilor trebuie îndreptată către băieţi. Nimeni nu le poate reproşa absolut nimic. Am gestionat foarte bine momentele, e clar că în repriza a doua am cedat fizic. E clar că am avut şi ezitări, dar asta vine şi ca urmare a entuziasmului pe care l-am avut.

Eficienţa de care tot vorbim… ne creem ocazii mari, din păcate nu putem fructifica nici jumătate din ocazii. Acum suntem pe locul 2, depindem doar de noi. Mai este o singură finală, dacă câştigăm cu Islanda şi nu reuşim să batem în Liechtenstein, înseamnă că nu merităm să ajungem nici măcar la baraj.

Când ne-am gândit la echipă, ne-am gândit la Mitriţă. Era neaşteptat să îl punem să atace punctul de la 11 metri şi să dea cu capul. A fost elementul surpriză”, a spus Mirel Rădoi, la Pro TV, după România – Armenia 1-0.

România – Armenia 1-0

România a început furtunos meciul cu Armenia. Tricolorii au luat cu asalt poarta armenilor în prima repriză, reușind să domine jocul de o manieră categorică.

Efortul echipei lui Rădoi a fost răsplătit în minutul 26, când Alex Mitriță, cel mai scund jucător de pe teren, a înscris cu capul, dintr-un corner. România a scăzut din ritm în repriza a doua, dar apărarea a rezistat în fața atacurilor Armeniei.

Tricolorii au avut cele mai mari emoții tot la execuțiile lor, când Bancu a respins periculos spre propria poartă, dar Niță a intervenit sigur, și când Chiricheș a pierdut mingea în fața unui adversar, în preajma propriului careu, dar a fost redublat de Cicâldău.

Nu au mai fost ocazii importante până la final, iar România s-a impus cu 2-0. În celelalte meciuri din grupă, Germania a demolat-o pe Macedonia de Nord, scor 4-0, iar Islanda învins-o cu același scor pe Liechstenstein.

6. Liechtenstein 1 punct

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

17:59 Jaqueline Cristian a ratat tabloul principal al turneului de la Roma! A fost învinsă în ultima rundă de calificări 17:41 FotoNora milionarului român care şi-a înşelat soţia 16 ani cu cea mai cunoscută amantă din România a apărut cu sânii la vedere! 17:28 „Voi discuta și cu alt club!” Dani Coman nu s-a înțeles încă cu CFR Cluj! Anunțul care îi dă fiori lui Neluțu Varga 17:23 VideoCamelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 7 mai 2024 17:18 FotoValentin Ceaușescu, apariție de senzație la petrecerea generației „Steaua 1986”. Cum a ajuns să arate la 76 de ani 17:09 FotoRivalele celebre ale Simonei Halep s-au întâlnit la Met Gala! Reacţia surprinzătoare a Mariei Sharapova: „Unde e Serena?” 16:31 După ce a ratat transferul lui Rafa Mujica, Gigi Becali a renunţat la un alt atacant cu cifre extraordinare! 16:28 „Pot ajuta!” Mircea Lucescu, primul mesaj după întâlnirea cu Dan Șucu și George Copos! 16:12 „Are clauză de 5.000.000!” Gigi Becali îl poate pierde și pe Darius Olaru! Giovanni Becali a făcut anunțul 15:52 Connor Bedard, noua stea din NHL, va străluci la Campionatul Mondial de hochei (10-26 mai, AntenaPLAY) Vezi toate știrile