Ştefan Târnovanu, parade magistrale în Ghencea. Portarul FCSB-ului a făcut minuni în Croaţia U21 – România U21

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 27.06.2023, 23:03

Ştefan Târnovanu, parade magistrale în Ghencea

Ştefan Târnovanu, intervenţii superbe în meciul României U21 / Captură TVR

Ştefan Târnovanu a reuşit două parade magistrale în Ghencea, în disputa Croaţia U21 – România U21. Portarul FCSB-ului s-a remarcat pe Stadionul Steaua, în ultima confruntare a micilor tricolori de la Campionatul European de tineret.

Titularizat din nou de Emil Săndoi, Târnovanu a făcut minuni în prima repriză a meciului care nu mai avea nicio miză. Eliminaţi deja din cursa se trofeu, românii au scăpat fără gol la o fază în care au fost luaţi prin surprindere de adversari.

Defensiva lui Săndoi a avut mari probleme în minutul 37, când croaţii au plecat pe contraatac cu 6 jucători. Baturina şi-a încercat norocul cu un şut din afara careului şi l-a pus la grea încercare pe portarul numărul 1 de la FCSB.

Târnovanu a respins cu dificultate în faţă, iar mingea a ajuns la Beljo. Acesta a şutat la colţul scurt, dar goalkeeperul României a intervenit din nou spectaculos. Balonul nu a părăsit careul echipei nostre. Vidovic a ajuns la finalizare, dar a trimis în transversală din poziţie ideală. Târnovanu era de această dată „bătut”, dar a avut şansă.

Rezervă în meciul de debut cu Spania, Ştefan Târnovanu s-a remarcat împotriva Ucrainei U21. A avut mai multe intervenţii salvatoare, dar a fost învins de un coechipier. Dican a fost autorul unui autogol, în minutul 89. Astfel, tricolorii au ieşit din cursa pentru sferturile de finale ale turneului final găzduit în România şi Georgia.

Mihai Stoica, revoltat din cauza situaţiei lui Ştefan Târnovanu

Mihai Stoica este revoltat din cauza situaţiei lui Ştefan Târnovanu, titularul din poarta FCSB-ului. Oficialul roş-albaştrilor nu îşi explică de ce goalkeeperul de 23 de ani nu a jucat pentru naţionala de seniori şi a fost lăsat pe bancă împotriva Spaniei U21.

Târnovanu a fost rezerva lui Horaţiu Moldovan în „dubla” reprezentativei de seniori cu Kosovo şi Elveţia. Portarul roş-albaştrilor s-a alăturat apoi României U21, dar a fost lăsat pe bancă în confruntarea cu Spania U21. Mihai Popa, jucătorul cumpărat de Torino de la FC Voluntari, a fost titular în meciul de debut de la EURO U21.

Târnovanu nu a avut vacanță, a fost în Thassos să facă o poză și s-a întors. Nu prea e ok că nu a jucat deloc la naționale, dar asta e situația. El a ieșit pe la încălzire, dar nu a jucat niciun minut. Putea să nu meargă cu echipa mare și să rămână cu tineretul.

Louis Munteanu (n.r. – fără minut la naționala mare, titular la U21) a jucat, atacant, a putut să joace, dar nu a putut Târnovanu, care e portar. Dacă el apăra la tineret, mi se părea ok, chiar dacă a fost cu echipa mare. Dacă l-au vrut al doilea portar pe Târnovanu, înseamnă că îl consideră la echipa mare mai bun pe el decât pe Popa.

Când s-a întors, trebuia să apere la tineret. Nu e în regulă ce s-a întâmplat, doar să se antreneze cu echipa de seniori, apoi doar să se antreneze cu echipa de tineret„, a declarat Mihai Stoica la orangesport.ro.

În sezonul 2022-2023, Târnovanu a apărat buturile FCSB-ului în 49 de meciuri, din toate competiţiile. A încasat 73 de goluri. Numai în 10 partide a scăpat fără gol primit. Târnovanu are o cotă de piaţă de 2 milioane de euro.

Unde va juca Ianis Hagi sezonul următor?

21:08 Video„Sunt talente extraordinare!” Ion Marin, încântat de noua generaţia a României U18 20:50 Mihai Stoica a auzit ce a spus Gigi Becali şi a reacţionat imediat: „Faci asta şi poţi să deschizi capacul de la sicriu” 20:03 Reacţia categorică a lui Mircea Lucescu, după ce Dan Şucu ar fi ales noul antrenor de la Rapid: „Soluţia cea mai bună!” 20:03 FotoMoştenitorii lui Diego Maradona cer Balonul de Aur furat de la tatăl lor! Cum încearcă să anuleze vânzarea trofeului 19:49 Germania – Letonia 8-1 și Cehia – Danemarca 7-4 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:45 Chelsea va încasa un bonus de pe urma transferului lui Eden Hazard la Real Madrid din 2019! Motivul este uluitor 19:42 Simona Halep, prima reacţie după ce s-a retras de la Trophee Clarins! Mesaj scurt transmis de româncă, la ieşirea de pe teren 19:14 „S-a întors ghinionul pentru ea!” Verdictul americanilor, după ce Simona Halep a fost forţată să se retragă de la Trophee Clarins 19:12 FotoA fost dat afară de Gigi Becali şi a ajuns campion în afara României! Ar putea să o întâlnească pe FCSB în Europa! 19:06 „Pe toți i-aș lua!” Un patron din Liga 1 vrea să aducă la echipă jucătorii dați afară de Adrian Mititelu, de la FCU Craiova Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu