Foto

EURO 2020 | Italia a devenit campioana Europei după 53 de ani! Roberto Mancini, în lacrimi: „Băieţii au fost minunaţi!” „Squadra Azzurra”, neînvinsă de 34 de meciuri

Mihai Ispas Publicat: 12 iulie 2021, 1:06 / Actualizat: 12 iulie 2021, 3:54

Italia, campioana Europei

Anglia şi Italia au repetat scenariul din semifinale. Meciul a avut nevoie de prelungiri, culmea, după acelaşi scor: 1-1. Luke Shaw a înscris pentru „gazde” în minutul 2, iar Leonardo Bonucci a adus egalarea în minutul 67. S-a ajuns la lovituri de departajare, iar Italia s-a impus, la fel ca în semifinala cu Spania. 3-2 a fost loteria penalty-urilor.

„Am fost în dificultate după ce am primit imediat gol, apoi am dominat. Băieţii au fost extraordinari! E o victorie importantă pentru toată lumea şi pentru toţi fanii. Suntem fericiţi”, a spus selecţionerul Roberto Mancini, cu ochii în lacrimi, citat de Gazzetta dello Sport.

„Este cea mai fericită zi din cariera mea!”, a declarat Leonardo Bonucci. „Nu cedăm niciodată”, a spus şi eroul Donnarumma.

EURO 2020 | Italia a devenit campioana Europei după 53 de ani

În total, mai mult de jumătate din meciurile eliminatorii de la Euro 2020 s-au jucat cu prelungiri! Finala a fost al 8-lea din cele 15 dueluri la care s-au adăugat reprize suplimentare.

Italienii au rememorat finala câştigată la Euro 1968. Şi atunci au fost conduşi cu 1-0, de Iugoslavia. Au reuşit să egaleze şi au câştigat cu 2-0 la rejucare.

Pentru Italia este primul succes major după finala CM 2006. Şi aici a fost acelaşi scenariu. Franţa a avut 1-0, iar Materazzi a făcut 1-1, pentru ca victoria să vină la loviturile de departajare.

Italia, neînvinsă de 34 de meciuri

Italia rămâne şi cu recordul de invincibilitate intact. S-au adunat 34 de meciuri fără eşec pentru echipa lui Roberto Mancini. Ultimul meci pierdut datează din toamna lui 2018, din Nations League: 0-1, în Portugalia, contra echipei lui Cristiano Ronaldo, care tocmai câştigase titlul mondial.

Şi palmaresul confruntărilor directe rămâne favorabil italienilor. Înaintea finalei, aceştia aveau 10 victorii, în timp ce Anglia avea doar 8. Alte 10 meciuri s-au terminat la egalitate. Teoretic, acesta a fost al 11-lea, pentru că scorul a fost 1-1 după 90 de minute.

Este absenţa lui Olimpiu Moruţan de la EURO 2024 o pierdere mare pentru România?

15:24 EXCLUSIVCând va fi operat Olimpiu Moruţan în Turcia! Galata se implică şi ea! Detalii despre intervenţia chirurgicală a lui „Oli” 15:09 EXCLUSIVValeriu Iftime a vorbit cu Gigi Becali după victoria uriaşă a lui FC Botoşani cu Dinamo. Ce i-a transmis latifundiarul din Pipera 15:00 LIVE VIDEOYokohama – Ulsan e ACUM în AntenaPLAY! Al-Ain, prima finalistă din Liga Campionilor Asiei 14:43 Daniel Niculae, criticat dur după ce a spus că Şumudică e o variantă foarte bună pentru Rapid: „Lipsă de respect pentru Lobonţ” 14:06 Premii uriaşe la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs luptă pentru trofeu, în AntenaPLAY 13:41 Pompiliu Popescu îi dă o veste teribilă lui Olimpiu Moruţan: „Puţini au mai revenit la un nivel bun după o astfel de accidentare” 12:53 „Va juca în Liga Campionilor” Anunţul lui Gigi Becali despre jucătorul care îl va costa aproape 500.000 de euro! 12:05 Foto„Am o tăietură de cinci centimetri, plus gaură în cap!” Primele declaraţii ale lui Romario Benzar, după ce a ajuns la spital! 12:01 Schimbare majoră în Formula 1, din 2025! 11:49 Mesajul lui Edi Iordănescu după accidentarea teribilă a lui Olimpiu Moruţan, înainte de EURO 2024: „Toţi alături de tine, Oli” Vezi toate știrile