EURO 2020 | Joachim Low a comis-o şi în meciul de adio. Cum a fost surprins la Anglia – Germania 2-0. „E necesar să iau o pauză”

De Mihai Ispas
Publicat: 30.06.2021, 12:44

Joachim Low, la Euro 2020

Joachim Low, la Euro 2020, în timpul declaraţiilor de presă

Joachim Low a comis-o din nou. Antrenorul german a fost filmat pe Wembley în timp ce se scobeşte în nas, apoi pare că îşi linge degetele.

„O să îţi simţim lipsa”, au glumit cei de la sportbible.com. „A gustat înfrângerea”, l-au ironizat şi cei de la The Sun pe Low.

INTRĂ AICI CA SĂ VEZI IMAGINILE

Joachim Low lasă naţionala Germaniei după 15 ani

Pentru tehnicianul german a fost ultimul meci pe banca echipei naţionale a ţării sale. După ce i-a pregătit timp de 15 ani pe nemţi, Low îi lasă locul lui Hansi Flick. „La momentul actual nu ştiu exact ce voi face în viitor. Este necesar să iau o pauză ca să revin în joc cu energie”, a declarat antrenorul în vârstă de 61 de ani.

Germania lui Joachim Low a jucat 198 de meciuri: 124 de victorii, 40 de egaluri, 34 de înfrângeri. Low a cucerit Cupa Mondială în 2010 şi Cupa Confederaţiilor în 2017. La Euro, cea mai bună performanţă a fost locul 2, de la ediţia din 2008.

Anglia – Germania 2-0, meciul de adio al lui Joachim Low

Nici Euro 2020 nu a fost cu noroc. Germania a fost oprită de Anglia în optimi.

„Este o dezamăgire imensă pentru noi toți. Speram să reușim mult mai mult la acest turneu. Aveam mare încredere în această echipă. În astfel de meciuri, este crucial să profiți de puținele șanse pe care le ai. Din păcate, Timo Werner și Thomas Müller nu au reușit să înscrie când au avut șansa, așa că este greu de digerat că suntem eliminați”, a declarat Joachim Low, citat de site-ul UEFA.

„Un antrenor care are o carieră incredibilă, chiar dacă în această seară (n.r. marţi seară) va fi dificil pentru el. Am mult respect pentru ceea ce a făcut”, a declarat selecţionerul Angliei, Gareth Southgate.

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2020, după ce a învins, marţi, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Germaniei, în optimi. Au marcat: Sterling ’75 şi Kane ’86.

9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma