EURO 2020 | Joachim Low a comis-o şi în meciul de adio. Cum a fost surprins la Anglia – Germania 2-0. „E necesar să iau o pauză”

Mihai Ispas Publicat: 30 iunie 2021, 12:44

Joachim Low, la Euro 2020, în timpul declaraţiilor de presă

Joachim Low a comis-o din nou. Antrenorul german a fost filmat pe Wembley în timp ce se scobeşte în nas, apoi pare că îşi linge degetele.

„O să îţi simţim lipsa”, au glumit cei de la sportbible.com. „A gustat înfrângerea”, l-au ironizat şi cei de la The Sun pe Low.

INTRĂ AICI CA SĂ VEZI IMAGINILE

Joachim Low lasă naţionala Germaniei după 15 ani

Pentru tehnicianul german a fost ultimul meci pe banca echipei naţionale a ţării sale. După ce i-a pregătit timp de 15 ani pe nemţi, Low îi lasă locul lui Hansi Flick. „La momentul actual nu ştiu exact ce voi face în viitor. Este necesar să iau o pauză ca să revin în joc cu energie”, a declarat antrenorul în vârstă de 61 de ani.

Germania lui Joachim Low a jucat 198 de meciuri: 124 de victorii, 40 de egaluri, 34 de înfrângeri. Low a cucerit Cupa Mondială în 2010 şi Cupa Confederaţiilor în 2017. La Euro, cea mai bună performanţă a fost locul 2, de la ediţia din 2008.

Anglia – Germania 2-0, meciul de adio al lui Joachim Low

Nici Euro 2020 nu a fost cu noroc. Germania a fost oprită de Anglia în optimi.

„Este o dezamăgire imensă pentru noi toți. Speram să reușim mult mai mult la acest turneu. Aveam mare încredere în această echipă. În astfel de meciuri, este crucial să profiți de puținele șanse pe care le ai. Din păcate, Timo Werner și Thomas Müller nu au reușit să înscrie când au avut șansa, așa că este greu de digerat că suntem eliminați”, a declarat Joachim Low, citat de site-ul UEFA.

„Un antrenor care are o carieră incredibilă, chiar dacă în această seară (n.r. marţi seară) va fi dificil pentru el. Am mult respect pentru ceea ce a făcut”, a declarat selecţionerul Angliei, Gareth Southgate.

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2020, după ce a învins, marţi, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Germaniei, în optimi. Au marcat: Sterling ’75 şi Kane ’86.

• Anglia – Germania 2-0
  • Joachim Low, ultimul meci ca selecţioner al nemţilor

18
23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90