Euro 2020 | Italia – Elveţia 3-0. „Squadra Azzurra”, prima echipă calificată în optimi! Manuel Locatelli a reuşit meciul vieţii. Italia, 10 victorii la rând fără gol primit

De Dragoș Vasile
Publicat: 16.06.2021, 23:50

Presa jubilează după Italia - Spania

Italia a început în forţă turneul final. După 3-0 cu Turcia, în meciul de deschidere, echipa antrenată de Roberto Mancini a câştigat din nou.

Euro 2020 | Italia – Elveţia 3-0. „Squadra Azzurra”, prima echipă calificată în optimi

S-a terminat 3-0, tot pe „Stadio Olimpico” din Roma. Mijlocaşul Manuel Locatelli, în vârstă de 23 de ani, coleg cu Vlad Chiricheş la Sassuolo, a reuşit meciul vieţii. El a punctat în minutele 26 şi 52. Iar Immobile a stabilit scorul final în minutul 89.

Italia are 6 puncte şi este urmată în clasament de Ţara Galilor, cu 4 puncte, Elveţia, cu 1 punct, şi Turcia, cu 0 puncte.

Italia, neînvinsă de 29 de meciuri

Mancini a reuşit o performanţă uluitoare! Italia a ajuns la 10 meciuri câştigate la rând fără să ia gol şi este neînvinsă de 29 de meciuri.

14 octombrie 2020 este data ultimului gol primit şi, totodată, a ultimului meci în care „Squadra Azzurra” nu s-a impus. A fost atunci o remiză, 1-1, cu Olanda, în Nations League.

Italia nu a mai pierdut din toamna lui 2018. S-a întâmplat tot în Nations League: 0-1, în Portugalia, contra echipei lui Ronaldo, care tocmai câştigase titlul mondial.

LIVE SCORE Italia – Elveţia 3-0

Update 23.47: GOOOL Italia! Ciro Immobine a marcat şi el pentru gazdele de la Roma, în minutul 89. Atacantul lui Lazio a înscris şi în meciul cu Turcia.

Update 23.09: GOOOL Italia! Locatelli a făcut dubla! Acum, a şutat cu stângul! Mingea s-a dus imparabil, de la 18 de metri, în colţul din stânga portarului. Două şuturi, două goluri pentru fotbalistul lui Sassuolo în vârstă de 23 de ani.

Update 22.26: Berardi, de la Sassuolo, a centrat excelent în faţa porţii, de unde Locatelli, un alt coleg de-al lui Chiricheş, a trimis în poartă. Italia conduce cu 1-0 din minutul 26.

Update 22.23: Chiellini lovit din nou de ghinion. După golul anulat, s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Acerbi.

Update 22.19: Gol anulat cu VAR pentru Italia! Chiellini a atins mingea cu mâna înainte să o trimită în plasă.

Update 22.00: A început meciul de la Roma.

Update 21.15: Avem echipele de start ale Italiei şi Elveţiei.

Ştirea iniţială

Italia – Elveţia se joacă pe Stadio Olimpico din Roma, stadionul unde „Squadra Azzurra” a debutat la Euro 2020 cu o victorie clară, 3-0 cu Turcia.

Italienii pot obţine calificarea în optimile de finală

Italienii sunt liniştiţi după primul meci din Grupa A. Echipa lui Roberto Mancini a câştigat clar cu Turcia, iar astăzi poate face un pas important spre optimile de finală.

„Am încredere că Italia e una dintre cele mai bune echipe al turneului. Vom avea mai multă grijă și nu vom considera că suntem mai presus de adversari”, a transmis Mancini.

De partea cealaltă, Elveţia a remizat cu Ţara Galilor şi are nevoie de puncte pentru a spera în continuare la calificarea în faza următoare a competiţiei.

„Nu există secrete pentru a bate Italia. Trebuie să fim curajoși și concentrați 90 de minute”, a fost mesajul lui Vladimir Petkovic, selecționerul Elveției.

Patru din cele cinci întâlniri dintre Italia şi Elveţia s-au încheiat la egalitate. Italienii au cucerit trofeul în 1968 și a mai jucat alte două finale, în 2000 și 2012.

Italia – Elveţia, echipe probabile:

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Locatelli; Berardi, Immobile, Insigne
Selecționer: Roberto Mancini

Elveția: Sommer; Elvedi, Akanji, Schar; Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez; Shaqiri; Embolo, Seferovic
Selecționer: Vladimir Petkovic

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile