Foto

„Inițial am simțit că avea puls!” Mărturii cutremurătoare ale medicului care l-a resuscitat pe Christian Eriksen: „S-a agățat de viață”

Publicat: 13.06.2021, 8:28
Actualizat: 13.06.2021, 8:47

Christian Eriksen a fost aproape de tragedie în Danemarca - Finlanda 0-1, de la Euro 2020. Medicul care l-a resuscitat, Morten Boesen, a făcut mărturisiri cutremurătoare.

Mărturii cutremurătoare ale medicului care l-a resuscitat pe Christian Eriksen / Foto: Profimedia

„Am fost chemați când s-a Christian Eriksen prăbușit pe gazon. Stătea pe o parte și respira. Inițial am simțit că avea puls, dar, imediat, lucrurile s-au schimbat. Am început rapid manevrele de resuscitare.

Doctorul de la stadion ne-a ajutat enorm, ca și restul echipei de urgență. L-am readus printre noi și am vorbit cu el înainte de a-l transporta la spital. Din fericire, s-a agățat de viață”, a spus Morten Boesen, într-o conferință de presă.

Christian Eriksen, aproape de tragedie la Euro 2020

Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren în minutul 43 al meciului dintre Danemarca și Finlanda, fără să fie lovit de nimeni. Minutele care au urmat au fost dramatice. Medicii l-au resucitat direct pe teren.

Jucătorii, cei din staff şi fanii au izbucnit în plâns, în timp ce fanii se rugau pentru viaţa starului de la Inter. După minute bune, jucătorul a fost scos de pe teren. Colegii din naţionala Danemarcei au făcut un zid în jurul lui Eriksen, pentru ca nu apărea imagini cu jucătorul inconştient.

Pe teren a intrat şi soţia jucătorului. După minute bune, arbitrul englez Anthony Taylor a trimis jucătorii finlandezi la cabine. Meciul a fost suspendat de UEFA, iar Eriksen a fost transportat la spital. Odata ce jucătorul a fost stabilizat, meciul a fost reluat. Christian Eriksen le-a cerut personal fotbaliștilor Danemarcei să continue partida, prin FaceTime, de pe patul de spital.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Anglia bucurie gol
Fotbal • 9 oct., 23:50
Preliminarii CM 2022 | Ploaie de goluri în Europa! „Leii”, spectacol în Andorra – Anglia 0-5! Polonia – San Marino 5-0 și Moldova – Danemarca 0-4. Rezultatele zilei sunt AICI
Simon Kjaer, premiat de UEFA
Fotbal extern • 24 aug., 19:26
Simon Kjaer va fi premiat de UEFA după ce i-a salvat viața lui Christian Eriksen. „Ne reamintește cât de importantă este valoarea vieții!”
Aur și bronz pentru România
FIGHT • 23 aug., 12:47
Aur și bronz pentru România! Rezultate excelente la Europenele de Karate din Finlanda
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
CFR Cluj, la 48 de ore de depunctare! Campioana României trebuie să plătească, de urgență, un sfert de milion de euro. Emoții uriașe pentru Dan Petrescu
1
23:08 Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dan Petrescu, fără reacție după a doua înfrângere a campioanei în Liga 1: „Nu ne putem plânge nici de arbitru, nici de vreme!” Avertisment pentru jucători: „O să am o discuție și cu ei!” 23:03 Rapid – CFR Cluj 2-0 | Mihai Iosif voia să îl învingă pe Dan Petrescu cu scorul său favorit: „Îmi doream 1-0!” Declarații „marcă înregistrată” înaintea derby-ului cu Dinamo: „Leul rănit va da totul pentru a supraviețui!” 22:46 Rapid – CFR Cluj 2-0 | Ciprian Deac, discurs manifest: „Trebuie să ne dăm două palme și să ne trezim!” Declarație savuroasă: „Am fost de mic rapidist, nu pot să șterg cu buretele!” 22:42 Rapid – CFR Cluj 2-0 | Adrian Bălan a fost eroul giuleștenilor: „Așa ar trebui să facem în toate meciurile!” Ce a spus de derby-ul cu Dinamo 22:25 Rapid – CFR Cluj 2-0 | Giuleștenii au făcut spectacol la Mioveni! Adrian Bălan, omul meciului. Dan Petrescu, al doilea eșec în Liga 1 pe banca campioanei 22:23 Rapid – CFR Cluj | Adrian Bălan, one-man show la Mioveni! Atacantul a reușit o „dublă” de senzație împotriva campioanei României 22:15 Rapid – CFR Cluj | Reacția lui Dan Petrescu, după ce Rapid a marcat al doilea gol. Antrenorul campioanei a făcut “revoluție” în echipă. Alibec, scos la pauză 21:41 Dennis Man, pus la zid în Italia: „Păcătuiește prin egoismul excesiv!” Fanii au huiduit-o pe Parma după remiza cu Monza 21:25 „Este șocant!” Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK Salonic a ratat victoria deși a avut 4-1 la pauză: „În final trebuia să fim mai nenorociți!” 20:33 UTA Arad – FC U Craiova 1948 1-0 | Flavius Stoican, mesaj clar pentru Adrian Mititelu: „E supărare! Este într-adevăr mult de muncă!”