Închide meniul

Croația, amendată de UEFA după eliminarea de la EURO 2024! Motivul pentru care a fost primită sancțiunea

Alex Ioniță Publicat: 29 iunie 2024, 13:08

Comentarii
Croația, amendată de UEFA după eliminarea de la EURO 2024! Motivul pentru care a fost primită sancțiunea

Luka Modric, în timpul meciului Croaţia - Italia/ Profimedia

Croația a fost amendată de UEFA după eliminarea de la EURO 2024! Selecționata a fost amendată cu 105.000 de euro de către comisia de control, etică şi disciplină a UEFA după incidentele care au avut loc la meciul cu Italia de la EURO 2024, a indicat vineri Federaţia croată de fotbal, în timp ce poliţia germană a declarat pentru Reuters că a efectuat mai multe arestări în timpul partidei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atmosfera din jurul meciului de luni de la Leipzig, încheiat 1-1, a fost foarte diferită de cea existentă la cele două partide disputate anterior la EURO 2024 în acest oraş, fanii croaţi utilizând materiale pirotehnice şi aruncând pe teren pahare de plastic în numeroase ocazii.

Croația, amendată de UEFA după eliminarea de la EURO 2024!

“Federaţia croată de fotbal a fost amendată cu 105.000 de euro pentru aruncarea de obiecte (45.000 de euro), rachete de lumină (30.000 de euro) şi comportament inadecvat (30.000 de euro) al unor suporteri croaţi în timpul meciului Croaţia – Italia”, se arată într-un comunicat, potrivit agerpres.ro.

UEFA nu a anunţat încă oficial sancţiunile.

Croaţia a fost amendată anterior pentru aprinderea şi aruncarea de materiale pirotehnice de către fani în timpul meciului cu Albania, iar UEFA a deschis de asemenea o anchetă privind presupusul comportament rasist sau discriminatoriu al suporterilor ambelor echipe la acel meci.

Reclamă
Reclamă

Poliţia din Leipzig a fost în acţiune înainte, în timpul şi după meciul Croaţia – Italia, arestând mai mulţi fani croaţi.

După meci, aproximativ 20 de fani croaţi i-au atacat pe suporterii italieni, doi dintre aceştia având nevoie de
spitalizare. Poliţia a luat în custodie 11 suspecţi croaţi şi bosniaci, care sunt anchetaţi pentru vătămare corporală gravă.

Leipzig a găzduit anterior meciurile Portugalia – Cehia şi Franţa – Olanda, iar poliţia a indicat că nu au fost făcute arestări legate de aceste meciuri. Ultima partidă care va avea loc în acest oraş la EURO 2024 va fi întâlnirea de marţi dintre Austria şi Turcia, din optimi de finală.

Reclamă

Anunţul făcut de Luka Modric, la 38 de ani şi 289 de zile

Anunţul făcut de Luka Modric, la 38 de ani şi 289 de zile, după victoria ratată incredibil de Croaţia în faţa Italiei, la EURO 2024 este deja unul care nu mai uimeşte pe nimeni.

Chiar dacă majoritatea fotbaliştilor sunt retraşi la vârsta lui, jucătorul lui Real Madrid nici nu vrea să audă despre aşa ceva. Asta după ce tocmai a devenit cel mai bătrân marcator din istoria Europenelor.

„Mi-ar plăcea să joc fotbal pentru totdeauna, dar va veni timpul să îmi agăţ ghetele în cui. Voi juca în continuare, nu ştiu pentru cât timp”, a spus croatul desemnat omul meciului Croaţia – Italia 1-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:00
„I-am demolat”. Reacția croaților după ce Dinamo Zagreb a umilit-o pe FCSB în Europa League
0:43
Mihai Stoica, convins că FCSB e OUT din Europa. Singurul lucru bun după umilinţa cu Dinamo Zagreb!
0:31
„Suntem varză”. Daniel Bîrligea, cea mai dură reacție după Dinamo Zagreb – FCSB 4-1: „Nici nu știam că nu mai joc”
0:24
“Mai speraţi la calificare?” Răspunsul lui Darius Olaru după umilinţa suferită de FCSB la Zagreb
0:20
Elias Charalambous, discurs fără precedent după rușinea de la Zagreb: „Trebuie să ne trezim! Nu am fost o echipă”
0:08
Ce șanse de calificare are FCSB în „primăvara europeană”, după eșecul la scor cu Dinamo Zagreb
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Edin Dzeko semnează în Liga a 2-a din Germania 2 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 3 Florin Tănase şi Creţu, OUT pentru Dinamo Zagreb – FCSB. Gigi Becali a anunţat echipa de START 4 La ce oră se joacă meciul Gabriela Ruse – Mirra Andreeva, în turul 3 la Australian Open? Anunțul organizatorilor 5 Mihai Stoica, anunţ despre transferuri înainte de Dinamo Zagreb – FCSB! Ce face cu cele 6 milioane de la Gigi Becali 6 Sorana Cîrstea – Naomi Osaka 1-2. Românca, eliminată în turul 2 de la Australian Open. Moment tensionat la final
Citește și