Doi “tricolori”, în echipa ideală a primei etape a grupelor EURO 2024! Cum arată primul 11 realizat de L’Equipe

Viviana Moraru Publicat: 20 iunie 2024, 9:13

Comentarii
Doi tricolori, în echipa ideală a primei etape a grupelor EURO 2024! Cum arată primul 11 realizat de LEquipe

Jucătorii României, în timpul meciului cu Ucraina/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Doi “tricolori” au fost incluşi în echipa ideală a primei etape a grupelor EURO 2024. L’Equipe a realizat primul 11, iar după victoria de senzaţie înregistrată de România cu Ucraina, doi jucători ai lui Edi Iordănescu au fost incluşi în cea mai bună echipă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România se pregăteşte de duelul “de foc” cu Belgia, după succesul istoric cu Ucraina. Partida se va disputa sâmbătă, de la ora 22:00, şi va fi în format live text, pe AS.ro.

Doi “tricolori”, în echipa ideală a primei etape a grupelor EURO 2024

Nicolae Stanciu şi Radu Drăguşin au fost incluşi de cotidianul francez în echipa ideală a primei etape a grupelor EURO 2024. Căpitanul naţionalei a marcat un gol de senzaţie în poarta Ucrainei, în timp ce cel mai scump jucător român din istorie a avut o evoluţie impecabilă în apărare, câştigând toate duelurile.

Radu Drăguşin face pereche în apărare cu Ruben Diaz, stopperul Portugaliei şi al lui Manchester City, care a avut o evoluţie solidă în victoria lusitanilor cu Cehia.

De cealaltă parte, Nicolae Stanciu împarte linia ofensivă de trei jucători, din primul 11 realizat de francezi, cu Jamal Musiala, cel care a marcat un gol pentru Germania în duelul cu Scoţia, şi cu Arda Guler, puştiul minune al Turciei şi al lui Real Madrid, care a punctat în duelul cu Georgia.

Reclamă
Reclamă

Cum arată primul 11 realizat de L’Equipe, după prima etapă a grupelor EURO 2024:

  • Dubravka (Slovacia) – Muldur (Turcia), Drăguşin (România), Dias (Portugalia), Ake (Olanda) – Ruiz (Spania), Barella (Italia) – Guler (Turcia), Stanciu (România), Musiala (Germania) – Havertz (Germania).

„Jucăm cu cuțitul la gât!” Belgienii nu concep să piardă meciul cu tricolorii lui Edi Iordănescu

România – Belgia, la EURO 2024 | Belgienii au dezvăluit că nu concep să piardă meciul cu tricolorii lui Edi Iordănescu! Directorul sportiv al selecționatei a vorbit despre situația grupei, după eșecul cu Slovacia.

Oficialul Frank Vercauteren este de părere că Belgia trebuie să joace „cu cuțitul la gât” în toate meciurile de la EURO 2024. De asemenea, acesta a spus că în lotul Belgiei este presiune, care este totuși necesară la un asemenea nivel.

Reclamă

”Analiza mea? Mai important decât orice este că am pierdut. Bineînțeles că rezultatul este cel mai important. Apoi, au fost puncte bune și puncte mai puțin bune, din care putem învăța la meciul de sâmbătă.

Din punctul meu de vedere, trebuie să jucăm fiecare meci cu cuțitul la gât, chiar și dacă am fi câștigat primul meci. Tot am fi avut nevoie să câștigăm împotriva României și a Ucrainei pentru a termina pe prima poziție. Este presiune întotdeauna, este necesară la acest nivel. Trebuie să știi cum poți profita de ea. Nu ar trebui să fie un element care să provoace un dezechilibru. Acest rezultat nu ar trebui să conteze prea mult.

Întotdeauna este un moment de dezamăgire după un meci, dar, o oră mai târziu, trebuie să fii deja cu gândul la următorul joc”, a spus Frank Vercauteren, citat de dhnet.be.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
3:57

LIVE VIDEOBrazilia – Haiti 1-0. “Selecao” vrea să facă spectacol şi fără Neymar. Cunha a deschis scorul

3:49

Despre asta este Mondialul: momentul în care un fan englez ajunge din greșeală într-un bar cu scoțieni

3:00

VIDEOScoția 0-1 Maroc. Fast and furious: Saibari înscrie unicul gol în secunda 68, Maroc e cu gândul la 16-imi

2:06

Cinci lucruri după SUA – Australia 2-0, meciul în care americanii au arătat că știu (mult) fotbal

1:28

VideoCe lovitură a dat Bayern! Jucătorul transferat de lângă Man a dat cel mai rapid gol de la Mondial, după 68 de secunde

1:11

Video“Flower of Scotland” a cutremurat arena din Boston! Piele de găină înainte de Scoţia – Maroc

1 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 2 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 3 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 4 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul 6 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale
Citește și