Florin Niţă, după Belgia – România 2-0: „Ne-am luptat cu un monstru al fotbalului! Am ieşit cu capul sus!” Promisiune uriaşă

Valentin Pîrcălabu Publicat: 23 iunie 2024, 0:03

Florin Niţă, după Belgia – România 2-0: „Ne-am luptat cu un monstru al fotbalului! Am ieşit cu capul sus! Promisiune uriaşă

Florin Niţă, după Belgia - România 2-0:

Florin Niţă a avut un discurs optimi după Belgia – România 2-0. Naţionala României a fost învinsă de Belgia, dar a rămas pe primul loc în clasament. Calificarea în optimile de finală de la EURO 2024 se va decide în ultima etapă, când România va juca cu Slovacia, iar Belgia cu Ucraina. Dacă nu va pierde cu Slovacia, România se va califica în optimile de finală de la EURO 2024.

Florin Niţă a fost unul dintre cei mai buni tricolori, care a avut mai multe intervenţii fabuloase în faţa lui Lukaku sau Doku. Niţă i-a îndemant pe fani să fie optimişti pentru partida cu Slovacia, care va decide calificarea.

Florin Niţă, după Belgia – România 2-0

„Ne-am luptat de la egal la egal cu un monstru al fotbalului. Ne-am luptat de la egal cu ei, ie;im cu capul sus. Mi-am făcut treaba şi nimic mai mult. Îmi doresc să ne montăm mult mai bine şi la final să ieşim învingători şi să ne bucurăm de calificare. Îmi pare rău că nu am putut face mai mult, ne-am dorit să îi facem fericiţi pe fani. Din păcate, nu am putut mai mult. Suntem optimişti pentru meciul următor”, a spus Florin Niţă la Pro TV.

Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcat

Meciul de la Koln a început cu belgienii în atac şi, în minutul 2, tabela s-a modificat. Lukaku i-a pasat lui Youri Tielemans, iar acesta a înscris cu un şut din afara careuului. Tricolorii au replicat în minutul 5, când Radu Drăguşin a trimis cu capul, la un corner, iar portarul Casteels a scos de sub bară. Niţă a respins în corner un şut al lui Lukebakio, în minutul 18, pentru ca portarul nostru să respingă şi execuţia din 7 metri a lui Doku. Man a şutat la poartă în minutul 37, dar Casteels a reţinut. Tot Casteels a ieşit în minutul 39 în faţa lui Drăguş şi a prins balonul, iar la pauză belgienii au intrat cu avantaj de un gol.

La reluare, Man şi Mihăilă au încercat poarta lui Casteels, în minutele 48 şi 49, dar fără succes. De Bruyne a trimis şi el pe lângă poartă în minutul 52, iar în minutul 56 şutul aceluiaşi De Bruyne a fost reţinut de Niţă. Răzvan Marin i-a pasat lui Raţiu, în careul belgian, dar Vertonghen i-a suflat mingea românului, în minutul 59. După numai cinci minute Lukaku a primit şi a scăpat singur înscriind cu un şut la colţul scurt, dar golul atacantului belgian a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Lukaku a ajuns la al treilea gol anulat în două meciuri disputate la Euro 2024, iar în minutul 66 tot el a şutat din careu, însă Niţă a respins. Man s-a aflat în faţa golului, în minutul 68, dar a ezitat şi Casteels a intervenit. Belgienii au înscris al doilea gol în minutul 80, prin De Bruyne, iar tricolorii au ratat prin Alibec, care a trimis spre poartă, dar Castagne a salvat. Niţă s-a mai remarcat odată, la şutul lui Lukaku din minutul 89 şi meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Belgia.

Se califică naţionala României în "sferturi" la EURO 2024?

Live Antena Sport

Gigi Becali a dezvăluit că Daniel Popa are deja probleme la FCSB! Ce se întâmplă cu noul atacant al campioanei

22:31

Sepsi a condus-o pe Ferencvaros cu 4-0, însă scorul final a surprins pe toată lumea! Ce a reușit campioana din Ungaria

22:30

Programul complet al Marelui Premiu de Formula 1™ al Austriei. Marea cursă e duminică, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

22:14

„Mitralieră atomică!” Gigi Becali, „cucerit” de Alex Băluță! Pe ce poziție va juca la FCSB, după venirea lui Marius Ștefănescu

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate privirile 3 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 4 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcat 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelona 6 Slovacia – Ucraina 1-2. Ucrainenii au reuşit prima victorie de la EURO 2024, după ce au fost conduşi! Shaparenko, gol şi assist