Italia, făcută KO de Elveţia cu 6 pase în 26 de secunde! Jucătorii lui Spalletti nu au înţeles nimic în debutul reprizei secunde

Alex Masgras Publicat: 29 iunie 2024, 20:25

Ruben Vargas a înscris un gol superb în meciul Elveţia - Italia, în optimile EURO 2024 / Profimedia

Italia a fost făcută KO de Elveţia cu 6 pase în 26 de secunde, în debutul reprizei secunde. Formaţia lui Murat Yakin a dus scorul la 2-0, graţie şutului superb al lui Vargas.

El l-a învins pe Donnarumma cu o execuţie superbă în debutul reprizei secunde. Portarul lui PSG a şters balonul cu vârful degetelor, dar elveţianul a trimis atât de bine încât nu i-a lăsat şanse portarului italian.

Italia a reluat jocul în repriza secundă, dar jucătorii lui Spalletti au pierdut imediat balonul. După 6 pase până în careul lui Donnarumma şi 26 de secunde, Vargas a şutat imparabil şi l-a învins pe italianul de 1,96 metri.

Golul lui Vargas a dus scorul la 2-0. În prima repriză, elveţienii au deschis scorul prin Freuler, cel care a înscris în minutul 37 din pasa aceluiaşi Vargas.

O eliminare a Italiei în faţa Elveţiei în optimile EURO 2024 ar fi o adevărată lovitură pentru Squadra Azzurra, mai ales că Elveţia este echipa care a trimis în 2021 la barajul pentru Cupa Mondială din 2022. Ulterior, italienii au ratat calificarea la turneul final din Qatar.

Lotul Elveției de la EURO 2024

Portari: Gregor Kobel (Borussia Dortmund), Yvon Mvogo (Lorient), Yann Sommer (Inter).

Fundași: Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Borussia Monchengladbach), Ricardo Rodriguez (Torino), Fabian Schar (Newcastle), Leonidas Stergiou (Stuttgart), Silvan Widmer (Mainz), Cedric Zesiger (Wolfsburg).

Mijlocași: Michel Aebischer (Bologna), Remo Freuler (Bologna), Ardon Jashari (Lucerna), Fabian Rieder (Stade Rennes), Vincent Sierro (Toulouse), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Granit Xhaka (Bayern Leverkusen), Denis Zakaria ( Monaco).

Atacanți: Zeki Amdouni (Burnley), Breel Embolo (Monaco), Kwadwo Duah (Ludogorets), Dan Ndoye (Bologna), Noah Okafor (AC Milan), Renato Steffen (FC Lugano), Ruben Vargas (Augsburg) și Steven Zuber (AEK Atena).

Lotul Italiei de la EURO 2024

Portari: Gianluigi Donnarumma (Paris Saint-Germain), Alex Meret (Napoli), Guglielmo Vicario (Tottenham).

Fundași: Alessandro Bastoni (Inter), Raoul Bellanova (Torino), Alessandro Buongiorno (Torino), Andrea Cambiaso (Juventus), Riccardo Calafiori (Bologna), Matteo Darmian (Inter), Federico Dimarco (Inter), Giovanni Di Lorenzo (Napoli) , Gianluca Mancini (Roma), Federico Gatti (Juventus).

Mijlocasi: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Michael Folorunsho (Verona), Davide Frattesi (Inter), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (AS Roma), Nicolo Fagioli (Juventus).

Atacanți: Mattia Zaccagni (Lazio), Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (Roma), Giacomo Raspadori (Napoli), Mateo Retegui (Genoa), Gianluca Scamacca (Atalanta).

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

Live Antena Sport

Programul complet al etapei de Formula 2 a Marelui Premiu al Marii Britanii (5-7 iulie). Competiţia este exclusiv în AntenaPLAY

16:49

VIDEODaniel Popa şi-a uitat definitiv trecutul dinamovist! Gestul făcut imediat după ce a îmbrăcat noul tricou al FCSB-ului

16:11

Anca Todoni, victorie la primul ei meci pe tabloul principal al unui Grand Slam

15:59

Aryna Sabalenka s-a retras de la Wimbledon 2024! Anunţul făcut de numărul 3 WTA, cu câteva ore înaintea meciului

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate privirile 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 4 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”