Lamine Yamal, un nou record fabulos la EURO 2024. Performanţa unică realizată în partida cu Georgia

Valentin Pîrcălabu Publicat: 30 iunie 2024, 23:27

Comentarii
Lamine Yamal, un nou record fabulos la EURO 2024. Performanţa unică realizată în partida cu Georgia

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Lamine Yamal a stabilit un nou record fabulos la EURO 2024, după ce i-a pasat decisiv lui Fabian Ruiz la golul 2 marcat de Spania în partida cu Georgia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător care a dat o pasă decisivă în fazele eliminatorii de la un Campionat European.

Lamine Yamal, un nou record fabulos la EURO 2024

În minutul 51, Lamine Yamal a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Fabian Ruiz. A fost golul cu care Spania a preluat conducerea în partida cu Georgia.

De asemenea, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care a dat două pase decisive la un Campionat European. Yamal a reuşit o pasă de gol şi în prima partidă a Spaniei la EURO 2024. Acesta i-a pasat lui Dani Carvajal pentru golul al treilea din partida cu Croaţia.

Reclamă
Reclamă

Lamine Yamal face sacrificii pentru a juca la EURO 2024 la doar 16 ani

Lamine Yamal face sacrificii pentru a juca la EURO 2024 la doar 16 ani! atacantul de la FC Barcelona, se află în Germania, pregătindu-se cu naţionala Spaniei pentru Euro 2024, dar jucătorul înceară să termine şi anul şcolar, pentru a nu-l repeta.

„Mi-am adus temele pentru că sunt în al patrulea an de ESO (Educación Secundaria Obligatoria). Am cursuri prin web şi mă descurc bine. Sper să nu fiu scos la tablă de către profesor”, a declarat Yamal, potrivit news.ro.

Reclamă

Spaniolul a devenit deveni cel mai tânăr jucător din istoria turneelor finale Euro, la doar 16 ani. El i-a depăşit astfel pe englezul Jude Bellingham (17 ani şi 349 de zile) şi pe polonezul Kacper Kozlowski (17 ani şi 246 de zile) – care au evoluat la Euro 2020.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi meritat Istvan Kovacs să arbitreze şi în fazele superioare ale Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:05

Uluitor! Cum s-a decis ca suspendarea lui Folarin Balogun să fie ridicată? Un singur om a decis soarta cazului

14:02

“Done deal!”. Manchester United plătește 41.000.000 de euro pentru starul din Premier League

13:45

FCSB a decis! Unde joacă roș-albaștrii meciul din prima etapă contra lui FC Argeș

13:29

“Nu-l suport pe Messi! A fost protejat foarte mult”. Fostul antrenor de la Dinamo, atac devastator la starul Argentinei

13:27

Programul Marelui Premiu al Belgiei. Cursa e duminică, în direct pe Antena 1 și AntenaPLAY (16:00)

12:41

“Gigantul adormit” care îl vrea pe Pep Guardiola. Obstacolul din calea revenirii pe banca tehnică

1 FIFA a făcut anunțul! Cine arbitrează semifinala Franța – Spania și ce se întâmplă cu Istvan Kovacs 2 FotoGabi Mureşan a fost înmormântat. Imagini impresionante, cine şi-a făcut apariţia 3 Comunicatul FIFA după controversa uriaşă de la Norvegia – Anglia 1-2 4 Dan Șucu nu mai investește la Rapid! Decizie radicală luată de patronul formației giuleștene 5 „Așa, și?” Jude Bellingham, reacție sfidătoare după ce Thomas Tuchel a făcut praf naționala Angliei 6 Fanii Realului nu știu ce să mai creadă! Decizia luată astăzi de Vinicius
Citește și