Foto

Alex Masgras Publicat: 2 iulie 2024, 0:30

Portugalia - Slovenia 0-0. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în prelungiri şi a izbucnit în plâns. Scene dramatice la EURO

Portugalia – Slovenia 3-0 (d.l.d). Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns după un penalty ratat. Diogo Costa, eroul portughezilor după ce a apărat 3 lovituri de departajare.

Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty în prima repriză de prelungiri. Starul portughez putea aduce calificarea naţionalei sale, dar Oblak i-a apărat lovitura de la 11 metri. Ronaldo s-a revanşat la loviturile de departajare, acolo unde a deschis drumul Portugaliei spre sferturile de finală. Diogo Costa a fost eroul portughezilor după ce a apărat toate loviturile slovenilor.

Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 105 al meciului Portugaliei cu Slovenia, din optimile Euro-2024, şi a izbucnit în plâns, fiind cu greu consolat de colegi. Starul portughez de 39 de ani a executat lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul Daniele Orsato după un fault asupra lui Jota, însă şutul său a fost apărat de Oblak. În pauza dintre reprizele de prelungire, Ronaldo a plâns ca un copil. (VEZI IMAGINI DRAMATICE ÎN GALERIA FOTO)

În minutul 115 Pepe a fost depăşit de Sesko, acesta a scapat singur cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a intervenit miraculos, cu piciorul, şi a scos, iar calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

Ilicic a ratat primul, Diogo Costa ghicind colţul şi apărând. Cristiano a bătut primul pentru portughezi şi a înscris. Balkovec a schimbat colţul, dar Diogo Costa a respins şi acest penalti. Bruno Fernandes a făcut 2-0 pentru echipa sa, iar Diogo Costa a scos şi lovitura lui Verbic. Bernardo Silva a semnat calificarea Portugaliei în sferturi.

3-0 pentru lusitani la lovituri de departajare, iar Cristiano Ronaldo şi compania vor întâlni Franţa, în sferturi, la Hamburg.

Portugalia – Slovenia 3-0 (d.l.d). Diogo Costa, eroul Portugaliei

Update 00:47: Bernardo Silva a marcat al treilea şi a dus Portugalia în sferturile de finală de la EURO 2024.

Update 00:46: Diogo Costa a apărat a treia lovitură de departajare.

Update 00:45: Bruno Fernandes a marcat a doua lovitură de departajare.

Update 00:43: Diogo Costa a apărat a doua lovitură de departajare.

Update 00:41: Cristiano Ronaldo a transformat impecabil prima lovitură.

Update 00:40: Ilicic a ratat prima lovitură de departajare!

Min. 120: Final de meci! Primul meci din optimile de finală care ajunge la loviturile de departajare.

Min. 115: Pepe a făcut o gafă uluitoare, iar Sesko a ratat incredibil cu Diogo Costa.

Min. 105: FINAL DE REPRIZĂ! Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns chiar pe teren. Mama sa nu s-a mai stăpânit în tribune şi a izbucnit în lacrimi.

Min. 104: Cristiano Ronaldo a ratat penalty-ul. Oblak a reuşit să respingă în corner.

Min. 103: Penalty pentru Portugalia obţinut de Diogo Jota.

Min. 95: Ocazie mare pentru Slovenia! Ruben Dias a fost aproape de un autogol!

Min. 90+3: Final de timp regulamentar! E nevoie de prelungiri pentru a se decide echipa calificată în sferturi.

Min. 89: Ocazie mare Portugalia! Cristiano Ronaldo a trimis din unghi, dar Jan Oblak a reuşit să reţină.

Min. 55: O nouă lovitură liberă irosită de Cristiano Ronaldo! Atacantul de 39 de ani a şutat violent, pe mijlocul porţii, iar Oblak a respins în faţă.

Min. 46: S-a reluat meciul.

Min. 45+2: Pauză!

Min. 45+2: Palhinha a trimis în bară, la ultima fază a primei reprize. Jucătorii lui Roberto Martinez puteau intra în avantaj la vestiare!

Min. 38: Cristiano Ronaldo a cedat nervos după un gest făcut de Daniele Orsato. Detalii AICI.

Min. 34: Cristiano Ronaldo şi-a încercat norocul din lovitură liberă! Starul lusitanilor a trimis mingea puţin peste bara transversală.

Min. 13: O nouă şansă importantă pentru Portugalia! Bernardo Silva a centrat în careu, iar Cristiano Ronaldo a trecut pe sub minge. Şi Bruno Fernandes, aflat la colţul lung, a fost aproape să trimită balonul în poartă.

Min. 8: Ocazie pentru Cristiano Ronaldo! Starul Portugaliei a intrat în careu, dar a fost blocat în momentul şutului de fundaşii Sloveniei.

Min. 1: A început meciul Portugalia – Slovenia.

Portugalia (4-3-3): Costa – Cancelo, Pepe, Dias, Mendes – Vitinha, Palhinha, Fernandes – B. Silva, Ronaldo, Leao
Selecționer: Roberto Martinez

Slovenia (4-4-2): Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic, Elsnik, Gnezda Cerin, Mlakar – Sporar, Sesko
Selecționer: Matjaz Kek

De partea cealaltă, Slovenia s-a calificat în optimile de finală după ce a încheiat pe locul 3 în Grupa C. Slovenii au terminat la egalitate toate cele trei meciuri, cu Anglia, Danemarca şi Serbia.

Slovenia şi Portugalia s-au întâlnit în luna martie a acestui an, într-un meci amical. Atunci, Slovenia s-a impus pe teren propriu cu 2-0, într-o partidă în care au jucat cele mai importante staruri ale portughezilor, printre care şi Cristiano Ronaldo.

Lotul Portugaliei la EURO 2024

Portari: Diogo Costa (Porto), Jose Sa (Wolverhampton), Rui Patricio (Roma).

Fundași: Antonio Silva (Benfica), Danilo Pereira (Paris Saint-Germain), Diogo Dalot (Manchester United), Goncalo Inacio (Sporting), Joao Cancelo (Barcelona), Nelson Semedo (Wolverhampton), Nuno Mendes (Paris Saint-Germain) , Pepe (Porto), Ruben Dias (Manchester City).

Mijlocași: Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Neves (Benfica), Joao Palhinha (Fulham), Otavio (Al Nassr), Ruben Neves (Al Hilal), Vitinha (Paris Saint-Germain).

Atacanți: Diogo Jota (Liverpool), Francisco Conceicao (FC Porto), Goncalo Ramos (Paris Saint-Germain), Joao Felix (Barcelona), Pedro Neto (Wolverhampton), Rafael Leao (AC Milan).

Lotul Sloveniei la EURO 2024

Portari: Vid Belec (APOEL), Jan Oblak (Atletico Madrid), Igor Vekic (Vejle)

Fundași: Jure Balkovec (Alanyaspor), Jaka Bijol (Udinese), Miha Blazic (Lech Poznan), David Brekalo (Orlando City), Vanja Drkusic (Soci), Erik Janza (Gornik Zabrze), Zan Karnicnik (Celje), Petar Stojanovic ( Sampdoria)

Mijlocași: Adam Gnezda Cerin (Panathinaikos), Jon Gorenc Stankovic (Sturm Graz), Tomi Horvat (Sturm Graz), Jasmin Kurtic (Sudtirol), Sandi Lovric (Udinese), Timi Max Elsnik (Olimpija Ljubljana), Benjamin Verbic (Panathinaikos), Adrian Zeljkovic (Spartak Trnava), Nino Zugelj (Bodo/Glimt).

Atacanți: Zan Celar (Lugano), Josip Ilicic (Maribor), Jan Mlakar (Pisa), Benjamin Sesko (RB Leipzig), Andraz Sporar (Panathinaikos), Zan Vipotnik (Bordeaux)

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

Live Antena Sport

Tricolorul titularizat de Edi Iordănescu la fiecare meci de la EURO a vorbit despre transferul uriaş: „O echipă imensă”

12:11

FotoGestul superb al tricolorilor după ce au fost eliminaţi de la EURO! Jucătorii lui Edi Iordănescu au avut şi un mesaj pentru gazde

11:27

Duel românesc în primul tur al WTT Star Contender Bangkok 2024, live în AntenaPLAY. Bernadette Szocs, direct în turul 2

10:56

Noutăţile din sport ale lunii iulie, în AntenaPLAY

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 6 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic”