Slovenia – Danemarca 1-1. Eriksen a marcat după o fază de senzaţie, dar Janza i-a stricat bucuria. Remiză în Grupa C

Alex Masgras Publicat: 16 iunie 2024, 20:50

Slovenia - Danemarca 0-1. Eriksen a finalizat după fază superbă

Eriksen, felicitat de coechipieri / Profimediaimages

Meciul Slovenia – Danemarca, scor 1-1, a fost transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro. Golul superb al lui Eriksen le-a adus un singur punct danezilor în Grupa C de la EURO 2024.

Danezii au dictat legea în primul sfert de oră şi au şi deschis scorul, în minutul 17, prin Christian Eriksen, care a primit în careu de la Jonas Wind. Cu acest gol, la 32 de ani şi 123 de zile, mijlocaşul de la Manchester United a devenit cel mai vîrstnic marcator al danezilor la un turneu final de Euro. Slovenii au reacţionat şi au fost mai prezenţi în atac, dar la pauză Danemarca a intrat cu avantaj de un gol.

Slovenii au cerut penalti în minutul 51, pentru un presupus henţ, şi un minut mai târziu pentru fault în careu, dar arbitrul nu a acordat nimic în ambele cazuri. Christensen a fost aproape de gol în minutul 54, iar Sporar a ratat egalarea incredibil, din faţa porţii, în minutul 75. A urmat bara lui Sesko, din minutul 76, pentru ca slovenii să reuşească egalarea în minutul 77, la şutul lui Janza, din afara careului, uşor deviat de Morten Hjulmand. Elevii lui Matjaz Kek au dominat finalul de meci, dar nu au mai marcat şi meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

SLOVENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 67), Cerin, Elsnik (Stankovic 75), Mlakar (Celar 75) – Sporar (Brekalo 90+5), Sesko (Kurtic 90+5). SELECŢIONER: Matjaz Kek.

DANEMARCA: Schmeichel – A. Christensen, J. Andersen, Vestergaard – Bah, M. Hjulmand (Delaney 89), C. Eriksen, Hojbjerg (Norgaard 83), V. Kristiansen (Maehle 78) – R. Hojlund (Poulsen 83), Wind (Dolberg 83). SELECŢIONER: Kasper Hjulmand.

Cartonaşe galbene: Stojanovic 53, Celar 85 / M. Hjulmand 49

Arbitri: Sandro Scharer – Stephane De Almeida, Bekim Zogaj (toţi din Elveţia) – Donatas Rumsas (Lituania)

Slovenia – Danemarca 1-1 LIVE TEXT

Min. 90+4: Slovenia – Danemarca 1-1! Final de meci.

Min. 77: Slovenia – Danemarca 1-1! Janza a şutat în forţă, din afara careului, iar mingea deviată de un adversar a intrat în poartă!

Min. 76: Bară Slovenia! Sesko a fost atât de aproape de a restabili egalitatea!

Min. 65: Ocazie mare de gol pentru Hojlund! Oblak a intervenit chiar şi cu preţul unei accidentări. Portarul Sloveniei se resimte, după ce a respins mingea cu pieptul.

Min. 46: A început a doua repriză!

Pauză!

Min. 17: Slovenia – Danemarca 0-1. Gol de senzaţie înscris de danezi. Eriksen a primit o pasă cu călcâiul de la Wind şi l-a „executat” pe portarul advers!

Min. 1: A început meciul!

Știrea inițială

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic, Cerin, Elsnik, Mlakar – Sporar, Sesko
Rezerve: Belec, Vekic, Balkovec, Blazic, G. Stankovic, Verbic, Lovric, Kurtic, Horvat, Vipotnik, Celar, Brekalo, Zugelj, Zeljkovic, Ilicic
Selecționer: Matjaz Kek

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Kristiansen, Hjulmand, Eriksen, Hojbjerg, Bah – Hojlund, Wind
Rezerve: Hermansen, Ronnow, Kjaer, Maehle, Jensen, Delaney, Skov Olsen, Dolberg, Jorgensen, Damsgaard, Norgaard, Poulsen, Dreyer, Kristensen, Bruun Larsen
Selecționer: Kasper Hjulmand

Ambele echipe vin la turneul final din Germania fără înfrângere în 2024. Cel mai notabil rezultat al Sloveniei este victoria din martie cu Portugalia, scor 2-0. În ultimul meci de pregătire din această vară, slovenii au remizat pe teren propriu cu Bulgaria, scor 1-1.

De partea cealaltă, Danemarca a remizat cu Elveţia în luna martie, după care au urmat trei victorii, cu Insulele Feroe, Suedia şi Norvegia.

Cele două echipe se cunosc foarte bine deoarece s-au întâlnit şi în preliminariile EURO 2024. Meciul de la Ljubljana s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în timp ce duelul de la Copenhaga a fost câştigat de danezi cu 2-1.

Slovenia şi Danemarca au terminat la egalitate de puncte în preliminarii, ambele cu câte 22 de puncte, dar danezii au încheiat grupa pe primul loc graţie victoriei din meciul direct. Celălalt meci al Grupei C, Serbia – Anglia, va fi transmis în format LIVE TEXT de la ora 22:00, pe AS.ro.

Echipe probabile Slovenia – Danemarca:

Lotul Sloveniei la EURO 2024

Portari: Vid Belec (APOEL), Jan Oblak (Atletico Madrid), Igor Vekic (Vejle)

Fundași: Jure Balkovec (Alanyaspor), Jaka Bijol (Udinese), Miha Blazic (Lech Poznan), David Brekalo (Orlando City), Vanja Drkusic (Soci), Erik Janza (Gornik Zabrze), Zan Karnicnik (Celje), Petar Stojanovic ( Sampdoria)

Mijlocași: Adam Gnezda Cerin (Panathinaikos), Jon Gorenc Stankovic (Sturm Graz), Tomi Horvat (Sturm Graz), Jasmin Kurtic (Sudtirol), Sandi Lovric (Udinese), Timi Max Elsnik (Olimpija Ljubljana), Benjamin Verbic (Panathinaikos), Adrian Zeljkovic (Spartak Trnava), Nino Zugelj (Bodo/Glimt).

Atacanți: Zan Celar (Lugano), Josip Ilicic (Maribor), Jan Mlakar (Pisa), Benjamin Sesko (RB Leipzig), Andraz Sporar (Panathinaikos), Zan Vipotnik (Bordeaux).

Lotul Danemarcei la EURO 2024

Portari: Kasper Schmeichel (Anderlecht), Frederik Ronnow (Union Berlin), Mads Hermansen (Leicester).

Fundași: Alexander Bah (Benfica), Joakim Maehle (Wolfsburg), Victor Kristiansen (Bologna), Rasmus Kristensen (Roma), Andreas Christensen (Barcelona), Joachim Andersen (Crystal Palace), Simon Kjaer (AC Milan), Jannik Vestergaard (Leicester). ), Victor Nelson (Galatasaray).

Mijlocași: Christian Eriksen (Manchester United), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Anderlecht), Mathias Jensen (Brentford), Christian Norgaard (Brentford), Morten Hjulmand (Sporting).

Atacanți: Rasmus Hojlund (Manchester United), Kasper Dolberg (Anderlecht), Jonas Wind (Wolfsburg), Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Skov Olsen (Club Brugge), Mikkel Damsgaard (Brentford), Jacob Bruun Larsen (Burnley), Anders Dreyer (Anderlecht).

Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

Live Antena Sport

Rapid a jucat primele două amicale din cantonamentul din Slovenia. Cum s-au descurcat giuleștenii lui Neil Lennon

22:29

FotoConcentrare maximă la ultimul antrenament al naţionalei, înaintea meciului cu Slovacia! Pe ce stadion s-au antrenat „tricolorii”

22:14

„Așa e, da!” Mihai Stoica a confirmat transferul lui Florinel Coman în Qatar! Cine îl va înlocuil în „primul 11” la FCSB

21:51

„Fără strălucire!” L’Equipe, reacţie tranşantă după ce Franţa a pierdut primul loc în grupa de la EURO 2024

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3 2 VIDEODavid Popovici s-a calificat în finala probei 100 de metri liber, în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY (miercuri, 19:52) 3 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcat 4 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosală 5 Portugalia – Cehia 2-1. Portughezii au marcat golul victoriei în prelungirile meciului. Debut cu dreptul pentru Ronaldo la EURO 6 Ce cotă incredibilă are România la calificarea în „optimile” EURO 2024. Tricolorii, lideri în Grupa E după ce au umilit Ucraina