Închide meniul

“Ştiu cum vor juca!” Starul Slovaciei, mesaj ferm înaintea duelului decisiv cu România de la EURO 2024

Viviana Moraru Publicat: 23 iunie 2024, 21:09

Comentarii
Ştiu cum vor juca! Starul Slovaciei, mesaj ferm înaintea duelului decisiv cu România de la EURO 2024

Jucătorii naţionalei, la finalul meciului cu Belgia/ Profimedia

Starul Slovaciei a transmis un mesaj ferm, înaintea duelului cu România, de la EURO 2024. Stanislav Lobotka ştie la ce să se aştepte de la meciul decisiv cu “tricolorii”, mărturisind că naţionala sa are şanse mari să se califice în optimi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România se va duela cu Slovacia miercuri, în ultimul meci al Grupei E. Partida va fi în format live text, pe AS.ro.

Starul Slovaciei, mesaj ferm înaintea duelului decisiv cu România de la EURO 2024

Stanislav Lobotka a “citit” jocul naţionalei lui Edi Iordănescu, înaintea confruntării de la Frankfurt. Acesta a transmis că “tricolorii” se apară foarte bine şi profită de şansele apărute pe contraatac.

Mijlocaşul lui Napoli are mare încredere că naţionala sa se poate califica în optimile Campionatului European, fiind convins însă că duelul contra României va fi unul foarte dificil.

“Românii au arătat că se apără bine și că știu cum vor juca. România nu este o echipă care vrea să domine terenul, ci să se apere bine și să lovească pe contraatac sau să aștepte o greșeală a adversarilor.

Reclamă
Reclamă

Nu am scos calculatoarele încă pentru a calcula cum ne calificăm. Am obținut trei puncte (n.r. cu Belgia) la care nimeni nu se aștepta.

Nu va fi ușor, dar calificarea este încă în mâinile noastre. Ne-am fi dorit să fie deja decisă, dar trebuie să facem față ultimului meci și să ne concentrăm pe jocul nostru.

Jucăm un stil ușor diferit, românii sunt mai defensivi, joacă mai mult mingea și fac pauze rapide. Noi ne asumăm mai multe riscuri, iar atunci când pierdem mingea asta ne poate lăsa descoperiți. Dar când merge bine, poate fi un avantaj.

Reclamă

Uneori vorbim despre detalii pe care nu le poți vedea din exterior. De exemplu, cum să rămânem compacți și ce să facem pentru a pune cât mai multe probleme adversarilor”, a declarat Stanislav Lobotka, citat de digisport.ro.

„Va face România blat cu Slovacia?” Mihai Stoichiță nu a stat pe gânduri și a răspuns direct

„Va face România blat cu Slovacia?”, a fost întrebarea la care Mihai Stoichiță nu a stat pe gânduri și a răspuns direct! Oficialul Federației Române de Fotbal a vorbit despre ultima partidă din grupa tricolorilor.

„În istoria fotbalului românesc, la nivel de echipă națională, nu îmi aduc aminte de blaturi. La alții, da, și la mondiale. Am exemple multe.

România nu a fost implicată niciodată în aceste jocuri. Jocul poate fi fără prea mari riscuri, asta este. Dar în niciun caz nu suntem cu gândul la un blat.

Nu contează foarte mult că slovacii au o zi în plus de odihnă. Sunt 4 nopți, iar noi avem mijloace foarte bune la bază. Sunt băieți tineri, se refac repede.

E un moment în care cel mai important lucru este faptul că românii s-au unit. E ceva remarcabil. Văd ce simte lumea în jurul meu, după meciul cu Belgia toți spuneau că ne calificăm”, a spus Mihai Stoichiță, la conferința de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:52
Anunțul momentului, după plecarea lui Charalambous de la FCSB: „Va purta o discuție pentru preluarea unei echipe mari”
9:39
Florin Tănase, conflict cu Peluza Nord? Ce s-a întâmplat la finalul partidei cu U Cluj
9:21
Gigi Becali i-a decis viitorul lui Mihai Stoica după ce Charalambous şi Pintilii au demisionat!
9:18
Adrian Mutu nu s-a ferit de cuvinte, după FCSB – U Cluj 1-3: „Cel mai slab sezon din era Gigi Becali”
8:51
FotoPeste 10.500 de fani la meciurile din liga a patra! Fosta sfert-finalistă de UCL e susținută de fani „și în iad”
8:42
FotoPrimul Mondial câștigat de Argentina, în plină dictatură militară: un general sângeros și acuzații de blat
1 VIDEOGeorge Russell, câştigător în Marele Premiu al Australiei! “Dublă” pentru Mercedes în prima cursă a sezonului 2 Suporterii FCSB i-au ironizat pe jucătorii lui Elias Charalambous! Ce au scandat la finalul primei reprize cu U Cluj 3 Michael Ballack, declaraţii cutremurătoare despre moartea fiului său: “Mă tulbură prea mult….” 4 BREAKING NEWSElias Charalambous şi-a dat demisia: “Este ultima mea zi la echipă!” Şi Pintilii a plecat 5 Universitatea Craiova, atacată dur înainte de startul play-off-ului: „Rotaru e un om nimic” 6 Sorana Cîrstea, calificare „en-fanfare” în turul trei la Indian Wells! Victorie contra numărului 20 mondial
Citește și