Alexandru Măţan, gol spectaculos în MLS! Columbus Crew, calificare în semifinalele Conferinţei de Est

De Dan Roșu
Publicat: 13.11.2023, 10:41
Actualizat: 6.12.2023, 15:49

Alexandru Măţan, gol spectaculos în MLS

Alexandru Măţan sărbătoreşte marcarea unui gol - Profimedia Images

Alexandru Măţan a marcat un gol spectaculos pentru Columbus Crew, care s-a calificat în semifinalele Conferinţei de Est a Major League Soccer (MLS), după ce a învins-o pe Atlanta United cu scorul de 4-2, în meciul al treilea al seriei din play-off. El şi-a trecut în cont şi un assist, la reuşita de 4-1 a gazdelor.

După 2-0 şi 2-4 în primele două partide ale seriei, Columbus Crew avea 3-0 în meciul decisiv după circa o jumătate de oră, prin golurile marcate de Darlington Nagbe (9), Malte Amundsen (17) şi Alexandru Măţan (33), ultimul pe contraatac.

Intră aici pentru a vedea golul lui Alexandru Măţan!

Georgios Giakoumakis a redus din diferenţă pentru United (35), dar Diego Rossi a refăcut ecartul, după un assist al lui Alexandru Măţan (47). Xande Silva a stabilit scorul final în minutul 50 al partidei.

În semifinalele conferinţei, Columbus Crew o va înfrunta pe Orlando City.

Măţan, care a fost schimbat în min. 90+5 cu Kevin Molino, are două goluri marcate în acest sezon în MLS în 34 de partide, dar şi 11 assist-uri.

Alexandru Mățan a marcat primul gol pentru Columbus Crew în martie anul acesta, după ce jucase deja 41 de partide pentru echipa americană. El a fost împrumutat la Rapid în prima jumătate a sezonului 2022-2023, dar nu l-a impresionat pe antrenorul Adrian Mutu. Mățan a revenit în Statele Unite după numai patru luni petrecute în Giulești și doar șase meciuri jucate.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta