Ciprian Tătăruşanu, debut perfect în Arabia Saudită! Portarul român a fost cel mai bun jucător de pe teren

De Alex Masgras
Publicat: 20.08.2023, 9:23

Ciprian Tătăruşanu, debut perfect în Arabia Saudită

Ciprian Tătăruşanu / Profimedia

Ciprian Tătăruşanu, debut perfect în Arabia Saudită! Portarul român a evoluat în premieră pentru Abha, noua sa formaţie din Arabia Saudită. În partida din etapa a doua cu Al-Raed de pe teren propriu, Abha s-a impus cu 1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Al Ruwaili, în minutul 57. Tătăruşanu a păstrat poarta intactă, iar românul a primit cea mai bună notă a partidei.

Ciprian Tătăruşanu a debutat cu dreptul în Arabia Saudită. După ce s-a despărţit de AC Milan în această vară, portarul român a semnat cu Abha.

Tătăruşanu şi-a făcut debutul în etapa a doua a campionatului, în meciul de pe teren propriu cu Al-Raed. Tătăruşanu a închis poarta gazdelor, care s-au impus cu 1-0, graţie golului marcat de Al Ruwaili din minutul 57.

Fostul portar al naţionalei României a fost cel mai apreciat jucător de la Abha la finalul meciului, primind nota 8,7. Contul oficial de Twitter al celor de la Abha i-a dedicat şi o postare la finalul meciului cu Al-Raed:

„Notele jucătorilor noştri de la finalul partidei. Ciprian Tătăruşanu, top”, au scris cei de la Abha pe Twitter.

Abha a obţinut primele puncte din acest sezon şi se află pe locul 10, după primele două etape. În etapa a treia, echipa lui Ciprian Tătăruşanu va merge pe terenul celor de la Al-Taawon, formaţia care s-a impus cu 2-0 pe terenul echipei lui Cristiano Ronaldo, Al-Nassr.

Florin Tănase, primul gol la Al-Akhdoud! Andrei Burcă a fost şi el titular la formaţia din Arabia Saudită

Florin Tănase a marcat primul gol pentru formaţia din Arabia Saudită. Fostul căpitan de la FCSB, care a semnat cu nou-promovata în această vară, a deschis scorul în duelul din etapa a doua a campionatului din Arabia Saudită dintre Al-Akhdoud şi Al-Fateh.

Tănase a marcat în minutul 23 al partidei de pe teren propriu. În primă fază, românul a încercat să centreze, mingea a revenit la el la marginea careului de şase metri, după care l-a învins pe portarul advers cu un şut la colţul scurt.

Din nefericire pentru cei doi români, Al-Fateh a reuşit să întoarcă scorul până la pauză. Pentru oaspeţi au înscris Batna, în minutul 36, şi Tello, în minutul 45+2. În cele din urmă, Al-Fateh s-a impus cu 3-1, după ce Tello a realizat dubla în prelungiri.

Al-Akhdoud a încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Collado din minutul 71. Tănase şi Burcă au fost integralişti la gazde.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă 20:15 Iga Swiatek, prima finalistă a turneului WTA de la Roma! Poate avea parte de un duel fabulos în ultimul act Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta