Edi Iordănescu, în tribune la Lazio – CFR Cluj: „Am venit ca selecţioner şi ca suporter!” Ce a spus despre Radu Ştefan

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 16.02.2023, 21:56

Edi Iordănescu, în tribune la Lazio – CFR Cluj: „Am venit ca selecţioner şi ca suporter! Ce a spus despre Radu Ştefan

Edi Iordănescu, în tribune la Lazio - CFR Cluj

Captură Antena Sport

Edi Iordănescu va fi în tribune la Lazio – CFR Cluj, meci ce se dispută pe Stadio Olimpico din Roma. Edi Iordănescu a spus că va fi alături de campioana României pentru a scoate un rezultat mare. Edi Iordănescu a câştigat un tilu de campion cu CFR Cluj, în 2021.

Reclamă

Edi Iordănescu s-a întâlnit şi cu Radu Ştefan, despre care a avut numai cuvinte de laudă. Regretă că fundaşul de la Lazio nu a jucat mai mult pentru echipa naţională a României.

Reclamă

Edi Iordănescu, în tribune la Lazio – CFR Cluj

„Sunt aici în calitate de selecţioner şi ca suporter al fotbalului românesc şi sunt alături de CFR Cluj. Îmi doresc să avem succes cu echipa naţională. În acelaşi, să dea Dumnezeu să avem cât mai multe echipe româneşti care se ne reprezinte pentru că asta ne dă putere şi perspective fotbalului românesc.

Mai devreme am venit cu el, este un fotbalist deosebit şi un caracter extrem de frumos. Îmi pare rău pentru echipa naţională a României că nu a avut nevoie de mai multă parte de el„, a spus Edi Iordănescu.

CFR Cluj, revedere cu Lazio după 3 ani

CFR a obținut calificarea în play-off-ul UEFA Conference League după ce a încheiat grupa pe locul 2, cu 10 puncte, în spatele turcilor de la Sivasspor.

De cealaltă parte, Lazio a ajuns în această fază a competiției după ce a terminat pe locul 3 în grupa din Europa League, sub Feyenoord și Midtjylland.

Câștigătoarea dintre CFR Cluj și Lazio se va califica în optimile Conference League și va încasa 300.000 de euro din partea UEFA.

CFR Cluj și Lazio s-au mai întâlnit de două ori, de-a lungul timpului. Cele două formații s-au duelat în grupele Europa League, în sezonul 2019/2020. Atunci, CFR a câștigat meciul din Gruia, scor 2-1, apoi a pierdut pe Stadio Olimpico, scor 0-1.

În sezonul respectiv, CFR Cluj a încheiat pe locul secund grupa E din Europa League, în spatele lui Celtic și peste Lazio și Rennes.

Dan Petrescu, mesaj realist înainte de Lazio – CFR Cluj: „În fotbal s-au mai văzut minuni”

Dan Petrescu consideră că CFR Cluj va avea nevoie de un miracol pentru a elimina echipa pregătită de Maurizio Sarri.

„Am mai întâlnit-o odată pe Lazio, cred că ştiţi, în alte circumstanţe. Eram în grupe, nu într-un meci de care pe care. Erau alţi jucători în acel moment. Chiar şi la Lazio, aveau alt antrenor, jucau şi un alt sistem. Atunci într-adevăr a fost un miracol, că am reuşit să câştigăm. Cred că şi de data asta ar fi un miracol dacă am reuşi să scoatem un rezultat pozitiv în unul dintre cele două meciuri.

În fotbal cel mai important meci este următorul. Acesta este în Europa, cu un adversar net superior din toate punctele de vedere. E o diferenţă mare dintre lotul lor şi lotul nostru. Dar în fotbal s-au mai văzut minuni şi sper să facem această minune. E clar că avantajul mare îl au cei de la Lazio, mai ales că noi am pierdut şi ultimele două meciuri din campionat. Asta e altă competiţie.

Nicio partidă nu seamănă cu alta. Ca să câştigăm mâine (n.r. – azi) sau să scoatem un rezultat pozitiv avem nevoie de multe lucruri. Organizare, sacrificiu, noroc, cea mai bună formă a tuturor. Şi portarul să fie într-o formă fantastică”, a declarat Dan Petrescu, înainte de Lazio – CFR Cluj.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 VIDEOAlex Mitriţă a semnat de faţă cu Mirel Rădoi! Imaginile care i-au surprins pe fanii Craioveis