Inter – AC Milan 3-0 | „Nerazzurrii” au câştigat „Derby della Madonnina” şi s-au calificat în finala Cupei Italiei! Lautaro Martinez, one-man show

De Dragoș Vasile
Publicat: 19.04.2022, 23:59

Un miliardar finlandez vrea să cumpere Inter Milano

Inter – AC Milan 3-0. „Nerazzurrii” au câştigat „Derby della Madonnina” şi s-au calificat în finala Cupei Italiei, unde o aşteaptă pe învingătoarea dintre Fiorentina şi Juventus. Cele două echipe au încheiat la egalitate meciul tur, scor 0-0.

Inter – AC Milan 3-0. Lautaro Martinez a fost one-man show: a deschis rapid scorul, în minutul 4, cu o „torpilă”, iar spre finalul primei reprize, în minutul 40, a reuşit „dubla”.

Inter – AC Milan 3-0

Cotat la 70 de milioane de euro pe site-urile de specialitate, atacantul argentinian a fost implicat în ultimele trei goluri marcate în primele cinci minute din derby-urile Inter – AC Milan.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL FABULOS AL LUI LAUTARO MARTINEZ

În minutul 82, Robin Gosens a închis tabela, din pasa lui Marcelo Brozovic.

Pentru a 14-a oară în istoria confruntărilor directe, cele două mari rivale s-au întâlnit de patru ori într-un sezon. Ultima oară s-a întâmplat în sezonul 2004-2005. De remarcat este că, până în această seară, „rossonerii” erau neînvinşi în ultimele 7 dueluri.

Inter şi AC Milan luptă pentru titlu în Serie A

AC Milan este lider în Serie A, cu 71 de puncte obţinute în 33 de etape, iar rivala Inter ocupă poziţia secundă, cu 69 de puncte, dar are un meci în minus.

Inter este campioana en-titre din Italia, în timp ce AC Milan caută primul succes în campionat din 2011 încoace.

Napoli este şi ea implicată în lupta pentru titlu, dar rămâne cu șanse tot mai mici după remiza cu AS Roma, scor 1-1. Napoletanii au patru puncte mai puțin decât liderul milanezi, cu cinci etape rămase de disputat.

Ciprian Tătărușanu s-a săturat să fie rezervă la AC Milan

Ciprian Tătărușanu (36 ani) poate pleca de la AC Milan la finalul acestui sezon. Portarul român este dorit de Monza, echipă patronată de Silvio Berlusconi.

Monza se află pe locul 3 în Serie B, poziţie care asigură prezenţa în play-off-ul de promovare pentru primul eşalon al Italiei, şi vrea să aducă un nou portar în viitorul sezon care să ajute echipa la îndeplinirea obiectivului principal.

Astfel, dacă vor ajunge în Serie A, „biancorossii” vor să îl transfere pe Ciprian Tătăruşanu, anunţă calciopolis.it.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi