Neymar și Mbappe au decis PSG – Marseille 2-1. Karim Benzema a reușit ”remontada” în Sevilla – Real Madrid 2-3! Chelsea – Liverpool, finala Cupei Angliei. Rezultatele zilei în Europa

Publicat: 17.04.2022, 23:55

Lionel Messi, Neymar și Mbappe, într-un meci pentru PSG

PSG, campioana Franței

DPA Images / Julien Poupart via Hepta

A fost zi plină de fotbal în campionatele tari ale Europei. Neymar și Mbappe au decis PSG – Marseille 2-1, Karim Benzema a reușit ”remontada” în Sevilla – Real Madrid, iar Chelsea s-a calificat în finala Cupei Angliei, unde va da peste Liverpool.

Meciurile zilei în Anglia

Newcastle – Leicester 2-1
West Ham – Burnley 1-1
Chelsea – Crystal Palace 2-0 (Londonezii s-au calificat în finala Cupei Angliei)

Sevilla – Real Madrid 2-3

Update: Sevilla – Real Madrid 2-3. GOOOL! Karim Benzema a reușit ”remontada”.

Update: Sevilla – Real Madrid 2-2. Nacho a restabili egalitatea!

Update: Încă un gol anulat de VAR pentru PSG! Kylian Mbappe a reușit să trimită în plasă, dar se afla în poziție de offside.

Update: PSG – Marseille 2-1. Kylian Mbappe a marcat din penalty, în prelungirile primei reprize.

Update: Lionel Messi a reușit să marcheze în minutul 41, dar golul a fost anulat de VAR pe motiv de offside.

Update: Sevilla – Real Madrid 2-0. Erik Lamela a dublat avantajul andaluzilor, cu o execuție din fața porții.

Update: Sevilla – Real Madrid 1-0. Ivan Rakitic a deblocat tabela, cu o execuție elegantă din lovitură liberă.

VEZI VIDEO AICI

Update: PSG – Marseille 1-1. Caleta-Car a restabilit egalitatea în minutul 31, după o dezorganizare totală în defensiva parizienilor. Mingea a ajuns cu noroc la fundașul lui OM, aproape de linia porții, după ce 4 adversari au ezitat să intervină.

Update: PSG – Marseille 1-0. Neymar a deschis scorul pe Parc des Princes, cu o execuție din cădere, peste portar.

Update: Lionel Messi, Neymar și Kylian Mbappe, titulari în atacul lui PSG, la derby-ul cu Marseille.

Update: FINAL. Aris – PAOK 1-0. Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut la limită derby-ul din Grecia. Doukoure a marcat unicul gol al meciului în minutul 17. PAOK a încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mihaj. Alexandru Mitriță a început ca titular și a fost înlocuit în minutul 74.

Update: Chelsea – Crystal Palace 2-0. Fluier final! Jucătorii lui Thomas Tuchel au obţinut o victorie extrem de importantă. Chelsea – Liverpool va fi finala FA Cup

Update: Aris – PAOK 1-0. Probleme în derby pentru echipa lui Răzvan Lucescu. Doukoure a deschis scorul pentru gazde în minutul 17.

Update: Chelsea – Crystal Palace 2-0. A marcat şi Mason Mount, în minutul 76, după un schimb de pase superb cu Timo Werner.

Update: Chelsea – Crystal Palace 1-0. Loftus-Cheek a deschis scorul în minutul 65, din pasa lui Havertz.

Update: FINAL. Atletico Madrid – Espanyol 2-1. Formația lui Diego Simeone a dat lovitura în minutul 90+10, din penalty. Atletico a deschis scorul în minutul 52, prin Carrasco. În minutul 71, madrilenii au rămas în 10, după eliminarea lui Kondogbia. Raul de Tomas a restabilit egalitatea 3 minute mai târziu. Atletico a primit penalty în prelungiri, după intervenția VAR. Același Carrasco a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 90+10, aducând o victorie spectaculoasă pentru trupa lui Simeone.

VEZI VIDEO CU GOLUL DIN MINUTUL 90+10

Update: Celtic – Rangers 1-2. Echipa lui Ianis Hagi s-a calificat în finala Cupei Scoţiei după un meci care a avut nevoie de prelungiri. A fost 1-1 după 90 de minute, golurile fiind marcate de Taylor (64), respectiv Arfield (78). Rangers a beneficiat de autogolul lui Starfelt, din minutul 115, şi va evolua cu trofeul pe masă.

Update: Bielefeld – Bayern 0-3. Musiala a marcat din pasa lui Lewandowski, în minutul 85, şi a stabilit rezultatul final.

Update: Echipa de start a celor de la Chelsea pentru meciul cu Crystal Palace:

Update: Bielefeld – Bayern 0-2. Liderul din Bundesliga are un avantaj de două goluri la pauză. Laursen a fost autorul unui autogol, în minutul 10. Şi-a trecut numele pe tabelă şi Gnabry, în minutul 45+7!

Sevilla – Real Madrid (22:00)

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova 8:17 Ce a putut spune Gigi Becali despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid. Declaraţii incredibile ale patronului de la FCSB 0:36 FotoKyren Wilson a câştigat Campionatul Mondial de snooker! L-a învins pe Jak Jones în finala de la Crucible 0:19 Marius Niculae a vorbit de un transfer „bombă” la Sporting Lisabona după ce „Leii” au luat titlul: „Sper să vină Ronaldo” 0:15 Gigi Becali, anunțul momentului despre revenirea lui Florin Tănase la FCSB! A spus totul după 0-2 cu Universitatea Craiova 0:00 Jucătorii făcuți praf de Gigi Becali după 0-2 cu Universitatea Craiova. Cine l-a impresionat: „O să fie fotbalist mare!” 6
23:58
Gigi Becali, „aroganţa” serii după înfrângerea cu Universitatea Craiova: „Aduceţi-ne antrenori, Gâlcă nu e de talia mea”