Manchester United, o nouă umilinţă pe teren propriu! Newcastle s-a distrat cu echipa lui Erik ten Hag pe Old Trafford

De Alex Masgras
Publicat: 2.11.2023, 9:46

Manchester United, o nouă umilinţă pe teren propriu

Jucătorii lui Manchester United, după înfrângerea cu Newcastle / Profimedia

Manchester United, o nouă umilinţă pe teren propriu! Newcastle a obţinut calificarea în sferturile Cupei Ligii Angliei, după victoria cu 3-0 de pe Old Trafford de miercuri seară.

Aceasta este al doilea eşec la scor de neprezentare pentru formaţia lui Erik ten Hag pe Old Trafford, după ce Manchester City s-a impus cu acelaşi scor în weekend, în Premier League.

Manchester United, o nouă umilinţă pe teren propriu!

Echipa lui Erik ten Hag părea că a depăşit perioada complicată, după ce a legat trei victorii în toate competiţiile. „Diavolii” au fost readuşi cu picioarele pe pământ după ultimele două partide de pe teren propriu.

Miercuri seară, Newcastle a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei, după ce s-a impus pe „Teatrul viselor” cu 3-0.

Echipa lui Eddie Howe a deschis scorul în minutul 28 prin Almiron, după care a majorat diferenţa în minutul 36, atunci când a înscris Lewis Hall, un mijlocaş de doar 19 ani. În repriza a doua, dezastrul celor de la Manchester United a fost completat în minutul 60, atunci când a marcat şi Willock.

Înfrângerea cu Newcastle vine la doar câteva zile după dezastrul cu Manchester City din Premier League. Pentru prima oară după 61 de ani, „diavolii” pierd două meciuri la rând pe teren propriu la cel puţin trei goluri diferenţă. De asemenea, aceasta a fost a patra înfrângere din ultimele şase partide disputate pe Old Trafford.

Erik ten Hag, după umilinţa cu Newcastle: „Toată lumea trebuie să îşi asume responsabilitatea”

Erik ten Hag, antrenorul celor de la Manchester United, a recuoscut la finalul meciului cu Newcastle că nivelul echipei sale nu este demn de numele clubului de pe Old Trafford. Antrenorul olandez are însă încredere în jucătorii săi şi le-a promis fanilor că va redresa echipa:

„Ştim că nu e suficient de bine. Trebuie să îmi asum responsabilitatea. Jucătorii se vor ridica. Ei rămân uniţi, aţi văzut că au încerat. Trebuie să fim o echipă, aceasta este singura soluţie.

Toată lumea trebuie să îşi asume responsabilitatea şi să coopereze. Acestea sunt cuvintele cheie.

Eu sunt un luptător. Am încredere că pot reuşi, dar în acest moment suntem într-un moment prost. Îmi asum responsabilitatea, dar văd asta ca pe o provocare. Trebuie să rămânem uniţi şi să luptăm”, a declarat Erik ten Hag la finalul meciului cu Newcastle, citat de Fabrizio Romano.

Rezultatele de miercuri din Cupa Ligii Angliei:

Sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei:

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta