Meci incredibil arbitrat de Istvan Kovacs! Românul a acordat 3 penalty-uri în finala Cupei Golfului. Golul victoriei, marcat în minutul 120+2

De Cosmin Cioboată
Publicat: 19.01.2023, 22:11

Claudiu Tudor, preşedintele celor de la Petrolul, s-a părbuşit emoţional după arbitrajul lui Istvan Kovacs.

Meci incredibil arbitrat de Istvan Kovacs! Românul s-a aflat la centru în duelul Irak – Oman 3-2, din finala Cupei Golfului. Kovacs a dictat 3 penalty-uri în meciul disputat în Irak, precedat de un incident tragic în urma căruia două persoane au decedat și alte cel puțin 80 au fost rănite.

Irak a câștigat trofeul la finalul unui meci dramatic, decis după cele două reprize de prelungiri, în minutul 120+2.

Irak a deschis scorul în minutul 24, prin Bayesh. În minutul 82, Istvan Kovacs a dictat penalty pentru Oman, dar Jameel Al Yahmadi a ratat. Jucătorii din Oman n-au renunțat la luptă și au înscris golul egalizator în minutul 90+10.

Oman a beneficiat de o nouă lovitură de la 11 metri, după un fault comis de Alai Ghasem. Acesta l-a călcat în careu pe Al Aghbari. Istvan Kovacs n-a observat intrarea neregulamentară și a lăsat jocul să continue.

Totuși, arbitrul din Carei a fost salvat de VAR. Meciul a fost întrerupt, iar centralul român a fost chemat la monitor să revadă faza. În cele din urmă, Kovacs a întors decizia și a arătat punctul cu var. Al Yahyaei și-a asumat responsabilitatea, a marcat și a trimis meciul în extra-time.

Final SF în finala Cupei Golfului, Irak – Oman 3-2

Dramatismul a atins cote și mai înalte în cele două reprize de prelungiri. Irak a reintrat în avantaj în minutul 116, după golul lui Attwan, înscris tot din penalty. A fost a 3-a lovitură de la 11 metri oferită de Istvan Kovacs, într-o seară extrem de tensionată pentru el.

Oman a reușit să restabilească din nou egalitatea în minutul 119, prin Malki, iar finala părea să se îndrepte către loviturile de departajare. Dar Irak a mai avut un cuvânt de spus!

Younnes a trimis cu capul în plasă, iar faza a fost analizată îndelung în camera VAR pentru un presupus offside. În cele din urmă, arbitrii din camera VAR i-au transmis lui Istvan Kovacs că golul este valid, iar zecile de mii de fani irakieni au declanșat fiesta în tribune.

Irak a câștigat pentru a 4-a oară Cupa Golfului.

La meciul dintre Irak şi Oman, Istvan Kovacs i-a avut alături pe asistenţii Vasile Marinescu şi Mihai Artene. Arbitrul de rezervă a fost Salman Falahy (Qatar), în timp ce în camera VAR s-au aflat Jeremy Pignard (Franţa) şi Jiyedh Redouane (Maroc).

Scene halucinante înaintea finalei Cupei Golfului

Scene halucinante au avut loc înaintea partidei Irak – Oman, din ultimul act al Cupei Golfului, arbitrată de Istvan Kovacs. Meciul s-a disputat astăzi, la Basra, și s-a încheiat cu victora Irakului, scor 3-2.

Două persoane au murit şi alte cel puțin 80 au fost rănite într-o busculadă care a avut loc, joi, lângă stadionul din Basra, înaintea finalei Cupei Naţiunilor din Golf, relatează CNN.

Irakul nu mai găzduise o finală a Cupei Golfului din 1979, iar mii de fani fără bilet s-au îngrămădit încă din zorii zilei la porţile stadionului, în speranţa de a asista la partidă, potrivit AFP.

„Un om a murit şi sunt zeci de persoane rănite uşor”, a declarat o sursă medicală, sub acoperirea anonimatului.

Un jurnalist de la Al-Jazeera susține că mii de suporteri au venit din alte țări din Golf, motiv pentru care infrastructura foarte proastă a orașului Basra a cedat.

„Finala a stârnit mare interes nu doar în Irak. Zeci de mii de suporteri au venit din alte țări din Golf și s-au strâns la Basra, punând o mare presiune pe infrastructura foarte proastă a orașului. Autoritățile susțin că Basra nu e pregătit pentru un asemenea eveniment”, a spus Mahmoud Abdelwahed, jurnalist Al-Jazeera.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
7
22:21
Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
7
22:02
„Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
7
21:52
Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
7
21:46
„N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului
7
21:14
„A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!