Moruţan are Turcia la picioare! Ce a spus Împăratul Terim după reuşita românului: „A jucat mai bine în repriza secundă”

De Gabriel Zamfirescu
Publicat: 27.09.2021, 9:50

Imagine cu Cicâldău şi Moruţan

Galatasaray are pe masă o ofertă pentru Olimpiu Moruţan

Alex Cicâldău şi Olimpiu Moruţan / Twitter Galatasaray

Olimpiu Moruţan a fost omul decisiv pentru Cim-Bom-Bom în Galatasaray – Goztepe 2-1. A marcat şi a adus trei puncte pentru cei de la Galatasaray. Împăratul Fatih Terim l-a elogiat la finalul meciului, atât pe el, cât şi pe celălalt român, Alexandru Cicâldău.

Moruţan are Turcia la picioare

Fatih Terim este mulţumit mai ales de prestaţia din repriza a doua a echipei sale. „În a doua repriză, am creat mai multă presiune şi am avut mai multe ocazii. Primul gol l-am marcat după o greşeală a portarului advers, apoi Moruţan a reuşit un gol frumos, foarte elegant. La fel ca Alex Cicâldău, Moruţan a jucat mai bine în repriza secundă.

Nu am câştigat alte jocuri pe care am fi meritat să le câştigăm, iar acum sunt foarte fericit pentru victorie. Jocul a fost pe placul meu, iar scorul ne-a mulţumit pe toţi la final”, a declarat Terim, citat de presa din Turcia.

Primul gol al lui Olimpiu Moruţan în tricoul celor de la Galatasaray nu va fi uitat prea uşor de fanii echipei Cim-Bom-Bom. Românul a marcat contra lui Goztepe după o acţiune personală superbă. Şi Cicâldău a contribuit la reuşita fostului jucător de la FCSB.

Galata, salvată de Moruţan

Galata a suferit cu Goztepe. A fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit şi a egalat în minutul 49 prin Dervişoglu. Apoi a intrat în scenă Olimpiu Moruţan. A fost văzut bine de către Alexandru Cicâldău, care i-a pasat. Moruţan a luat faza pe cont propriu, a driblat elegant cei doi adversari ieşiţi în cale, apoi a ales o finalizare inspirată, la colţul scurt, un şut rapid care l-a lăsat pe Irfan Egribayat fără replică.

Astfel, Galatasaray a întrerupt seria de patru meciuri consecutive fără victorie în Superliga Turciei. Trupa din Istanbul a învins-o pe Goztepe, 2-1, într-un meci decis de reuşita superbă a lui Olimpiu Moruţan.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin 18:59 FotoMarian Drăgulescu se însoară a treia oară! Cât de frumoasă este femeia care l-a convins să ajungă iar în faţa altarului 18:28 Rapid, sancţionată de Comisia de Disciplină înaintea meciului cu FCSB! Anunţul făcut de clubul din Giuleşti Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției