Nicolae Stanciu nu a putut să o ajute pe Slavia Praga. Cehii au remizat cu Midtjylland. Toate rezultatele serii din play-off-ul Ligii!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 22.09.2020, 20:47

Nicolae Stanciu, pus la zid în Cehia

Nicolae Stanciu va juca în China, la FC Wuhan

Profimediaimages

Mijlocaşul român a avut două ocazii importante de a marca, dar şuturile lui nu au reuşit să-l învingă pe Hansen. Eroul grupării din Praga a fost chiar portarul Ondrej Kolar. Acesta a avut o intervenţie incredibilă în minutul 85, la execuţia lui Erik Sviatchenko.

Nicolae Stanciu, fără gol în disputa dintre Slavia Praga şi Midtjylland

Stanciu a fost schimbat în primul minut de prelungiri. Disputa s-a terminat fără goluri, iar Slavia nu mai are prima şansă la calificarea în grupele Ligii Campionilor. Danezii joacă meciul decisiv miercurea viitoare, pe teren propriu.

Într-un alt meci din play-off-ul Champions League, Maccabi Tel Aviv a părut a fi capabilă să furnizeze surpriza serii. Chiar dacă nu s-a putut baza pe 6 jucători, testaţi pozitiv cu Covid-19, gruparea din Israel a condus-o pe Salzburg. Biton l-a lobat superb pe portarul advers şi a deschis scorul în minutul 9.

Gazdele au condus la pauză, dar nu au putut menţine avantajul de pe tabelă. Szoboszlai a restabilit egalitatea din panalty, în minutul 49, iar la scurt timp distanţă a punctat şi Okugawa (57). Austriecii au câştigat cu 2-1 şi sunt mari favoriţi la îndeplinirea obiectivului.

A fost dramatism şi în Rusia, în meciul dintre Krasnodar şi PAOK. Fosta echipă a lui Răzvan Lucescu a ratat un penalty în minutul 7. Pelkas a executat slab, dar s-a revanşat după o jumătate de oră de joc. Mijlocaşul de 26 de ani a făcut 1-0 din pasa lui Zivkovic. Până la pauză, gazdele au restabilit egalitatea. Claesson (39) a marcat de la punctul cu var. Cabella (70) a reuşit chiar să întoarcă rezultatul, iar Krasnodar are prima şansă la calificare. Returul va fi săptămâna viitoare.

Meciurile rămase de disputat din manşa tur a play-off-ului Champions League:

16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” 14:46 Mihai Stoica, explicaţie total neaşteptată! Motivul pentru care numărul 27 va fi trecut pe tricourile campioanei FCSB 14:33 Zeljko Kopic, reacţie fermă după ce fanii lui Dinamo i-au cerut demisia: „Sunt primul care se supără!” Mesaj despre viitorul lui 14:06 „Şumudică va dormi la stadion!” Robert Niţă l-a dat de gol pe Dan Şucu! Când va fi anunţat noul antrenor de la Rapid 13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four Vezi toate știrile