Nicolae Stanciu, reușită superbă în Arabia Saudită! Și-a salvat echipa în duelul cu Al-Ahli

De Alex Ioniță
Publicat: 9.11.2023, 23:27

Nicolae Stanciu, reușită superbă în Arabia Saudită!

Nicolae Stanciu, în timpul unui meci pentru Damac / Profimedia

Nicolae Stanciu, reușită superbă în Arabia Saudită! Jucătorul echipei naționale și-a salvat echipa în partida dintre Damac și Al-Ahli, care s-a încheiat cu scorul de 2-2.

Astfel, mijlocașul a arătat, din nou, că este într-o mare formă. Stanciu este pregătit pentru ultimele două meciuri ale echipei naționale, din preliminariile pentru EURO 2024. Primul meci al „tricolorilor” din luna noiembrie este împotriva selecționatei din Israel, pe 18 noiembrie, de la 21:45. A doua partidă, dar și ultima din campania de calificare, va fi cu Elveția, pe Arena Națională, pe 21 noiembrie, tot de la 21:45 și va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!

Nicolae Stanciu, reușită superbă în Arabia Saudită! Imagini senzaționale din meciul lui Damac

Partida cu Al-Ahli a început cum nu se putea mai rău pentru echipa pregătită de Cosmin Contra. Elevii acestuia au încasat primul gol în minutul 10. Atunci, Mahrez, fostul jucător de la Manchester City, i-a pasat excelent lui Hindi, care a marcat fără probleme în poarta lui Damac.

În minutul 30, elevii lui Cosmin Contra au avut un gol anulat. Totuși, în finalul primei reprize, tot cei de la Al-Ahli au înscris, prin Alnabit.

Cei de la Damac au revenit în minutul 73, atunci când Chafai a redus din diferență. Dramatismul a atins cote maxime în prelungirile partidei, atunci când Nicolae Stanciu a marcat golul egalizator, în minutul 90+1. După o cursă senzațională a unui coleg, jucătorul echipei naționale a primit mingea în interiorul careului și l-a învins, cu un șut superb, pe Edouard Mendy, fostul portar al celor de la Chelsea.

După acest gol, Nicolae Stanciu a ajuns la 3 reușite în tricoul celor de la Damac. De asemenea, în cele 11 partide jucate până în momentul de față, mijlocașul a oferit și 3 pase decisive pentru formația din Arabia Saudită.

După prestația din meciul cu Al-Ahli, jucătorul de 30 de ani a primit nota de 7,8 din partea specialiștilor de la sofascore.ro și a fost desemnat omul meciului. Din tabăra oaspeților, jucătorul remarcat  fost Mahrez, care a primit nota de 7,4.

Lista lui Nicolae Stanciu e completă, după ce l-a întâlnit pe Cristiano Ronaldo

După meciul de pe terenul lui Al-Nassr, Nicolae Stanciu a postat pe contul său de Instagram 10 poze cu cei mai importanţi adversari pe care i-a întâlnit în carieră.

Căpitanul naţionalei României a completat astfel lista, după ce l-a întâlnit şi pe Cristiano Ronaldo. Dtanciu a posta 10 fotografii din meciuri în care îi are ca adversari pe Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimovic, Neymar, Robert Lewandowski, Javier Zanetti, Sergio Ramos, Dani Alves, Frank Lampard şi Marco Reus.

„Ca orice copil n-am putut decât să visez că voi putea să fiu pe acelaşi teren cu cr mai mari jucători din lume şi să joc împotriva lor.

Nu e un secret pentru asta, oricine poate avea succes dacă munceşte din greu, e disciplinat şi obsedat să facă totul pentru a ajunge acolo unde vrea să fie.

Acum lista mea e completă.

P.S. A fost greu să aleg aceste 10 poze”, a scris Nicolae Stanciu, pe contul său de Instagram.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! 14:00 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps e ACUM în AntenaPLAY! 13:41 FotoCesc Fabregas, acţionar şi antrenor secund la Como, discurs de senzaţie după promovarea în Serie A! Jucătorii au „explodat”! 13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman 12:14 Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez: „Aşteptăm cu nerăbdare” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire