Pep Guardiola le-a declarat „război” mai multor echipe din Premier League: „Aceste 9 echipe și-au dorit ca Manchester City să fie exclusă!”
De Sebastian Cristian
Publicat: 11.02.2023, 9:48
Actualizat: 11.02.2023, 11:41
Pep Guardiola le-a declarat război mai multor echipe din Premier League care și-au dorit ca Manchester City să fie pedepsită pentru neregulile fairplay-ului financiar.
Tehnicianul spaniol nu s-a ferit de cuvinte și a numit 9 formații din Anglia care au fost împotriva clubului de pe Etihad încă din 2020, atunci când „cetățenii” au avut, de asemenea, probleme cu legea.
Pep Guardiola le-a declarat război mai multor echipe din Premier League
Manchester City este acuzată oficial că a încălcat peste 100 de reguli ale fairplay-ului financiar și riscă pedepse serioase, inclusiv retrogradarea din Premier League. Clubul a mai avut probleme similare în 2020, atunci când risca să fie exclusă din competițiile europene.
Englezii au reușit însă să evite sancțiunea după ce au făcut apel la TAS. Pep Guardiola a vorbit despre acel episod și a numit echipele care abia așteptau ca City să fie scoasă din Champions League.
„Atunci când UEFA a dat o sentință împotriva noastră, 9 echipe ne-au dorit exclusi din Liga Campionilor pentru ca ele să ne ia locul. Aceste echipe au fost Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Newcastle, Leicester, Wolves și Burnley.
Nu există inamici sau prieteni, doar interese. Au vrut să ne ia ei locul. Situația din prezent nu diferă cu nimic. Suntem acuzați de aceleași lucruri și acum, dar va trebui să așteptăm”, a declarat Pep Guardiola potrivit presei britanice.
Pep Guardiola a luat decizia în privința viitorului său la Manchester City: „Vă pot asigura asta!”
Pep Guardiola a luat decizia în privința viitorului său la Manchester City. Tehnicianul spaniol a decis să rămână pe banca „cetățenilor” în ciuda tuturor problemelor avute de club în această perioadă.
Formația de pe Etihad a fost acuzată oficial că a încălcat peste 100 de reguli legate de fairplay-ul financiar.
Antrenorul catalan se află pe banca „cetățenilor” din vara lui 2016. Din acel moment, binomul Guardiola-Manchester City a câștigat 4 titluri în Premier League.
„Nu plec de pe scaunul ăsta. Vă pot asigura, mai mult decât niciodată, că vreau să rămân. Nu vreau să plec acum. Nu o s-o fac pentru că lumea îmi spune ‘Pep, te-au mințit’. Nu m-au mințit! Uitați-vă ce s-a întâmplat în procesul cu UEFA.
Atunci, i-am întrebat ce s-a întâmplat, iar ei mi-au spus că nu au greșit cu nimic și după au dovedit-o. E același caz acum”, a declarat Guardiola, conform presei britanice.
În actualul sezon de Premier League, Manchester City ocupă locul secund, cu 45 de puncte dupa 21 de meciuri jucate. „Cetățenii” se află la 5 puncte în spatele liderului Arsenal, dar „tunarii” au și un meci mai puțin desfășurat.
- Pep Guardiola le declară război mai multor echipe din Premier League
- Manchester City are din nou probleme cu fairplay-ul financiar
- Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
- Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00