Răzvan Lucescu, eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei! PAOK a primit gol în 120+9 şi a ratat 4 lovituri de departajare

De Viviana Moraru
Publicat: 21.02.2024, 22:24

Răzvan Lucescu, scandal uriaş după ce PAOK a pierdut derby-ul cu Olympiacos

Răzvan Lucescu, în timpul unui meci/ Profimedia

Răzvan Lucescu a fost eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei de către Panathinaikos! PAOK a încasat un gol în minutul 120+9 şi a ratat nu mai puţin de patru lovituri de departajare, într-un meci de infarct.

Panathinaikos se va duela pentru marele trofeu cu învingătoarea dintre Panetolikos şi Aris.

Răzvan Lucescu, eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei

Panathinaikos avea avantajul de 1-0, după ce a câştigat partida tur. În returul de pe teren propriu, trupa lui Fatih Terim a încasat gol de la PAOK în minutul 72. Zivkovic a punctat pentru trupa lui Răzvan Lucescu, ajungându-se astfel în reprizele de prelungiri.

PAOK a preluat conducerea în minutul 105, după ce Kedziora a reuşit să marcheze. În minutul 110, meciul a fost întrerupt după ce Rahman Baba s-a ciocnit de un adversar. Jucătorul lui Răzvan Lucescu a aşteptat timp de câteva minute pentru ca ambulanţa să intervină şi să-l scoată de pe teren, timp în care meciul a fost oprit.

Astfel, s-au dictat zece minute de prelungiri. În minutul 120+9, Panathinaikos a dat lovitura şi a reuşit să trimită partida la loviturile de departajare, după ce Limnios a punctat, la finalul unei faze superbe.

Dramatismul a atins cote maxime la penalty-uri. Panathinaikos a ratat prin Sporar, Limnios şi Arao, iar PAOK a avut şansa să obţină biletele pentru finală în trei rânduri. Despodov, Ozdoev şi Jonny au ratat, iar a noua lovitură de la 11 metri a fost transformată pentru Panathinaikos de Schenkeveld. Ulterior, Samatta a ratat pentru PAOK astfel că trupa lui Fatih Terim a obţinut biletele pentru marea finală.

Penalty-ul lui Samatta a fost unul incredibil. Vârful lui Răzvan Lucescu a alunecat în momentul în care a executat lovitura de la 11 metri, iar balonul a fost trimis peste poarta lui Panathinaikos.

PAOK rămâne în cursa pentru titlul din Grecia. Trupa lui Răzvan Lucescu a pierdut primul loc după ultima etapă, ca urmare a înfrângerii suferite în derby-ul cu Olympiakos. PAOK ocupă locul secund, la egalitate cu Panathinaikos şi la un punct distanţă de liderul AEK.

Răzvan Lucescu, uluit după umilinţa PAOK – Olympiacos 1-4

Răzvan Lucescu a fost uluit după umilinţa PAOK – Olympiacos 1-4, meci în urma căruia echipa fostului selecţioner a pierdut primul loc în Grecia în faţa celeilalte rivale, AEK Atena.

„Nu mă deranjează. Aşa e fotbalul şi meciurile sunt diferite. Fiecare are istoria lui. Avem un program foarte greu în aceste 10 zile. Nu ne-a fost frică să construim, dar nu ne-am apărat bine. Nu am făcut un pressing intens, mai ales în primele 30 de minute. Am cedat posesia adversarilor.

Ce s-a întâmplat la al doilea gol primit, nu mi-aduc aminte ultima oară când am văzut asta. Am stat cu spatele la minge şi am vorbit ceva, lăsând adversarului şansa să execute faza fixă şi să înscrie.

Olympiacos a marcat patru goluri foarte uşoare. La primele două, am arătat ca nişte începători. Singurul lucru pozitiv din acest meci este că am avut ocazii de a marca.

Nu am vorbit cu jucătorii mei după meci, de obicei vorbesc cu ei să le spun ce gândesc, dar azi nu le-am spus nimic. Voi vorbi cu ei luni despre meciurile care urmează”, a spus Lucescu, în cadrul conferinţei de presă.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

17:25 VideoCamelia Bălţoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 10 mai 2024 16:54 FotoLovitură de milioane de euro dată, în București, de milionarul român care este coproprietar la cel mai tare restaurant din Dubai 16:49 PFL Mena 1 2024 e live în AntenaPLAY (18:30). Spectacol total la Riyadh 16:48 „Vei rămâne la FCSB?” Elias Charalambous, anunțul momentului despre viitorul său! A dat cărțile pe față la conferința de presă 16:33 Raul Rusescu spulberă planul lui Gigi Becali! Verdict ferm despre viitorul lui Florinel Coman: „Se face!” 16:33 Sepsi – Rapid LIVE TEXT (20:30). Giuleștenii lui Lobonț, fără victorie în play-off! Echipele probabile 16:25 Bari – Brescia și Sudtirol – Palermo LIVE VIDEO în AntenaPLAY (21:30)! George Pușcaș luptă pentru evitarea retrogradării 15:51 VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Calificările de la Spa-Francorchamps au fost live în AntenaPLAY. Rezultatele oficiale! 15:22 „Doamne fereşte!” Dan Petrescu a spus lucrurilor pe nume înainte de FCSB – CFR Cluj: „Îmi dau cuvântul de onoare” 15:03 Irina Begu, în turul 3 de la Roma! Calificare după doar 29 de minute pentru româncă, după abandonul adversarei Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției