Real Madrid – Atletico Madrid 3-1. „Galacticii” s-au calificat în semifinalele Cupei Spaniei, după un meci nebun! Karim Benzema și Vinicius au marcat în prelungiri

De Viviana Moraru
Publicat: 27.01.2023, 0:40

Jucătorii de la Real Madrid, în timpul unui meci

Real Madrid - Atletico Madrid 3-1

Jucătorii de la Real Madrid, în timpul unui meci/Profimedia

Real Madrid – Atletico Madrid, partida din sferturile Cupei Spaniei, a fost în format live score pe as.ro. A fost un derby nebun între rivalele din Madrid, încheiat în extra-time!

Real Madrid şi Atletico Madrid s-au întâlnit pentru a doua oară în acest sezon. Precedentul duel a fost câştigat de „galactici” cu 2-1, în deplasare.

Real Madrid – Atletico Madrid 3-1

Final! Real Madrid s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei! Rodrygo, Karim Benzema și Vinicius i-au asigurat biletele pentru faza următoare trupei lui Carlo Ancelotti!

Min. 120: GOL Real Madrid! Vinicius marchează și el iar trupa lui Carlo Ancelotti nu mai poate pierde calificarea în semifinalele Cupei Spaniei!

Min. 104: GOL Real Madrid! Karim Benzema îi aduce pe „galactici” în avantaj, după un gol din pasa lui Vinicius!

Min. 90: Finalul timpului regulamentar! Real Madrid şi Atletico Madrid sunt la egalitate după 90 de minute, şi se merge în reprizele de prelungire!

Min. 79: GOL Real Madrid! Rodrygo a reuşit să egaleze, după o serie de dribling-uri superbe în careul lui Oblak!

Min. 20: GOL Atletico Madrid! Alvaro Morata a deschis scorul cu un şut din faţa porţii, din asa perfectă a lui Nahuel Molina!

Min. 1: Începe meciul!

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Fernandez, Militao, Rudiger, Mendy – Modric, Camavinga, Kroos – Valverde, Benzema, Vinicius Jr.

Rezerve: Lopez, Arribas, Asensio, Ceballos, Diaz, Lunin, Martin, Odriozola, Rodrygo, Vallejo

Atletico Madrid: Oblak – Molina, Savic, Hermoso, Mandava – Koke, de Paul, Lemar, Griezmann – Correa, Morata

Rezerve: Grbic, Barrios, Carrasco, Depay, Felipe, Gimenez, Kondogbia, Martin, Niguez, Reguilon, Witsel

Pentru a ajunge în sferturi, Real Madrid le-a învins pe Villarreal şi Cacerano. În optimi, cu „submarinul galben”, „galacticii” au revenit uluitor de la 0-2 şi s-au impus cu 3-2.

De cealaltă parte, Atletico Madrid le-a învins pe Real Oviedo şi Levante, ambele meciuri fiind câştigate de trupa lui Diego Simeone cu scorul de 2-0.

Karim Benzema a intrat în istoria lui Real Madrid, după golul marcat în ultima rundă

Karim Benzema a intrat în istoria lui Real Madrid, după golul marcat împotriva celor de la Athletic Bilbao, în meciul din ultima rundă. Atacantul francez a depășit un record deținut de legendarul Alfredo di Stefano.

Karim Benzema a fost titular în meciul de pe terenul celor de la Athletic Bilbao. Starul francez a deschis scorul în minutul 24, iar grației acestei reușite a ajuns la nouă goluri marcate în La Liga.

După golul marcat la Bilbao, Karim Benzema l-a egalat pe Alfredo di Stefano, în topul jucătorilor cu cele mai multe goluri în La Liga, în tricoul „galacticilor”. Atacantul francez a ajuns la 228 de reușite, în timp ce legendarul atacant are 227.

Totodată, starul francez l-a egalat pe Raul în clasamentul celor mai buni marcatori de la Real Madrid, în istoria campionatului spaniol. Cei doi au fiecare câte 228 de goluri. Doar Cristiano Ronaldo are mai multe goluri decât cei doi, 311.

În privința topului marcatorilor all-time din La Liga, Lionel Messi este pe primul loc, cu 473 de goluri, urmat de Cristiano Ronaldo cu 311. Pe locul trei este atacantul legendar al lui Athletic Bilbao, Telmo Zarra, iar pe patru sunt Karim Benzema și Raul.

18:53 Motivul pentru care Mihai Rotaru nu l-a felicitat pe Gigi Becali pentru câştigarea titlului! Patronul oltenilor a spus totul! 18:36 FotoAnunţul Andreei Bălan despre căsătorie, la aniversarea unui an de relaţie cu Victor Cornea! 18:36 Vestea momentului despre Dennis Man! Răsturnare de situaţie anunţată de antrenorul Parmei 18:15 Daniel Pancu, fotografie de colecţie cu Gică Hagi: „În vizită de lucru la Rege” 17:56 Dan Petrescu, prima reacţie după ce a revenit la CFR Cluj! Singurul obiectiv pe care i l-a trasat de Neluţu Varga: „E clar!” 17:56 FotoFosta iubită milionară a lui Gabi Torje, fotografii incendiare din vacanţa exotică: „Regina reginelor” 17:34 Simona Halep a primit wild card la Trophee Clarins! Românca aşteaptă să fie pe tabloul principal şi la Roland Garros 2024 17:32 FCSB revine în Ghencea! Anunţul de ultimă oră legat de echipa lui Gigi Becali: „E semnat contractul” 17:19 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 30 aprilie 2024 17:08 FotoCâţi copii are, de fapt, miliardarul Ion Ţiriac. Cine a ajuns să îi administreze întreaga avere fabuloasă Vezi toate știrile