Real Madrid – Barcelona 0-4 | ”Totul a mers prost!” Carlo Ancelotti își toarnă cenușă în cap după umilinţa din ”El Clasico”: „E vina mea, dar să nu facem o dramă!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 21.03.2022, 0:40

Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti, criticat de Antonio Cassano

Carlo Ancelotti își toarnă cenușă în cap după Real Madrid – Barcelona 0-4

„Startul a fost bun, dar cu 0-1 am pierdut controlul, au găsit locuri și ne-au rănit. Am început cu apărarea de trei, dar nu a ieșit, nu a fost noapte. Aveam un avantaj și trebuie să ne odihnim și să ne pregătim bine în următoarea două săptămâni.

Este greu pentru că este un El Clasico, am pierdut o bătălie. Avem un avantaj și trebuie să fim liniștiți, să recuperăm jucătorii accidentați. Nu trebuie să facem o dramă. Totul a mers prost, trebuie sa uitam și să mergem mai departe, avem un avantaj mare. E vina mea!, a declarat Carlo Ancelotti, citat de Marca.

Real Madrid – Barcelona 0-4. Catalanii și-au distrus marea rivală

Real Madrid – Barcelona 0-4. Trupa catalană și-a umilit marea rivală chiar pe Santiago Bernabeu. În minutul 53, tabela arăta 4-0 pentru formația blaugrana.

Pierre-Emerick Aubameyang a deschis scorul în episodul 242 din El Clasico, în minutul 29. Aflat la debutul în El Clasico, atacantul Barcelonei a fost servit de Ousmane Dembele.

Același Dembele a pasat decisiv în minutul 38, când Araujo a reluat cu capul în plasă, imparabil. La pauză, formația lui Xavi conducea cu 2-0.

Coșmarul lui Real Madrid a continuat și după pauză. Ferran Torres a dus scorul la 3-0 în minutul 47, după un assist al lui Aubameyang. Starul gabonez și-a trecut apoi dubla în cont, în minutul 53, cu un lob superb peste Courtois.

În urma prestației de vis de pe Bernabeu, Aubameyang a devenit primul jucător din secolul XXI care contribuie direct la 3 goluri la debutul în El Clasico.

Mai mult, Aubameyang a devenit primul jucător care marchează în 5 meciuri consecutive împotriva luI Real Madrid în secolul XXI. Cele 6 goluri marcate de gabonez în poarta “galacticilor” au venit în Champions League și La Liga.

Ousmane Dembele, pe urmele lui Xavi

În același timp, Ousmane Dembele a devenit al doilea jucător al Barcelonei care oferă două assist-uri în prima repriză a unui El Clasico, pe Santiago Bernabeu, în secolul XXI. Primul a fost chiar Xavi, actualul său antrenor.

Ousmane Dembele a ajuns la 14 pase decisive oferite pentru Pierre Aubameyang, de-a lungul carierei. Niciun alt jucător n-a reușit mai multe assist-uri pentru gabonez de-a lungul timpului.

21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri 18:36 CSM Bucureşti, OUT din Liga Campionilor. A ratat calificarea în Final Four după ce a pierdut şi returul cu Metz Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi