Ronaldo Deaconu i-a stricat bucuria lui Costel Gâlcă! Și-a salvat echipa în Radomiak – Korona Kielce 1-1

De Alex Ioniță
Publicat: 22.10.2023, 17:51

Ronaldo Deaconu i-a stricat bucuria lui Costel Gâlcă

Ronaldo Deaconu, în timpul unui meci / Profimedia

Ronaldo Deaconu i-a stricat bucuria lui Costel Gâlcă! Partida dintre Radomiak, echipa antrenată de Costel Gâlcă, și Korona Kielce, formația la care este legitimat Deaconu, s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Partida dintre cele două echipe a contat pentru etapa cu numărul 12 a campionatului din Polonia. Salvatorul oaspeților a fost chiar Deaconu, care a marcat la doar un minut după ce a intrat în teren.

Ronaldo Deaconu i-a stricat bucuria lui Costel Gâlcă. Rezumatul partidei

Primul gol al partidei a fost marcat de către echipa tehnicianului român în minutul 63, prin reușita semnată de Castaneda. La 7 minute după gol, antrenorul celor de la Korona Kielce, Kamil Kuzeira, a decis să îl introducă în teren pe Ronaldo Deaconu, fostul jucător al celor de la Gaz Metan Mediaș.

Mijlocașul român a înscris la doar 1 minut de la intrarea în teren, mai exact în minutul 71 al partidei. Acesta a primit o pasă în interiorul careului și a trimis balonul direct spre poartă, printre mai mulți adversari. Portarul gazdelor nu a reușit să intervină, iar scorul final a fost de 1-1.

Grație golului marcat, mijlocașul a primit nota de 7,0 din partea specialiștilor de la sofascore.ro.

(VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI DINTRE RADOMIAK ȘI KORONA KIELCE)

În momentul de față, formația lui Costel Gâlcă se află pe locul al 8-lea în campionatul din Polonia, cu 15 puncte după cele 13 meciuri jucate. De partea cealaltă, formația la care sunt legitimați Ronaldo Deaconu și Marius Briceag se află pe poziția a 13-a în clasament, cu 11 meciuri după tot atâtea meciuri jucate.

Ronaldo Deaconu a ajuns în lotul polonezilor în anul 2022, atunci când s-a transferat din China, de la Shaanxi Chang’an. Până în momentul de față, românul a adunat 40 de partide în tricoul celor de la Korona Kielce, n care a marcat de 4 ori și a oferit 6 pase decisive. În momentul de față este cotat la suma de 400.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Costel Gâlcă ar putea pleca de la Radomiak

Potrivit presei poloneze, conducerea lui Radomiak vrea să se despartă de Gâlcă, dar nu doreşte să îi achite clauza de reziliere antrenorului.

Costel Gâlcă mai are contract cu Radomiak până în vara anului 2024. Radomiak e abia pe locul 12 în prima ligă poloneză, cu 11 puncte obţinute în 10 etape. Rakow, echipa românilor Racoviţan şi Sorescu, e pe locul 3 în campionat.

Costel Gâlcă şi conducerea lui Radomiak ar putea ajunge la înţelegere pentru rezilierea contractului, în condiţiile în care clubul polonez nu concepe să îi achite românului clauza de reziliere.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

19:05 Cel mai bun jucător de la Corvinul a semnat cu o echipă din play-off-ul Ligii 1! Pierdere înainte de preliminariile Europa League 18:48 Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Trophee Clarins! A învins-o pe Kristina Mladenovic în 2 seturi 18:45 „Mai bine tăcea!” Cristian Tudor Popescu a răbufnit când a aflat că Simona Halep a „rupt” colaborarea cu Carlos Martinez 18:36 Adrian Mititelu şi-a ales antrenorul cu care să atace revenirea în Liga 1! Primele cinci mutări pe care le face la FCU Craiova 18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! 18:03 Federico Piovaccari s-a retras din fotbal! Ultimul marcator din Champions League pentru FCSB a făcut anunțul la aproape 40 de ani 17:50 „Prea bătrân!” Alex Chipciu a ratat transferul şi au apărut dezvăluiri din interior. Ce s-a întâmplat cu adevărat 17:37 „Își arată din nou caracterul murdar!” Suporterii FCSB-ului, atac total după ce Rapid le-a oferit doar 400 de bilete la derby! 17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins 17:24 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 16 mai Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta