Ronaldo Nazario ştie cine trebuie să câştige Balonul de Aur: „Îmi aduce aminte de reușitele lui Pele și Maradona”

De Alex Masgras
Publicat: 25.10.2023, 8:45

Ronaldo Nazario ştie cine trebuie să câştige Balonul de Aur

Ronaldo Nazario, la Gala Balonului de Aur 2022 / Profimedia

Ronaldo Nazario ştie cine trebuie să câştige Balonul de Aur. Fostul mare jucător brazilian a declarat că Lionel Messi este îndreptăţit să primească premiul în acest an, în mod special pentru realizările sale de la Cupa Mondială din Qatar, acolo unde Argentina a cucerit trofeul.

Lionel Messi şi Erling Haaland sunt cei doi mari favoriţi la câştigarea mult râvnitului trofeu. Dacă argentinianul a cucerit titlul cu PSG şi a readus Cupa Mondială în Argentina, atacantul norvegian a avut parte de un sezon istoric în tricoul lui Manchester City, în care a câştigat tripla Premier League – Cupa Angliei – Liga Campionilor.

Balonul de Aur din acest an se va acorda pe 30 octombrie, într-o ceremonie care va avea loc în Teatrul Chatelet din Paris. Cu doar câteva zile înainte de gală, mai multe nume importante din fotbal şi-au numit favoriţii la câştigarea marelui premiu.

Dublu câştigător al Balonului de Aur, Ronaldo Nazario nu a stat prea mult pe gânduri atunci când a fost întrebat cine ar trebui sî câştige trofeul din acest an. Fostul mare jucîător brazilian consideră că succesul lui Lionel Messi de la Cupa Mondială din 2022 îl îndreptăţeşte pe argentinian să obţină al optulea Balon de Aur al carierei.

„Balonul de Aur ar trebui să meargă la el (n.r. – Lionel Messi), fără îndoială. Ceea ce a făcut la Cupa Mondială este special. Îmi aduce aminte de reușitele lui Pele și Maradona”, a declarat Ronaldo Nazario, potrivit sportskeeda.com.

Lionel Messi a cucerit Balonul de Aur în 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 şi 2021.

Întrebat cine va câştiga Balonul de Aur anul acesta, Pep Guardiola a avut de ales între Erling Haaland şi Leo Messi!

Întrebat cine va câştiga Balonul de Aur anul acesta, Pep Guardiola a fost pus să aleagă între Erling Haaland şi Lionel Messi.

Chiar dacă îl antrenează pe Haaland şi consideră că atacantul norvegian ar merita Balonul de Aur, Guardiola crede că tot Messi va cuceri trofeul şi anul acesta. Ar fi cel de al optulea Balon de Aur al argentinianului, care conduce autoritar în ierarhia fotbaliştilor care au cucerit această distincţie. Următorul în clasament este Cristiano Ronaldo, cu 5 Baloane de Aur cucerite.

„Mereu am spus că Balonul de Aur trebuie împărțit în două categorii: Messi și restul lumii.

Haaland ar merita să îl câștige acum, pentru că a câștigat tripla și a marcat un milion de goluri. Dar Leo a câștigat Cupa Mondială!”, a declarat Pep Guardiola, pentru Football Daily.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

22:11 „România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor 21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:21 FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României 20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” 19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției