Ruslan Malinovskyi, gol de poveste în Marseille – PSG! Ucraineanul, execuţie PERFECTĂ în optimile Cupei Franţei

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 8.02.2023, 23:51

Ruslan Malinovskyi, gol de poveste în Marseille - PSG

Ruslan Malinovskyi a marcat un gol superb pe Velodrome / Profimediaimages

Ruslan Malinovskyi a înscris un gol de poveste în Marseille – PSG. Ucraineanul a reuşit o execuţie de senzaţie în meciul începutului de an din optimile Cupei Franţei, care a fost LIVE EXCLUSIV în AntenaPLAY.

Mijlocaşul ofensiv împrumutat de la Atalanta se simte excelent în Franţa. Marcator în urmă cu trei zile în Ligue 1, împotriva lui Nice, Malinovskyi i-a cucerit definitiv pe fanii de pe Velodrome.

Ruslan Malinovskyi a marcat un gol de poveste în Marseille – PSG

Alexis Sanchez a deschis scorul din penalty, în minutul 31, după un fault în careu făcut de Sergio Ramos. Fostul fundaş al lui Real Madrid s-a revanşat chiar în prelungirile primei reprize şi a restabilit egalitatea.

Marseille a trecut din nou în avantaj după super-golul marcat de Malinovskyi, din minutul 57. Alexis Sanchez a şutat, mingea a fost deviată de un adversar şi a ajuns până la ucrainean. Jucătorul în vârstă de 29 de ani nu a stat pe gânduri şi a şutat din voleu. A trimis imparabil. Gianluigi Donnarumma nu a putut interveni la execuţia în forţă a fotbalistului care devenise rezervă la Atalanta.

Derby-ul Marseille – PSG s-a jucat într-o atmosferă spectaculoasă. Toate cele 65.000 de bilete au fost vândute, fanii gazdelor aşteptând prima victorie în faţa marii rivale după aproape 3 ani de aşteptare.

În toate competiţiile, Marseille şi PSG s-au întâlnit de 102 ori. Parizienii s-au impus de 46 de ori, OM de 33 de ori, iar alte 23 de partide s-au încheiat la egalitate.

PSG şi Marseille sunt cele mai titrate echipe ale competiţiei. PSG s-a impus de 14 ori în Cupa Franţei, iar OM a triumfat în 10 rânduri. Totuşi, echipa de pe Velodrome nu a mai pus mâna pe trofeu din 1989.

Sergio Ramos, „înger și demon” în Marseille – PSG

Sergio Ramos s-a aflat în centrul atenției în prima repriză a meciului dintre Marseille și PSG, din optimile Cupei Franței. Starul iberic din defensiva campioanei Franței le-a făcut un cadou advesarilor în minutul 30.

Ramos l-a faultat în propriul careu pe Fabian Ruiz, iar arbitrul central François Letexier a dictat lovitură de la 11 metri. Alexis Sanchez și-a asumat responsabilitatea și a executat. Atacantul lui OM a șutat cu mult calm, plasat, și l-a păcălit pe Gianluigi Donnarumma, care s-a aruncat în partea opusă.

Alexis Sanchez a rupt „blestemul” lui Marseille în fața marii rivale. Starul din Chile a semnat primul gol al lui OM împotriva lui PSG, pe Stade Velodrome, după o așteptare de peste 5 ani.

Ultimul jucător al lui Marseille care reușise să marcheze contra parizienilor pe teren propriu era Florian Thauvin, într-un meci disputat în octombrie 2017, în Ligue 1.

Ce crezi că va face FCSB cu PAOK, după ce a învins-o pe Sepsi?

16:11

Marius Croitoru, out de la FCU Craiova 1948. Adrian Mititelu a ales deja noul antrenor

16:02

LIVE VIDEOBernadette Szocs – Xiaona Shan e ACUM în AntenaPLAY, la China Smash 2024. Debutul româncei pe tabloul de simplu

15:30

VIDEOOvidiu Ionescu – Mohamed El-Beiali 1-3 a fost în AntenaPLAY! Românul, eliminat în primul tur de la China Smash 2024

15:16

FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţii

14:59

Carlos Alcaraz – Daniil Medvedev, semifinală de foc la China Open! Victorii fără emoţii pentru cei doi favoriţi la Beijing

14:50

Ce cotă i-au dat specialiştii Simonei Halep pentru o victorie în primul meci disputat după cinci luni, la Hong Kong

1 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 2 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 3 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 FotoLewis Hamilton şi-a ales favoritul dintre Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo: „La finalul zilei sunt fanul lui”s 6 FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit”s

Relațiile care trec de anul 2024 sunt construite să dureze întreaga viață, potrivit astrologilor

3 semne zodiacale sunt testate de Univers pe 29 septembrie 2024. Acești nativi se confruntă cu probleme