Scenografie superbă la Real Madrid – Atletico! Fosta legendă a „Los Blancos” a fost omagiată de fanii madrileni

De Sebastian Cristian
Publicat: 25.02.2023, 20:43

Scenografie superbă la Real Madrid - Atletico

Scenografie Real Madrid / Captură Digi Sport

Scenografie superbă la Real Madrid – Atletico! Amancio Amaro, fosta legendă a gazdelor, a fost omagiată de fanii madrileni.

Înainte de startul meciului s-a ținut un moment de reculegere. Pe teren a fost prezentă și o formație muzicală care i-a adus și ea un omagiu fostului mare fotbalist spaniol.

Fanii lui Real Madrid au fost și ei la înălțime. Galeria madrilenă a pregătit o scenografie superbă.

„Mulțumim, Amancio! Ești un erou madrilen!”, a fost mesajul galeriei lui Real Madrid pentru Amancio Amaro. Fotbalistul a încetat din viață la vârsta de 83 de ani.

Scenografie RealScenografie Real

Amancio Amaro a murit la 83 de ani. Fostul atacant, supranumit „Vrăjitorul”, a scris istorie în tricoul lui Real Madrid

Amancio Amaro, fostul mare atacant al lui Real Madrid, a murit la vârsta de 83 de ani.

Fostul jucător al „galacticilor, Amancio Amaro, a fost de nouă ori campion cu Real Madrid şi campion european cu Spania, în 1964.

„Real Madrid, preşedintele său şi conducerea sa regretă profund pierderea lui Amancio Amaro, preşedintele de onoare al Real Madrid, una dintre marile legende ale clubului nostru şi ale fotbalului mondial”, a declarat clubul madrilen într-un comunicat.

„Alături de Paco Gento, Amancio a fost liderul echipei Real Madrid după ce s-au câştigat cinci cupe europene consecutive între 1956 şi 1960, şi reprezintă valorile care au făurit istoria clubului nostru”, a adăugat gruparea madrilenă, potrivit news.ro.

Transferat în 1962 de la Deportivo La Coruña, atacantul a petrecut 14 sezoane la clubul madrilen. Sub tricoul lui Real Madrid, a câştigat 9 campionate spaniole, 3 Cupe ale Spaniei şi o cupă europeană în 1966. A fost golgheter în campionatul spaniol de două ori.

Amancio Amaro a avut cifre de senzaţie la Real Madrid. În 471 de parte a marcat nu mai puţin de 155 de goluri. În 1964 s-a clasat pe locul 3 în cursa pentru câştigarea Balonului de Aur. Câştigător a fost scoţianul Denis Law de la Manchester United, iar pe poziţia a doua a terminat Luis Suarez de la Inter.

Amaro, supranumit „Vrăjitorul” (El Brujo), a fost jucat de 42 de ori cu echipa naţională a Spaniei cu care a câştigat Campionatul European, în 1964.

12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă 10:40 „Dacă mi-ar da 35.000 de euro, tot aş zice nu!” Fostul campion cu FCSB îl refuză categoric pe Gigi Becali 10:19 Marius Lăcătuş, semnal de alarmă pentru CSA Steaua! Mesaj categoric despre situaţia echipei: „Fanii vor fi alături de FCSB!” 10:02 Marius Şumudică, anunţ despre gafa de proporţii făcută de Ianis Hagi înainte de EURO 2024: „Nu ştiu de cine a fost sfătuit” 9:55 Finală de vis la turneul de la Madrid! Iga Swiatek şi Aryna Sabalenka se vor lupta pentru trofeu 9:43 „Vor dispărea în mediocritate şi Max Verstappen va pleca!” Fratele lui Michael Schumacher anunţă dezastrul la Red Bull Vezi toate știrile