Spectacol total în Europa. Girona – Barcelona 0-1. Chiricheș, titular în Cremonese – Inter 1-2. Alexi Pitu, debut la Bordeaux!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.01.2023, 23:25
Actualizat: 7.02.2024, 18:25

Alexi Pitu

Antrenorul lui Bordeaux, cucerit de Alexi Pitu de la primul meci

Alexi Pitu / Twitter Bordeaux

A fost spectacol total în Europa. Au fost programate dueluri de senzaţie în cele mai importante campionate. Show-ul a fost deschis de Barcelona, care a avut meci pe terenul celor de la Girona, în etapa a 19-a din La Liga.

Starurile lui Xavi s-au impus şi au înregistrat a opta victorie la rând, în toate competiţiile. Au învins-o pe Girona şi s-au distanţat, cel puţin pentru o zi, la şase puncte de rivala Real Madrid.

Cele mai tari meciuri ale zilei:

Spectacol total în Europa. Girona – Barcelona a deschis balul

Update 23.10: Marseille – AS Monaco 1-1. Alexis Sanchez a restabilit egalitatea în derby-ul din Ligue 1.

Update 22.20: Marseille – AS Monaco 0-1. Veretout a fost autorul unui autogol.

Update 21.37: Alexi Pitu a debutat pentru Bordeaux! Fotbalistul adus de la Farul Constanța a fost introdus în minutul 72 al partidei cu Dijon.

Update 21.18: Dijon – Bordeaux 0-3. Bakwa majorează avantajul oaspeților!

Update 21.16: Dijon – Bordeaux 0-2. Barbet înscrie din nou!

Update 21.15: Dijon – Bordeaux 0-1. Barbet deschide scorul!

Update 20.20: Cremonese – Inter 1-2. Lautaro Martinez a reuşit „dubla” şi a întors scorul!

Update 20.14: Sevilla – Elche 2-0. En Nesyri (29) şi Marcos Acuna (43) au marcat golurile gazdelor din prima repriză!

Update 20.10: Bayern – Frankfurt 1-0. Leroy Sane a marcat, în minutul 34. Thomas Muller a fost autorul assist-ului!

Update 19.22: Cremonese – Inter 1-1. Lautaro Martinez a restabilit egalitatea, în minutul 21.

Update 19:19: Cremonese – Inter 1-0. Gol Cremonese! Okereke a deschis scorul, surprinzător, în minutul 11.

Update 19:18: Alexi Pitu este rezervă în Dijon – Bordeaux

Update 19:02: A început meciul Cremonese – Inter! Vlad Chiricheș este titular.

Update 19:00: Marius Marin a fost eliminat, în Genoa – Pisa, pentru cumul de cartonașe galbene.

Update 18.58: Gol Barcelona! Pedri deschide scorul.

Update 17.40: GOOOLLL Răzvan Marin! Mijlocaşul român a înscris un super-gol în Empoli – Torino 2-0. A trimis mingea la vinclu cu un şut de senzaţie, din afara careului!

Update 17.15: A început meciul Girona – Barcelona!

Update 17.00: Echipa de start a Barcelonei.

Update 16.50: Empoli – Torino 1-0! Răzvan Marin a reuşit o pasă de gol. Mijlocaşul român l-a servit pe Luperto, care a deschis scorul în minutul 37!

Vlad Chiricheş este anunţat titular în prima confruntare a zilei din Serie A. Căpitanul naţionalei României vine după un meci de coşmar. A fost autorul unui autogol etapa trecută, împotriva Bolognei. Se poate revanşa chiar împotriva granzilor de la Inter.

Sunt meciuri tari şi în Serie B. Nu mai puţin de cinci jucători români vor juca din primul minut al duelului Genoa – Pisa. Radu Drăguşin şi George Puşcaş au fost incluşi în primul 11 la gazde. La Pisa, Marius Marin este căpitan şi îi are alături pe Olimpiu Moruţan şi Adrian Rus.

Vlad Chiricheș, autogol în Serie A

Vlad Chiricheș și-a dat autogol. Românul și-a „îngropat” echipa în meciul dintre Bologna și Cremonese, din etapa a 19-a din Serie A.

Chiricheș a fost personaj negativ la Cremonese, în minutul 55 al partidei de pe terenul celor de la Bologna.

Internaționalul român și-a trimis mingea în proprie poartă, după o respingere a propriului său portar. Marco Carnesecchi a intervenit la lovitura de cap expediată de Lewis Ferguson, mijlocașul Bolognei. Mingea a ricoșat spre Vlad Chiricheș, care n-a reușit să evite autogolul.

Cremonese conducea cu 1-0 înainte de autogolul lui Chiricheș. David Okereke reușise să deschidă scorul cu 5 minute înainte, din penalty. Transferat vara trecută de la Sassuolo, Vlad Chiricheș se află abia la cea de-a 6-a apariție în tricoul lui Cremonese, în actualul sezon din Serie A.

Românul s-a accidentat în luna septembrie și a fost indisponibil pe finalul anului trecut. Meciul cu Bologna este primul pentru Chiricheș, după accidentare.

10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români Vezi toate știrile