ULUITOR! Răsturnare fabuloasă de scor în sferturile UEFA Champions League. PSG a răpus-o pe Atalanta. Golul calificării a fost înscris în minutul 90+3!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 12.08.2020, 19:40

PSG Atalanta

Profimediaimages

PSG a învins-o pe final pe Atalanta

Mario Pasalic a deschis scorul în minutul 27 al meciului disputat pe teren neutru, în Portugalia. Neymar şi Mbappe au avut apoi ocazii uriaşe, dar au ratat din toate poziţiile.

Finalul a fost unul memorabil. Marquinhos şi Choupo-Moting au înscris pe final şi au adus o calificare remarcabilă pentru campioana Franţei. Golurile de zeci de milioane de euro s-au înscris la un interval de 149 de secunde! Din 1995 nu se mai calificare PSG în semifinalele Ligii.

ATALANTA – PSG 1-2

Min. 90+5: Final de meci. PSG a întors scorul într-un mod incredibil şi este în careul de aşi al UEFA Champions League.

Min. 90+3: Goool PSG! Revenire uluitoare a parizienilor. Choupo-Moting înscrie şi el.

Min. 90: Goool PSG! Marquinhos egalează în ultimul minut regulamentar.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 42: O nouă ratare uluitoare a lui Neymar. Starul brazilian ratează din nou singur cu portarul.

Min. 27: GOOOLLL ATALANTA! Mario Pasalic a înscris cu o super-execuţie şi nu i-a dat nicio şansă lui Navas. Se anunţă o surpriză uriaşă!

Min. 3: Neymar a avut o ocazie rarisimă. A scăpat singur cu portarul advers, a încercat o „scăriţă”, dar nu a nimerit ţinta.

Min. 1: A început meciul de la Lisabona!

Atalanta – PSG: Echipele de start

Atalanta: Sportiello – Toloi, Caldara, Djimsiti – Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens – Gomez, Pasalic – Zapata

Rezerve: Rossi, Gelmi, Palombino, Sutalo, Bellanova, Castagne, Czyborra, Da Riva, Colley, Malinovskyi, Piccoli, Muriel

PSG: Navas – Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat – Herrera, Marquinhos, Gueye – Sarabia, Icardi, Neymar

Rezerve: Rico, Bulka, Mbappé, Paredes, Choupo-Moting, Diallo, Draxler, Bakker, Kalimuendo-Muinga, Dagba, Ruiz-Atil, Mbe Soh

PSG a avut o misiune mult mai dificilă în optimi. A pierdut cu 1-2 pe terenul Borussiei Dortmund, dar a revenit şi a câştigat cu 2-0 pe Parc des Princes. Din cauza unor probleme medicale, Mbappe nu a intrat încă din primul minut în confruntarea din capitala Franţei. Situaţia se repetă şi acum, cu Atalanta.

Celelalte „sferturi” din Liga Campionilor:

19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore 19:09 Ange Postecoglou, răspuns direct pentru fanii care îl cer pe Radu Drăgușin titular la Tottenham! 18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere 18:49 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, „dublă” de senzaţie! A ţinut-o pe FCU Craiova „în viaţă”, cu două goluri superbe 18:14 „Vor ieşi flăcări!” Mohamed Salah, reacţie furibundă după scandalul cu Jurgen Klopp! Mesajul scurt transmis 18:07 Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, AUR pentru România la Campionatele Europene de canotaj 17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului 17:51 Sorana Cîrstea îşi menţine decizia şi după 6 ani! Nu va mai juca pentru România la Billie Jean King Cup: „E un capitol închis” 17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială