Academica Clinceni – Rapid 2-3 | Mihai Iosif, în culmea fericirii după ce giuleștenii au terminat turul pe loc de play-off. „Suntem pe un loc nesperat!” Ce obiectiv a stabilit

Publicat: 8.11.2021, 23:00

Mihai Iosif, într-o conferință de presă

Mihai Iosif e antrenorul Rapidului din martie 2021

Hepta

„A fost o victorie muncită. Am întâlnit un adversar bun, azi am dat dovadă că suntem o echipă mare și am reușit să revenim, chiar dacă n-am făcut un joc strălucit.

Am jucat slab în prima repriză, dar am avut o discuție mai aprinsă la pauză. Spre fericirea tuturor, am întors rezultatul. Le-am spus la pauză ce le-am spus și înainte de meci, fiecare om are un subconștient și lucrează mereu.

Mihai Iosif, în culmea fericirii după ce Rapid a terminat turul pe loc de play-off

Dacă stăm bine și ne uităm unde eram acum un an, sunt foarte mulțumit, atât eu, cât și vestiarul. Suntem pe un loc nesperat, cu un număr de puncte pe care nimeni din fotbalul românesc nu ni-l dădea. Vom analiza ceea ce am făcut bine, ceea ce am făcut mai puțin bine, vom încerca să revenim mult mai puternici.

Motivația și atitudinea nu se pot antrena. Astea trebuie date la fiecare antrenament și apoi vor veni și în meciuri. Vom lucra unde am fost mai slabi”, a spus Mihai Iosif, după meciul Academica Clinceni – Rapid 2-3.

Acum un an, Rapid era în Liga 2 și era umilită de Craiova lui Adrian Mititelu, scor 0-5. Giuleștenii aveau să prindă play-off-ul în ultima etapă și au promovat direct, după o serie de victorii eroice în finalul sezonului.

Academica Clinceni – Rapid 2-3

În primele 45 de minute, Rapid a făcut cea mai slabă repriză din acest campionat. Clinceni a deschis scorul după o jumătate de oră, prin Ventura, care a reacționat mai rapid decât toți fundașii rapidiști și a împis balonul în poartă, după ce Moulin ratase un penalty.

Atacanții giuleșteni s-au trezit în partea secundă, dar apărarea lui Mihai Iosif a rămas adormită. Două ce Adrian Bălan a egalat din penalty, din a doua încercare, pentru că Ureche n-a avut un picior pe linia porții, Rapidul s-a văzut condusă din nou. Cascini, poreclit „Maradona de la Clinceni”, a profitat de o gafă uriașă a lui Horațiu Moldovan și Cristi Săpunaru.

Cascini a urmărit o minge degajată lung de Ureche, pe când Săpunaru, dezorientat, era cu mâna ridicată și cerea ofsaid. Apoi, în mod absolut inexplicabil, Horațiu Moldovan a decis să iasă din poartă și să atace mingea, doar că a ratat intervenția. Cascini a suflat mingea dintre cei doi jucători de la Rapid și a înscris cu toată poarta goală în față.

Rapid a mai beneficiat apoi de un penalty, după un fault în careu a lui Paul Pîrvulescu. De această dată, Adrian Bălan nu a avut nevoie să repete execuția și a înscris din prima încercare.

Golul decisiv a venit de la Alexandru Dandea, cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar. Fundașul rapidist a reluat mingea din drop, după o centrare din corner a lui Rareș Ilie. Balonul s-a dus pe colțul lung, iar Ureche n-a mai putut interveni.

Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

12:16

Florin Manea surprinde după gafa făcută de Radu Drăgușin la Tottenham: „Așteptam greșeala!”. Decizia luată de Ange Postecoglou

11:59

Prima reacţie de la Galaţi, după ce Rareş Pop a agresat fizic un jurnalist, la Rapid – Oţelul: „Nu știu ce a avut în cap”

11:29

„Nu am avut prieteni în Generația de Aur!” Florin Prunea l-a auzit pe Dorinel Munteanu și i-a dat replica: „Absolut nimeni?”

11:06

Asociația Presei Sportive din România, reacţie după incidentul incredibil de la meciul Rapid – Oţelul 0-0

10:41

VIDEOLionel Messi, criză de nervi după ce a marcat un golazo! S-a năpustit asupra arbitrului: „Ești un nenorocit!”

10:30

Luca Joldea, peformanţă uriaşă: Aur la Campionatele Mondiale de tir sportiv de juniori, la pistol cu aer comprimat 10 metri

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 3 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s

Relațiile care trec de anul 2024 sunt construite să dureze întreaga viață, potrivit astrologilor

3 semne zodiacale sunt testate de Univers pe 29 septembrie 2024. Acești nativi se confruntă cu probleme